با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب غرب چگونه غرب شد؟ اثر صادق زیباکلام

دانلود و خرید کتاب غرب چگونه غرب شد؟

۳٫۰ از ۱۱۰ نظر
۳٫۰ از ۱۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب غرب چگونه غرب شد؟  نوشته  صادق زیباکلام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب غرب چگونه غرب شد؟

در کتاب غرب چگونه غرب شد اثر دکتر صادق زیباکلام دلایل پیشرفت غرب را به زبانی ساده نوشته و مورد بررسی قرار داده است. او می‌خواهد نشان دهد که غرب امروز حاصل تحولات تاریخی مهم است که نزدیک به 500 سال از اواخر قرون وسطی اروپا را در برگرفته است.

درباره کتاب غرب چگونه غرب شد؟

امروزه در غرب تحولاتی مثل انقلاب تجاری، انقلاب علمی، شکل‌گیری سرمایه، خود‌گرایی و عصر روشنفکری است. در کتاب غرب چگونه غرب شد برخلاف خیلی از آثار هیچ مقام غربی را محاکمه نکرده و حتی سواد آن را ندارد که فساد و تباعی غرب را برای خواننده تشریح کند و البته نه بر‌عکس می‌خواهد مارا مجاب کند که غرب را به‌عنوان تاج روی سرمان بگذاریم، تنها تلاش بر این دارد که غرب چگونه غرب شد و نشان بدهد که آن تحول تاریخی که نتیجه‌اش بیداری از غفلت و پیشرفت غرب شد چگونه بود؟ این کتاب تنها برمجموعه اتفاقاتی که منجر به تحول غرب و پیشرفت اروپا شده را توضیح داده است. منظور از غرب در این کتاب جنوب، غرب و شمال اروپای امروزی است. در این محدوده جغرافیایی تحولات تاریخی مربوط به قرن چهاردهم تا هجدهم بررسی می‌‎شود.

شاید فکر کنیم که بر خیلی چیز‌ها در‌ رابطه با غرب آگاه هستیم، ولی اینطور نیست و حجم دانش و چیزی که نسبت به غرب می‌دانیم بسیار نا‌چیز است.

چرا باید کتاب غرب چگونه غرب شد را مطالعه کنیم؟

این کتاب اطلاعات و آگاهی ما را درمورد کشورهای غربی بالا می‌برد و به ما کمک می‌کند تا با الگو گرفتن از آن‌ها بتوانیم پیشرفت کنیم.

خواندن این کتاب را به چه کسی پیشنهاد می کنیم؟

خواندن این کتاب به کسانی که با دکتر صادق زیباکلام آشنایی دارند و بقیه‌ی آثار او را مطالعه کرده‌اند شدیدا پیشنهاد می‌شود. همچنین کسانی که علاقه به جمع‌آوری اطاعات درمورد کشورهای غربی دارند نیز می‌توانند از خواندن این کتاب لذت ببرند.

درباره صادق زیباکلام

صادق زیبا کلام در خرداد سال 1327 در تهران متولد شد. او در خانواده‌ای تحصیل کرده و فرهنگی بزرگ شده. او بعد از پایان دوره‌ی دبیرستان سال 1345 برای‌ِ ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه تهران قبول شد. پدرش مخالف تحصیل او در ایران بود، برای همین او را به اتریش فرستاد. صادق زیبا کلام تحصیلات خود را در اتریش رها کرد و به شهر هادرزفیلد در انگلستان رفت و برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی شیمی وارد دانشگاه پلی تکنیک انگلستان شد. او پس از اینکه وارد ایران شد، ساواک او را به جرم جاسوسی دستگیر کرد و دولت او را ممنوع‌الخروج کرده و او قادر به بازگشت به انگلستان نشد.

برای مدتی در دانشگاه تهران مشغول به کار شد و پس از انقلاب اسلامی دوباره به انگلستان بازگشته و در رشته‌ی علوم انسانی به تحصیل پرداخت. او در زمان دانشجویی فعالیت‌های سیاسی انجام می‌داد وانتقادات خود را به تصمیمات سیاسی و اجتماعی بیان می‌کرد.

همچنین او کتاب‌های مختلفی درباره‌ی سیاست و تاریخ نوشته است و عقاید خود را نیز در آنها بیان کرده است. کتاب های او شامل: ما چگونه ما شدیم، رسشه یابی علل عقب‌ماندگی ایران، وداع با دوم خرداد و .. می‌باشد. او برای ارائه‌ی تز دکترایش کتاب ما چگونه ما شدیم؟ را به چاپ رساند.

