با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مرگ تصادفی یک آنارشیست

دانلود و خرید کتاب مرگ تصادفی یک آنارشیست

۴٫۵ از ۴ نظر
۴٫۵ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مرگ تصادفی یک آنارشیست  نوشته  داریو فو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مرگ تصادفی یک آنارشیست

«مرگ تصادفی یک آنارشیست» نمایش‌نامه‌ای از داریو فو، بازیگر، کارگردان و نویسنده‌ی فعال سیاسی ایتالیایی و برنده نوبل ادبی ۱۹۹۷ است که بارها بازنویسی و به‌روز شد. متن حاضر آخرین بازنویسی است که توسط خود او در سال ۲۰۰۲ صورت گرفته است. این اثر شکلی از تئاتر سیاسی است که داریو فو در واکنش به مرگ گوسپی (پینو) پینلی نوشت، آنارشیستی که در بازداشت پلیس و طی بازجویی‌هایی درباره یک بمب‌گذاری که در آن هیچ نقشی نداشت، جانش را از دست داد. اطلاعات اشتباهی توسط رسانه‌ها در مورد این مرگ تصادفی پخش شده بود، برخی از مخاطبان فو که پای ثابت نمایش‌هایش بودند از او خواستند تا نمایش‌نامه‌ای بنویسد و اطلاعاتی واقعی را در قالب یک نمایش‌نامه به مردم نشان دهد. او در مورد این مساله دست به بررسی‌ها و تحقیقاتی دقیق زد، از دو پایگاه اطلاعاتی رسمی گرفت و همچنین اطلاعاتی هم از خبرنگاران و وکیل‌های مرتبط جمع آوری کرد. هدف او ارائه و نمایش این اطلاعات تکمیلی بود به صورتی که بتواند در دسترس همگان قرار بگیرد.

بخشی از اثر:

یک اتاق معمولی در دفتر پلیس مرکزی. یک میز تحریر، یک کمد، چند صندلی، یک ماشین تحریر، یک تلفن، یک پنجره، دو در، یک جالباسی که روی آن یک کلاه شاپو و بارانی مشکی آویزان است، یک کیف. در کنار شخصیت «دیوانه» یک کیف گنده وجود دارد. در صحنه مأمور ۱ و کمیسر برتوزو هستند که از دیوانه بازجویی می‌کنند.

کمیسر برتوزو: ضمن ورق‌زدن مدارک روی میز، با دیوانه که خونسرد روی صندلی نشسته،‌ صحبت می‌کند. اوه... بار اولت هم که نیست به لباسِ این‌واون دراومدی. اینجا نوشته دو بار جراح شدی، یک بار سرباز، سه بار اسقف، یک بار مهندس دریانوردی شدی. در کل بذار ببینم چندبار دستگیر شدی، دو سه پنج... یک، سه... دو... در کل یازده بار و این هم دوازدهمین بار.

دیوانه: آره، درسته، دوازده بار دستگیری. اما بذارید این رو هم بگم آقای کمیسر که من هیچ‌وقت محکومیت نداشتم. پرونده‌ام پاکه پاکه.

کمیسر برتوزو: اِ... نمی‌دونم تا به‌حال چه کلک‌هایی سوار کردی. اما این‌دفعه مثل همیشه نیست. مطمئن باش این‌بار خودم پروندتو کثیف می‌کنم.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Dana far
۱۳۹۷/۱۲/۲۵

عالیه! عالی!

anousha
۱۳۹۸/۰۱/۲۱

واهایی باورم نمیش من رو میخکوب کرده چقدر قلم یک نویسنده میتونه خوب باشه ، طوری که نتونی از جات تکون بخوری چقدر خوب ترجمه شده ساده و روان. مرسی از نشر کیان افراز

Hana
۱۳۹۹/۰۵/۱۴

با اینکه وسواس این رو دارم که کتابی رو نصفه رها نکنم فقط تونستم تا ۷۰ درصدش رو بخونم....

