انتشارات روزنه

انتشارات روزنه فعالیت خود را در سال ۱۳۷۰، به مدیر مسئولی سیدعلیرضا بهشتی شیرازی آغاز كرد. نخستین كتاب این انتشارات فیلمنامه یك مرد یك خرس نوشته مسعود جعفری جوزانی بود. اولین كتابی كه در همان اوان شروع به كار، نام این مؤسسه را سر زبان‌ها انداخت كتاب شیخ و شوخ بود كه ظرف مدت كمی نایاب شد ولی متأسفانه به دلایلی به تجدیدچاپ نرسید.


بخش مهمی از كتاب‌های روزنه به آثار ادبی و عرفانی اختصاص دارد. مجموعه مقالات دكتر حسین الهی قمشه‌ای از نخستین آثار منتشره روزنه در این زمینه بوده است. بعدها روزنه ترجمه دكتر قمشه‌ای از كتاب پیامبر اثر جبران خلیل جبران و آن خردمند دیگر اثر هنری ون‌دایك را نیز به انتشار رساند.


روزنه طی ۲۴ سال فعالیت خود، انتشار بیش از ۴۰۰ عنوان كتاب در رشته‌های ادبیات كهن، شعر و عرفان معاصر، داستان ایرانی، ادبیات جهان، كودك و نوجوان، شرح متون و نقد ادبی، دین و عرفان، سیاست و اجتماع، طنز و كاریكاتور، روان‌شناسی، دایره‌المعارف و فرهنگ‌ها، معماری و ساختمان، هنر، راهنمای توریستی، پزشكی، تاریخ و جغرافیا، زندگینامه، علوم كاربردی را در كارنامه دارد.


علاوه بر چاپ كتب عادی، روزنه بازنشر لغت‌نامه دهخدا را كه طی دو چاپ در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۷ به بازار عرضه شد با همكاری دانشگاه تهران برعهده داشت. همچنین چاپ نخست كتاب اول در سال ۱۳۷۵ نتیجه همكاری این مؤسسه انتشاراتی و شهرداری تهران بود. پس از آن، كتاب اول به صورت یك مؤسسه جداگانه به فعالیت خود ادامه داد. از دیگر كارهای مشترك روزنه مجموعه ۲۰ جلدی گنجنامه، دایره‌المعارف مصور آثار معماری دوره اسلامی در ایران است. این اثر عظیم با همكاری دانشگاه شهید بهشتی به زیور طبع آراسته شده است.


نشانی: تهران، خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی جنوبی، شماره ۲۰۲، طبقه سوم


شماره تماس: ۸۸۸۵۳۶۳۱-۸۸۸۵۳۶۳۰


سایت انتشارات روزنه
تلگرام انتشارات روزنه
اینستاگرام انتشارات روزنه
down

برگزیده‌ها

پرفروش‌ترین‌های انتشارات روزنه

مشاهده همه

علوم انسانی

مشاهده همه