کتاب‌های برندگان نوبل ادبیات

معرفی جایزه نوبل ادبیات

جایزه نوبل، یکی از ۵ جایزه‌ای است که بر اساس وصیت آلفرد نوبل هر سال به یک نویسنده داده می‌شود. نویسنده‌ای شایسته‌ی دریافت این جایزه است که در حوزه‌ی ادبیات، برجسته‌ترین مجموعه آثار را در جهتی آرمانی یا ایده‌آل خلق کرده است. آکادمی سوئد برنده را تعیین می‌کند و در اوایل اکتبر هر سال برنده را معرفی می‌کند. 

در سال ۲۰۱۸ پس از ۷۵ سال آکادمی سوئد اعلام کرد این جایزه را در این سال اهدا نمی‌کند. آکادمی سوئد که به‌خاطر ارتباطش با مردی که متهم به حمله‌ی جنسی به زنان شده، گرفتارِ یک رسوایی بزرگ طی چند ماه اخیر شده، اعلام کرد سال ۲۰۱۸ جایزهٔ نوبل ادبیات اهدا نخواهد شد تا آکادمی بتواند با نتایج بی‌سابقه‌ی این مسئله کنار بیاید. 

در رسوایی یادشده، موضوع بر سرِ مردی به نام ژان-کلود آرنو است که به‌عنوان شخصیتی فرهنگی در سوئد شناخته می‌شود. او در رابطه‌ی نزدیک با آکادمی سوئد قرار دارد. روزنامه‌ی داگنس نوهتر چند ماه پیشتر گزارش داده بود که آرنو طی سال‌های اخیر، ۱۸ زن را که عضو آکادمی یا همسر و دختر اعضای آکادمی سوئد بوده‌اند، مورد آزار یا سوءاستفاده‌ی جنسی قرار داده‌است. البته جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ در سال ۲۰۱۹ به اولگا توکارچوک، نویسنده لهستانی، اهدا شد.

down
اولگا توکارچوک
برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸
مشاهده همه