با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
صالحان

دانلود و خرید کتاب صالحان

۴٫۸ از ۵ نظر
۴٫۸ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صالحان  نوشته  آلبر کامو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صالحان

«صالحن» یا «عادل‌ها» یا «راستان» نمایشنامه‌ای اثر آبر کامو، نویسنده توانای فرانسوی است. عنوان اثر برگرفته از یک روایت عبری است. طبق این روایت، در هر نسل ۳۶ نفر متولد می‌شوند که بار رنج جهان را به دوش می‌کشند تا جهان را از پلیدی‌ها مصون و محفوظ بدارند و جان خود را هم در این راه فدا می‌کنند. اینان را در زبان فرانسوی Les Justes و در انگلیسی The Just یا Just Men می‌نامند. در فارسی، کلیمیان اینان را «صُلَحا» یا «صالحان» می‌خواندند. در فوریهٔ ۱۹۰۵، در مسکو، گروهی از تروریست‌ها که شاخه‌ای از حزب سوسیالیست انقلابی بودند دست به تلاشی سازمان‌یافته برای سوءقصد به جان ولیکی کنیاز سرگئی، عموی تزار، زدند. این تلاش، و شرایط غیرمعمولی که منجر به این سوءقصد شد و در پی سوءقصد پیش آمد، موضوع نمایش‌نامهٔ صالحان است. «استپان: بمب اول رو کی می‌اندازه؟ کالیایف: من. وُینوف هم دومی رو می‌اندازه. استپان: تو؟ کالیایف: به نظرت عجیبه؟ خاطرت از من جمع نیست؟ استپان: باید تجربه داشت. کالیایف: تجربه؟ خودت خوب می‌دونی که آدم فقط یه بار بمب رو می‌اندازه و بعدش... هیچ‌کس تا حالا دو بار بمب ننداخته. استپان: آدم دستش نباید بلرزه. کالیایف: (دستهایش را نشان می‌دهد) نیگا کن. فکر می‌کنی این دستها بلرزن؟ (استپان رویش را برمی‌گرداند) این دستها هیچ‌وقت نمی‌لرزن. چی فکر کردی؟ اون جلاد جلوِ چشمم باشه و بعد دستم یا دلم بلرزه؟ اصلا فکرش رو هم می‌تونی بکنی؟ تازه، اگه دستم بلرزه، یه راه مطمئن دیگه برای کشتن کنیاز بلدم. آننکوف: چه راهی؟ کالیایف: خودم رو می‌اندازم زیر پای اسبها. (استپان شانه‌ای بالا می‌اندازد و می‌رود آن پشت می‌نشیند) آننکوف: نه، لازم نکرده. باید دربری. سازمان به تو احتیاج داره. باید به فکر جونت باشی.» کامو به گفته خودش در این اثر کوشیده تا آنچه را واقعا رخ داده به تصویر بکشد. او حتی اسم واقعی قهرمان نمایش‌نامه، کالیایف، را تغییر نداده‌ است و دلیل این کار را حس احترام و تحسین نسبت به مردان و زنانی عنوان کرده که در جریان نکوهیدنی‌ترین اعمال، باز قادر نبودند دل و قلبشان را نادیده بگیرند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
kimia
۱۳۹۸/۰۹/۰۷

بینظیر

Louis pasteur
۱۳۹۹/۰۲/۲۶

نمایشنامه منحصر به فرد البر کامو من که از خواندنش لذت بردم

علی دائمی
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

این سومین نمایشنامه‌ای بود که از آلبر کامو خوندم و یکی از دیگری زیباتر و جذاب‌تر بود. داستان فداکاری کسانی که در راه آرمان‌های بزرگی مثل عدالت می‌جنگن و تسلیم واقعیت‌های تلخ نمیشن. کاش در کشور من هم این آرمان‌گرایی

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
مرگ من اعتراضی است نهایی به این جهان پر از اشک و خون...
علی دائمی
وُینوف: فهمیدم حرف‌زدن از بی‌عدالتی کافی نیست. باید جونت رو کف دستت بگیری و مبارزه کنی.
M.M. SAFI
کالیایف: (سعی می‌کند بر خودش مسلط شود) تو منو نمی‌شناسی، برادر! من عاشق زندگی‌ام. من فرط ملال ندارم! من چون عاشق زندگی هستم انقلابی شده‌م. استپان: من عاشق زندگی نیستم؛ من عاشق عدالتم، و عدالت خیلی بالاتر از زندگیه.
M.M. SAFI
استپان: همه دروغ می‌گن. فقط باید بلد باشی خوب دروغ بگی. وُینوف: کار آسونی نیست. وقتی دانشجو بودم، بچه‌ها دستم می‌انداختن، چون بلد نبودم دروغ بگم. هرچی به ذهنم می‌رسید می‌گفتم. دست‌آخر از دانشگاه بیرونم کردن. استپان: چرا؟ وُینوف: سر کلاس تاریخ، یه روز استاد پرسید پطر کبیر چه‌طوری پطربورگ رو ساخت. استپان: چه سؤال خوبی. وُینوف: جواب دادم، با خون و شلاق. با لگد بیرونم کردن.
M.M. SAFI
اگر من به قلهٔ مقاومت در برابر خشونت رسیده‌ام، پس بگذار تا مرگ من تاجی باشد برفراز اعمال من که نشانهٔ پاکی آرمان من است.
M.M. SAFI

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۴/۰۹
تعداد صفحات۱۰۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۴/۰۹