با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دشمن

دانلود و خرید کتاب دشمن

۳٫۹ از ۹ نظر
۳٫۹ از ۹ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دشمن  نوشته  جان مکسول کوتسی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب دشمن

«دشمن» مشهورترین رمان جی ام. کوتسی، نویسنده هلندی‌تبار اهل افریقای جنوبی و برنده نوبل ادبی ۲۰۰۳ است. کوتسی تا کنون علاوه بر نوبل، یازده جایزه ادبی دیگر گرفته که من‌بوکر و جایزه بین‌المللی رمان ایریش هم در لیست آنها قرار دارند.

رمان «دشمن» نگاهی تازه به داستان «رابینسون کروزو» دانیل دفو و درواقع روایت دوباره‌اش، آن هم در شهر لندن است.

سوزان بارتن، زنی تنها که مدتی در جزیره‌ای متروک گرفتار بوده به سراغ نویسنده معروف، دانیل دفو می‌رود و از او می‌خواهد داستان آشنایی‌اش با مردی مرموز در جزیره را بنویسد. مردی به نام «کروزو» که در آن جزیره، نجات‌دهنده، همراه و گاهی معشوق او بوده است. سوزان بسیار تلاش می‌کند تا یک تصویر درست و حقیقی از آن مرد توصیف کند اما خیال‌پردازی و آرمان‌گرایی‌اش باعث می‌شود قصه را آنطور که خودش دوست دارد بازگو کند. در هیچ جای داستان نمی‌توانیم از این که سوزان درباره زندگی‌اش حقیقت را می‌گوید یا خیر، مطمئن شویم. سوزان در رویارویی با فو از او می‌خواهد در کتابش حقایق را بیان کند، اما فو بیشتر به داستان‌پردازی و موضوعاتی مثل تعلیق و هیجان داستان فکرمی‌کند و این چالش اصلی داستان است.

کوتسی در این داستان به طرزی هوشمندانه پرسش‌هایی را مطرح می‌کند. این که چه‌طور فردی می‌تواند داستان فردی دیگر را بفهمد و روایتش کند؟ ما چه‌طور تفسیرهایمان را با تفسیرهای دیگران انطباق می‌دهیم؟ نویسنده چه مسئولیت‌هایی در قبال موضوع کار و منبع هنرش ممکن است داشته باشد؟

درواقع «دشمن» داستانی درباره داستان‌پردازی است و نمایانگر هوشمندی، قدرت تخیل و مهارت کوتسی است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۷)
فاطمه اسماعیلی
۱۳۹۹/۰۱/۱۶

کوتزی نویسنده‌ی ادبیات استعمار و پسا استعماره و این اثر هم مرتبط با همین موضوعاته! نویسنده برای این اثر جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۳ رو گرفته و به نظرم ارزش خوندن داره... داستان تا فصل اخر روان و قابل درکه

- بیشتر
مهرفر
۱۳۹۹/۰۳/۲۵

ایده‌ی درخشان و به غایت بدیع و پرداخت فوق‌العاده‌ای آن، بی‌تردید این رمان را در زمره‌ی شاهکارهای ادبی قرار می‌دهد.

mary
۱۳۹۹/۰۶/۰۵

خوب بود

رامین
۱۳۹۹/۰۸/۲۱

چیزی نیست بشه ممکنه هرکسی خوشش بیاد و لذت ببره و در یک جذابیت و تعلیق آن‌چنانی سیر کند. بیش‌از این نخواهمش خواند از ایشون هم فکر نکنم بخونم پیشنهادی هم برای کسی ندارم

آتیلا
۱۳۹۸/۰۷/۰۸

مقدار زیادی نامفهوم بود و زیاد پیچیده و از حوصله خارج بود.

Ho3ein Mosavi
۱۳۹۸/۰۸/۲۹

نمونه کتاب رو خوندم زیاد کشش نداشت برای من بیخیالش شدم

sahar.g
۱۳۹۷/۰۶/۲۵

میشه جز از کل رو هم بذارین؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
زمانی کروزو گفت دنیا پرِ جزیره است. هر روز که می‌گذرد درستی حرفش بیشتر برایم روشن می‌شود.
faezehaa
«سوزان ما نیازی به دانستن معنای آزادی نداریم. آزادی کلمه‌ای است از جنس همهٔ کلمات. فوتی است در هوا، پنج حرف است که بر لوحه‌ای می‌نویسیم. نامی است به میلی که تو می‌گویی می‌دهیم، میل به آزاد بودن. چیزی که برای ما مهم است میل است نه نام.
mary
"یک چیز را درست نفهمیده‌ای. دنیا پُر شده از قصهٔ مادرهایی که دنبال پسرها و دخترهاشان می‌گردند که مدت‌ها پیش گم شده‌اند. اما قصه‌ای نیست که در آن دخترها دنبال مادرشان باشند. از این قصه‌ها نیست چون اتفاق نمی‌افتند. زندگی این خاصیت را ندارد."
faezehaa
خر چه‌طور میل ماهایی را که تو دنیای ناطق زندگی می‌کنیم برای گرفتن جواب به تو بفهمانم جمعه؟ مثل میلی است که هنگام دوست داشتن دیگری داریم؛ که دوست داشته شویم. اگر این‌طور نبود به دوست داشتن مجسمه‌ها، مجسمه‌های سرد شاهان، ملکه‌ها، خدایان و الاهه‌ها راضی بودیم. می‌دانی چرا محبت‌مان را نثار مجسمه‌ها نمی‌کنیم؟ چون مجسمه مُرده است، یا بهتر بگویم هیچ‌وقت زنده نبوده و نخواهد شد.
faezehaa
خطر زندگی در جزیره، خطری که کروزو هیچ‌وقت کلمه‌ای درباره‌اش نگفت، خطر خواب ماندن بود. هیچ بعید نبود خیلی راحت روزها هم خواب را ادامه دهیم و کش‌دارتر و کش‌دارتر کنیم تا این‌که روزی گرفتار آغوش خواب از گرسنگی هلاک شویم (خودم و کروزو را می‌گویم، اما شنیده‌ام در آفریقا هم بیماری خواب بلای جان مردم است).
faezehaa
اگر قرار بود تقدیر به همهٔ ما رسیدگی کند کسی برای برداشت پنبه و چیدن نیشکر باقی نمی‌ماند. برای این‌که کسب‌وکار مردم رونق داشته باشد باید تقدیر هم مانند موجودات زمینی گاه بخوابد و گاه بیدار باشد.
ragiking

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۶/۱۳
تعداد صفحات۱۵۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۶/۱۳