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹)
طبقاتی وجود نداره، یا اینکه اگر هم هست خیلی هم چشمگیر نیست. اون‌ها خواهان انقلابند و ما بهشون اصلاحات تحویل می‌دیم. اون‌قدر هم تحویلشون می‌دیم که انقلاب رو فراموش کنن. در اصلاحات غرقشون می‌کنیم. یا بهتر بگم که غرقشون می‌کنیم در وعده‌های اصلاحات. چون حتی اون چیزی رو هم که می‌گیم هیچ‌وقت بهشون نمی‌دیم.
Anjidani
دیوانه: خب معلومه. اگه ازش بیست‌هزارتا تقاضا نمی‌کردم، اون‌وقت شما فکر می‌کنید که اون بیمار بیچاره و به‌خصوص خونواده‌اش، از کار من رضایت پیدا می‌کردند؟ اگه ازش پنج‌هزارتا درخواست می‌کردم، ردخور نداشت که پیش خودشون فکر کنن که: «این بابائه چیزی سرش نمی‌شه، احتمالاً توی کارش وارد نیست باید یکی از همین لیسانسیه‌های تازه‌کار باشه.» اما برعکس، این‌طور نبود و برخلاف شما فکر کردند: «این آدم کیه؟ چقدر توی کارش وارده.» با رضایت کامل از پیش من رفتند و حتی دستمو هم بوسیدند. «خیلی ممنون استاد. تو بی‌نظیری.» کمیسر برتوزو: عجب بابا! چقدر خوب بلدی توجیه کنی کارهاتو.
Hana
دیوانه: یعنی چی «صبر کنم»؟ منتظر چی هستید؟ می‌خواید روی این کره‌ی زمین مزخرف چه کار کنید؟ به این می‌گن زندگی؟ دنیای لعنتی، حکومت لعنتی... همه‌چی لعنتی! بیندازیم خودمونو پایین
Hana
مردم به‌دنبال یه عدالت واقعی‌ان. ولی ما به‌جاش کاری نمی‌کنیم به‌جز اینکه اون‌ها رو با حداقل عدالت راضی‌شون نگه داریم.
AmirHossein
کارگران فریاد می‌زنند علیه استثمار بی‌شرمانه حیوانی، ولی ما فقط سعی می‌کنیم که یه‌کم کمتر حیوونی بشیم و نگران هیچ‌گونه شرمندگی نیستیم. ولی این وسط چیزی که تکون نمی‌خوره و باقی می‌مونه، استثماره.
AmirHossein
کارگرها دوست دارن که دیگه بر اثر فشار کار سکته نکنن اما ما به‌جاش میام چند تا ابزار حفاظتی و تسهیلات بیشتر برای زنان بیوه، بهشون می‌دیم. اون‌ها خواهان حذف طبقات هستند، اما ما به‌جاش کاری نمی‌کنیم به‌جز اینکه بگیم که دیگه هیچ اختلاف طبقاتی وجود نداره، یا اینکه اگر هم هست خیلی هم چشمگیر نیست. اون‌ها خواهان انقلابند و ما بهشون اصلاحات تحویل می‌دیم. اون‌قدر هم تحویلشون می‌دیم که انقلاب رو فراموش کنن. در اصلاحات غرقشون می‌کنیم. یا بهتر بگم که غرقشون می‌کنیم در وعده‌های اصلاحات. چون حتی اون چیزی رو هم که می‌گیم هیچ‌وقت بهشون نمی‌دیم.
AmirHossein
این‌طور به‌نظر میاد که اگه در جامعه فساد نباشد، باید یه‌جورهایی به‌وجود آوردش و ساختش، چون این یه‌وسیله‌ی بسیار فوق‌العاده‌ایه که می‌تونه قدرت رو نگه‌داره و در ضمن یه نوع تخلیه‌ی روحیه برای مخالفین.
AmirHossein
مردم گفتند: «بله، فساد هست ولی افشا می‌شه.» ولی ما در اینجا، در میان فساد شنا می‌کنیم و هرازگاهی از آبی که توش شناوریم، می‌خوریم و هیچ‌کس هم نمیاد واسه ما تعریف کنه که این آب چه مزه‌ای داره! مسئله‌ی ما اینه که کسی توجه نمی‌کنه!
AmirHossein
«در لحظات تاریک، آوازهای ما هم درباره‌ی تاریکی‌ها خواهد بود. اما زمان روشنایی هم خواهد رسید.»
AmirHossein

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۱۰
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۹۷۲۲۲-۲-۸‬‬
تعداد صفحات۱۶۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۱۰
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۹۷۲۲۲-۲-۸‬‬