فهرست کتاب غرب چگونه غرب شد

پیشگفتار مقدمه فصل 1: ما و غرب: روایت یک کج ‌فهمی تاریخ فصل 2: غرب پیش از رنسانس فصل 3: رنسانس 1650-1300 م فصل 4: نهضت اصلاح دینی یا رفرماسیون 1600-1517 فصل 5: انقلاب تجاری، عصر سفرهای دریاییو تولد بورژوازی 1600- 1400 فصل 6: ظهور دولت‌های مطلقه؛ وستفالیا و تولد ملت - کشور 1800-1600 فصل 7: عصر روشنگری 1800 – 1600 فصل 8: تأثیرات اجتماعی روشنگری فصل 9: روشنگری و انقلاب علمی

بخش‌هایی از کتاب غرب چگونه غرب شد

اروپای ما قبل رنسانس یعنی اروپای قبل از قرن چهاردهم را با هر معیار و ملاکی که در نظر بگیریم از شرق (تمدن‌های چین، ایران و اسلام) بسیار عقب‌مانده‌تر بود؛ چه از نظر علمی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، تجارت، شهرسازی و شهرنشینی و چه از هر حیث دیگری. دست کم تا قبل از پیدایش رنسانس در قرن چهاردهم، تمدن، توسعه، تجارت، صنعت، علوم مختلف، شهرنشینی، پزشکی و در یک کلام «مدنیت» در شرق بود. شهرهای بزرگ اروپا در مقایسه با بغداد، ری، خوارزم، نیشابور، فرغانه، دمشق، (و البته چین) روستاهای عقب‌افتاده‌ای بیش نبودند. بغداد جدای از مرکز تجارت جهانی و ثروت، مرکز پزشکی دنیا هم بود و از اطراف و اکناف منطقه برای مداوای بیماری‌های صعب‌العلاج و تهیه دارو به پایتخت امپراتوری اسلام می‌آمدند. جایگاه دمشق و حلب در تجارت بین‌المللی میان شرق و غرب معادل نیویورک و لندن امروزی بود. پیشرفته‌ترین تسحیلات آن روزگاران را صنعتگران شام تولید می‌کردند. اگر فرض بگیریم که در آن مقطع هم همچون امروز جایزه نوبل اهدا می‌شد، علما و دانشمندان شرق عمدتا هم علمای حوزه تمدن اسلامی در طب، داروسازی، ریاضیات، هیئت، نجوم، جغرافیا، فلسفه، کیمیا و ...تمامی جوایز نوبل را درو می‌کردند، درحالی که بسیاری از فرمانروایان اروپا حتی اسم‌شان را هم نمی‌توانستند بنویسند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵۱)
hossein khavari
۱۳۹۷/۰۴/۲۸

دو جلد انتقاد به همین کتاب براتون مینویسم

کاربر ۱۲۳۸۴۰۱
۱۳۹۸/۱۲/۲۳

نکته ظریفی که باید عرض کنم اینه که صادق زیبا کلام اصلا صادق نیست و حتی در اسم ایشان هم دو دروغ به نام صادق و زیبا کلام مشاهده می‌شود. آنچه که وی به نام اسلام گرایان رادیکال و تندرو معرفی

- بیشتر
farez
۱۳۹۶/۱۲/۲۴

صادق زیبا کلام اکر چه پایه های فکریش بیشتر از علم گرایی مطلق ساخته شده تا دین و....اما در سلسه صحبت ها و منظراتی که در برنامه ی گستره ی شریعت(پنج شنبه ها از شبکه چهار) خصوصا با مهدی گلشنی

- بیشتر
ساجده
۱۳۹۵/۱۲/۱۳

اقای پورازغدی در یکی از سخنرانی هاشون که درمورد همین پیشرفتهای علمی غرب بود میگفتن که حتی پیشرفتهای علمی غربی ها هم حاصل دزدی و غارت کشورهای مسلمان بود که کتابهای علمی مسلمانان رو به غارت بردن و بعدها

- بیشتر
fariid
۱۳۹۵/۱۲/۱۳

مسخره و پر از اضافات ...صرفا برای اینکه تعداد صفحات پرشه حرف زده شده ...بخونید متوجه میشید که ابدا ارزشی نداره .. یه کلمه یا عبارت رو میبینید تو ده تا جمله پشت سر هم تکرار

- بیشتر
fatemeh
۱۳۹۸/۰۳/۲۱

این آقا فردی که ابتذال لیبرالیسم در ایران گسترش داد. منابع خدادی که میلیارد ها ساله روی زمین ساخته شده و باید ازشون درست استفاده میکردیم تا کارمون به نسل کشی نکشه ،کمتر از 200 سال ،غرب بلایی به نام لیبرال

