با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مردن

دانلود و خرید کتاب مردن

۴٫۳ از ۴ نظر
۴٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مردن  نوشته  علی اصغر حداد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مردن

در آستانه قرن بیستم میلادی روانکاوی به ویژه در وین رواج پیدا کرد و این موضوع همزمان با آغاز فعالیت ادبی آرتور شنیتسلر تحت تاثیر این جریان بود. رمان «مردن» پس از «تیل سوزنبان» اثر گرهارد هاپتمن دومین اثر داستانی است که به زبان آلمانی با نگاهی روانکاوانه نوشته شده است.

شنیتسلر، رمان «مردن» را اولین بار در سه شماره از مجله نویه دویچه روند شائو و در سی‌سالگی اش منتشر کرد. ان زمان کسی هنوز او را نویسنده‌ای صاحب سبک نمی دانست تا این پکه انتشارات فیشر در سال ۱۹۹۴ این اثر روان کاوانه را به عنوان نخستین اثر مستقل شنیتسلر منتشر کرد.

فلیکس به دلیل یک بیماری، تنها یک سال دیگر فرصت دارد زندگی کند و این مسئله تبدیل به چالشی روحی و روانی برای او و محبوبش ماری می‌شود. دکتر به آن دو پیشنهاد می‌کند برای تمدد اعصاب و بازیافتن آرامششان به سفری برورند و آنها قبول می‌کنند. در طول سفر فلیکس حس و حال‌های مختلفی را تجربه می‌کند و ماری مدام به او می‌گوید که پس از رفتنش زنده نخواهد ماند. این موضوع فلیکس را دچار حالتی روانی می‌کند. آیا ماری واقعا مرا دوست دارد؟ چرا این همه محبت می‌کند و.... این مسایل باعث می‌شود در آخرین روزهای زندگی، فلیکس بخواهد ماری را هم با خود به آن دنیا ببرد:

««ازدست‌دادن، ازدست‌دادن.» نفس عمیقی کشید و همین که هوای ملایم، سبک و فرح‌بخش را به سینه کشید، یکباره پذیرش این‌که بیمار است، برایش یکسره ناممکن شد. اما بیمار بود، از دست رفته بود. ناگهان احساسی الهام‌گونه در درونش سر برداشت. باورش نمی‌شد که از دست رفته است. بله، همین بود و به همین دلیل احساس سبکی و آسودگی می‌کرد، به همین دلیل آن روز حس کرده بود که زمان مناسب فرارسیده است. فلیکس بر میل زندگی فایق نیامده بود، فقط ترسش از مرگ زایل شده بود، زیرا دیگر مرگ را باور نداشت.»

«مردن» داستانی است درباره پایان عشق، پایان دوستی و درواقع مرگ یک رابطه و در نهایت شگفتی و حیرتی که برای ما از چگونه رخ دادن این پایان باقی می‌ماند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Omid r kh
۱۳۹۹/۰۷/۲۷

مگر نه این‌که مُردن، باید به تناسب مرگ، از هول هر لحظه سررسیدن مرگ اشباع شده باشد؟ یا این‌که مرگ در نظر شنیتسلر چیزی نیست بیش از ملال، ملال، و ملال. تا آن‌جا که ترس را فراموش کنی، و برضد

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
آخرین انتظارش از ارادهٔ خود این بود که از هرچه به گذشته و آینده مربوط می‌شد، رهایی بیابد.
نازنین بنایی
می‌خواست خوشبخت باشد، یا دست‌کم سرمست. ناگهان، به‌گونه‌ای کاملا نامنتظر، حسی نو در درونش سربرداشت؛ حسی که معجزه‌آسا برایش رهایی به ارمغان می‌آورد: این‌که در این لحظه برای خودکشی به تصمیمی خاص نیاز نداشت. بله، همان لحظه، و هر زمان که بخواهد؛ و این‌که لحظاتی از این دست آسان به دست می‌آمد. موسیقی و کمی مستی، و همنشینی با دختری به این زیبایی.
نازنین بنایی
«عزیزم، مگرنه؟» ماری خود را بیش‌تر به او فشرد. «چه می‌خواهی بدانی؟» «همه‌چیز علی‌السویه است، مگرنه؟» ماری گفت: «بله، همه‌چیز، جز این‌که من تا ابد دوستت دارم.»
نازنین بنایی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۰۹
تعداد صفحات۱۴۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۰۹