گروه انتشاراتی ققنوس

فروشگاه انتشارات ققنوس در بهمن‌ماه سال ۱۳۵۶ آغاز به کار کرد، اما این آغازِ کار نبود: امیر حسین‌زادگان، مؤسس انتشارات، کارش را در این حوزه از سال ۱۳۵۰، در یکی از محلات جنوب‌غربی تهران، مهرآباد جنوبی، و با راه‌اندازی کتابفروشی «امیر»، شروع کرد. کتابفروشی، چهار سال بعد، به بازار بین‌الحرمین تهران منتقل شد. البته، آن وقت دیگر کتابفروشی به انتشارات تبدیل شده بود: انتشارات «امیر».


بعد از دو سال فعالیت در بازار، در اوایل سال ۱۳۵۶ با تغییر نام انتشارات از «امیر» به «ققنوس» و انتشار نخستین کتاب با نام توراندخت و برنامه‌ریزی برای انتشار دیگر کتاب‌ها که عرضه‌شان در بازار ممکن نبود، مدیر انتشارات تلاش‌هایش را برای انتقال به مرکز بازار نشر و عرضه کتاب ایران، یعنی خیابان شاه‌رضای آن روز و اصطلاحاً «روبروی دانشگاه»، شدت بخشید.


کمی بعد، همزمان با اوج‌گیری مبارزات مردمی علیه رژیم شاهنشاهی، انتشارات ققنوس در نیمه دوم سال ۱۳۵۷ دست‌به‌کار انتشار آثاری شد که هر یک به طریقی در روند تکاپوهای اجتماعی آن روزگار مؤثر و نقش‌آفرین بودند. این کتاب‌ها، که در روزهای سلطه ساواک و تسلط پهلوی امکان نشر نداشتند، اصطلاحاً «جلد سفید» نامیده می‌شدند. «گذشته چراغ راه آینده است»، از جامی؛ «بچه‌های دیروز که به میدان آمده‌اید به میدان آمدنتان مبارک باد»، از مرتضی رضوان؛ «پیشاهنگ و توده»، از بیژن جزنی؛ «مصاحبه اوریانا فالاچی با شاه وسخن در حلقه زنجیر» (اسنادی از سانسور مطبوعات ایران)، نوشته جواد مجابی شماری از این آثار بودند.


انتشارات ققنوس در سال ۱۳۸۰، در میانه سومین دهه فعالیتش، ناشر برگزیده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. این افتخار، به ‌نحوی دیگر، در دوازدهمین و چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تکرار و ققنوس به عنوان ناشر برگزیده این دو دوره انتخاب شد.


نشانی فروشگاه: تهران، خيابان انقلاب، بازارچه کتاب ، انتشارات ققنوس


شماره تماس فروشگاه: ۶۶۴۱۳۷۲۲


سایت انتشارات ققنوس
تلگرام انتشارات ققنوس
اینستاگرام انتشارات ققنوس
down

برگزیده‌ها