با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اولریکا و هشت داستان دیگر

دانلود و خرید کتاب اولریکا و هشت داستان دیگر

۳٫۶ از ۹ نظر
۳٫۶ از ۹ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اولریکا و هشت داستان دیگر  نوشته  خورخه ‌لوئیس بورخس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اولریکا و هشت داستان دیگر

«اولریکا و هشت داستان دیگر» ۹ داستان کوتاه از خورخه لوئیس بورخس است. این داستان‌ها از دو مجموعه کتاب شن و گزارش برودی بورخس انتخاب شده‌اند. و همه‌شان به غیر از داستان «دوئلی دیرگر» برای اولین بار است که به فارسی برگرداند شده‌اند. داستان «دوئلی دیگر» را قبلا زنده‌یاد احمد میرعلایی، به نام «پایان دوئل»، به فارسی ترجمه کرده است. داستان‌های این مجموعه از زبان اصلی (اسپانیایی) به فارسی برگردانده شده‌اند که شاید این هم برای نخستین بار باشد.

«اولریکا» داستان آشنایی مردی میانسال و دختری جوان (هر دو از قشر تحصیل‌کرده) در هتلی و ماجرای عاشقانه و کوتاه آنها است که قسمتی از آن را می‌خوانید:

«برای مرد مجردی که پا به سن گذاشته، وعدهٔ عشق موهبتی است نامنتظر. معجزه مجاز است شرایطش را تحمیل کند. یاد ماجراهای عاشقانه در پوپایان۱۲ افتادم و خاطرهٔ آن دختر تگزاسی در ذهنم جان گرفت که مانند اولریکا موطلایی و رعنا بود و محبتش را از من دریغ کرده بود.

در دام خطا نیفتادم و از او نپرسیدم که آیا در دلش جایی دارم یا نه. فهمیدم که اولین مرد زندگی‌اش نیستم و آخرینش نیز نخواهم بود. این ماجرا، که چه‌بسا واپسین پیوند عاشقانهٔ زندگی‌ام بود، برای دخترک، این مرید پرشور و سرسخت ایبسن۱۳، تنها رابطه‌ای گذرا بود در میان بسیاری روابط دیگر.

دست دردست به راهمان ادامه دادیم.

گفتم: «درست مثل رؤیاست و من هرگز رؤیا نمی‌بینم.»

اولریکا جواب داد: «مثل همان پادشاهی که هیچ‌وقت خواب ندید، تا آن‌که ساحره‌ای او را در خوکدانی بستر داد.» سپس اضافه کرد: «خوب گوش بده، حالاست که پرنده‌ای بخواند.»

و لحظه‌ای بعد آوازش را شنیدم.

گفتم: «مردم این سرزمین خیال می‌کنند کسی که در آستانهٔ مرگ باشد می‌تواند آینده را ببیند.»

او گفت: «و من در آستانهٔ مرگم.»»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
علی دائمی
۱۳۹۹/۰۸/۲۹

باوجود اینکه معتقدم فرهنگ و تاریخ کشورهای آمریکای جنوبی برای ما کمی غریب و غیرقابل هضمه، اما این مجموعه داستان برای من خالی از جذابیت نبود. یکی از ویژگی های کتاب (که به نظرم یک ویژگی منفی محسوب میشه) اطلاعات بیش

- بیشتر
atefeh
۱۳۹۹/۰۷/۲۵

آیا کسی ترجمه ی دیگری از این اثر سراغ دارد؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴)
هرکس با لطف‌کردن به دیگری او را رهین منت خود سازد بر کسی که از این اقدام منتفع شده چیرگی می‌یابد.
علی دائمی
دست دردست به راهمان ادامه دادیم. گفتم: «درست مثل رؤیاست و من هرگز رؤیا نمی‌بینم.» اولریکا جواب داد: «مثل همان پادشاهی که هیچ‌وقت خواب ندید، تا آن‌که ساحره‌ای او را در خوکدانی بستر داد.» سپس اضافه کرد: «خوب گوش بده، حالاست که پرنده‌ای بخواند.» و لحظه‌ای بعد آوازش را شنیدم.
neda
از پشت شیشهٔ پنجره دیدم که برف باریده است. زمین یخ‌زده در روشنایی صبحگاه گم می‌شد. جز اولریکا هیچ‌کس آن‌جا نبود. دعوتم کرد سر میزش بنشینم. گفت دوست دارد تنهایی پیاده‌روی کند. یاد یکی از شوخی‌های شوپنهاور افتادم و جواب دادم: «من هم همین‌طور. می‌توانیم دوتایی تنها به پیاده‌روی برویم.»
علی دائمی
تصور می‌کنم نیک‌بختان جنت‌مکان نیز گمان می‌برند که عالمان الهیات، که هرگز پایشان به ملکوت آسمان نرسیده، درباب مزایای وضعیت آنان اغراق کرده‌اند.
علی دائمی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۹۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۴/۰۹
تعداد صفحات۹۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۴/۰۹