با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب راسته‌ی کنسروسازان اثر جان اشتاین‌بکoff

کتاب راسته‌ی کنسروسازان

نویسنده:جان اشتاین‌بکمترجم:سیروس طاهبازانتشارات:انتشارات نگاهسال انتشار:۱۳۹۷تعداد صفحه‌ها:۲۱۶ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۲.۵از ۴ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۹۷

تعداد صفحه‌ها۲۱۶ صفحه

دسته‌بندی
رمانبرنده نوبل۲ مورد دیگر

معرفی کتاب راسته‌ی کنسروسازان

«راسته‌ی کنسروسازان» اثر جان اشتاین‌بک، نویسنده آمریکایی خالق رمان معروف «خوشه‌های خشم» است. این کتاب و دیگر آثار اشتاین‌بک زندگی مردم عادی را در آمریکا به ما می‌نمایاند. واقعیت‌هایی که شاید کمتر در رسانه‌ها شاهد آن بوده‌ایم. راسته کنسرو‌سازان جزء بهترین و دلنشین‌ترین آثار اشتاین‌بک است و همچون سایر آثار او‌ در دنیایی مرکب از واقعیت و خیال‌،‌ با آمیخته‌ای از طنز و نقدهای تند اجتماعی‌، زندگی محرومان و دردمندان جامعه را به تصویر کشیده است. شخصیت‌های این داستان انسان‌هایی هستند که با مسائل فلاکت‌بار اقتصادی دست به گریبانند اما پی شادمانی‌های کوچک می‌گردند تا شاید مرهمی باشد بر زخم‌های التیام‌ناپذیرشان. در این اثر بر مضامینی چون رفاقت، قناعت، اخلاق، پرهیز از نگاه سطحی به انسان‌ها و حس نوستالژی تاکید شده‌است.حوادث رمان «راسته کنسروسازان» در خیابانی روی می‌دهد که حاشیه‌هایش پر است از ماهی هایی که قرار است به کنسرو تبدیل شوند. این اثر در سال ۱۹۴۵ میلادی برای نخستین بار منتشر شد و حدود ۴۰ سال بعد فیلمی سینمایی با اقتباس از آن ساخته شد. داستان در خلال جنگ جهانی دوم روی می‌دهد و نویسنده زندگی بومی ساکنان آن منطقه را روایت می‌کند: «صبح زود در «راستهٔ کنسروسازان» زمانی جادویی است. در فضای خاکستری‌رنگ پس از سپیده و پیش از سر زدن آفتاب چنین می‌نماید که راسته، خارج از حیطهٔ زمان، در پرتوی نقره‌ای‌رنگ آویخته است. چراغ‌های خیابان خاموش می‌شوند و علف‌ها سبزی پرشکوهی دارند. آهن‌های مواج کنسروسازی با روشنی شفاف پلاتین و مفرغ کهنه می‌درخشند. در این زمان هیچ ماشینی حرکت نمی‌کند. خیابان از پیشرفت و کار تهی است. حرکت و کشش امواج که میان ستون‌های ساختمان‌های کنسروسازی‌ها می‌خورد، شنیده می‌شود. زمان آرامشی است عظیم، زمانی گریخته، لحظات زودگذر آسایش. گربه‌ها در جست‌وجوی کله‌ماهی‌ها از روی پرچین‌ها می‌جهند و همچون قند آب روی زمین پخش می‌شوند، پگاه سگ‌های خاموش سنگین و عاقلانه در جست‌وجو و انتخاب جایی برای لمیدن‌اند. مرغ‌های دریایی، بال‌زنان به سوی پشت‌بام‌های کارخانه‌های کنسروسازی می‌آیند تا بر آنها بنشینند و منتظر بمانند.» اشتاین‌بک نویسنده‌ای پرکار بود و آثاری چون در نبردی مشکوک (۱۹۳۶)، موش‌ها وآدم‌ها (۱۹۳۷)، راستهٔ کنسروسازان (۱۹۴۴)، اتوبوس سرگردان (۱۹۴۷)، شرق بهشت (۱۹۵۲)، روزگاری جنگی درگرفت (۱۹۵۸)، زمستان نارضایتی‌ها (۱۹۶۱)، سفرهای من با چارلی (۱۹۶۲)، همچنین مروارید، اسب سرخ، مرگ و زندگی و درهٔ دراز در کارنامهٔ درخشان او دیده می‌شود. کشور ما از دیرباز با آثار اشتاین‌بک آشنا بوده است، زیرا زبان او روایت‌گر درد مشترکی از تمامی انسان‌ها، فارغ از هر نژاد و ملیت است.

نظرات کاربران

کاربر ۲۲۳۸۶۷۸ترجمه بسیار بدی دارد.....
۱۴۰۰/۰۳/۲۶

اصلا ترجمه خوبی ندارد....

Nela
۱۳۹۹/۰۹/۲۲

ترجمش خوب نیست

کاربر ۱۴۲۸۴۶۷
۱۳۹۹/۱۲/۲۵

ترجمه عالی است و کتاب فضاسازی و حس و حال شیرینی دارد اما داستانش دیر شروع میشود و همان دیر هم خیلی خواننده را قانع نمیکند. درواقع به هیچ وجه مثل موشها و آدمها انتظار اتفاق شوکه کننده‌ای را در

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۴)
وقتی گرفتاری‌ای در کار نیست خوش است گفتن اینکه «زمان هردردی را دوا خواهد کرد. این نیز بگذرد، مردم فراموش خواهند کرد» و حرف‌هایی از این قبیل، اما وقتی گرفتاری هست زمان از حرکت می‌ماند، مردم فراموش نمی‌کنند و آدم وسط ماجرایی است که تمامی ندارد.
Anahita Jafarzadeh
«چیزهایی که ما تو آدما ستایش می‌کنیم همیشه به نظر من عجیب اومده، مهربانی و بخشش و آزادگی و شرافت و فهم و احساس تو دستگاه فکری ما با شکست همراهه. اون صفاتی که ازش نفرت داریم، تندی و آز و مال‌اندوزی و گدامنشی و منم‌منم‌گویی و خودخواهی نشانه‌های پیروزی‌اند و آدم‌ها درهمون زمان که کیفیت دستهٔ اول رو ستایش می‌کنند نتایج دستهٔ دوم رو می‌پرستن.»
Anahita Jafarzadeh
چه سود که انسان همهٔ دنیا را به چنگ آورد و اندوخته‌اش همراه زخم معده‌ای باشد و ورم پروستاتی و چشمی دوبین؟
کاربر ۶۴۸۸۱۶
چه سود که انسان همهٔ دنیا را به چنگ آورد و اندوخته‌اش همراه زخم معده‌ای باشد و ورم پروستاتی و چشمی دوبین؟
نسیم رحیمی