- بیشتر
Naser Faraji
۱۳۹۷/۰۳/۰۷

سطحی

علی مومنی
۱۳۹۷/۰۲/۲۲

اصلا خوب نبود

غریبه
۱۳۹۵/۰۴/۱۰

آقای زیبا کلام یک غرب زده‌ی به تمام معنا و لیبرال هستن! باید دید چرا ایشون برخلاف اویل انقلاب که کاملا ضد آمریکا و غرب بودن و مقالاتی رو در نفی غرب و فرهنگ آن می‌نوشتن، امروز به دفاع تمام قد

- بیشتر
اباذر
۱۳۹۶/۰۵/۱۹

حتما کتاب رو بخونید. واقعا وجود افرادی مثل زیباکلام در حال حاضر غنیمتیه برای بیان تاریخ معاصر. امیدوارم سررزنده و سرحال باشند و همچنان به نوشتن ادامه بدند.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۶)
ایران اسلامی هویت خودش را در تضاد و تقابل و در «غیر» ‌سازی با «دیگری» به نام آمریکا تعریف می‌کند. اگر «اهریمن» ، سیاهی به نام آمریکا نباشد، در آن صورت «فرشته»‌ای به نام ایران اسلامی نمی‌تواند معنا و مفهوم پیدا کند. ایران اسلامی نیاز به عنصر «آمریکا‌ستیزی» دارد تا از رهگذر آن هویت بیابد، همان‌طورکه اسلام‌گرایان به نفی غرب نیاز دارند تا هویت تمدنی برتر خویش را شکل دهند.
Mehran
او معتقد بود که فرد می‌تواند شیوۀ رفتار خود را انتخاب کند، زیرا انسان موجودی عاقل است و اراده‌ای آزاد دارد. شرط لازم برای آنکه انسان بر اساس عقل محض عمل کند امکان برخورداری او از آزادی است؛ بنابراین از نظر کانت بدون آزادی نمی‌توان هیچ‌گونه مسئولیت اخلاقی متوجه انسان دانست.
Mehran
. او نه‌تنها انسان را محق به تشخیص و انتخاب می‌داند، که در تأکیدش بر اهمیت فهم فردی تا آنجا پیش می‌رود که تصمیم نادرستی که مبتنی بر انتخاب فرد است را بر تصمیم درستی که نه محصول انتخاب فرد، بلکه تحت تأثیر هدایت و توصیۀ دیگری یا دیگران صورت می‌گیرد ترجیح می‌دهد
Mehran
«تا زمانی که آخرین پادشاه با رودۀ آخرین کشیش اعدام نشود، بشر آزاد نخواهد شد.»
Mehran
پادشاه به حول و قوۀ الهی «ظل‌الله» یا «سایۀ خدا» بود بر سر رعیت و کل مملکت. هرچه اعلی‌حضرت اراده می‌کردند بهترین تصمیمات، هر نظری که «قبلۀ عالم» داشتند بهترین نظرها، و هر سیاست و تدبیری که بر ذهن «معظم‌له» خطور می‌کرد بی‌نظیر، تاریخی و دوران‌ساز بود و برای هفته‌ها و ماه‌ها مطبوعات، رادیو و تلویزیون، رجال، مسئولان مملکتی و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی کشور پیرامون ابعاد و اهمیت تاریخی آن تصمیم یا اظهارنظر سخنرانی و قلم‌فرسایی می‌کردند
Mehran
فرمانروا ازآنجاکه مشروعیتش را از خداوند گرفته بود، فقط به او پاسخگو بود.
Mehran
بنابراین نشان داده می‌شد که غرب و تمدن آن چقدر فاسد، پوچ، بی‌محتوا و ذاتاً زورگو و تجاوزکار است. بالطبع وقتی تمدنی تا این حد فاسد باشد که ‌جز غارت مردمان دیگر هنری نداشته باشد، نفی و دشمنی با آن امری اخلاقی، منطقی و درعین‌حال انقلابی حسوب می‌شود.
Mehran
اومانیزم یا «انسان‌محوری» در ساده‌ترین شکلش یعنی محور قرار دادن انسان. شاید بتوان اومانیزم را اساسی‌ترین و برجسته‌ترین نقطۀ عزیمتِ رنسانس از فلسفه، باورها و بنیان‌های اعتقادی قرون‌وسطی دانست. هیچ‌یک از دست‌آوردهای رنسانس به اندازۀ اومانیزم اهمیت نداشت. ‌ مرز میان جهان قرون‌وسطی و جهان جدید را اومانیزم شکل می‌داد.
کاربر ۱۳۹۸۷۷۳
طبیعی است تمدنی که در گذشته (و البته امروز) به‌جز تجاوز، استعمار و استثمار دستاورد دیگری نداشته و امروز هم با انواع بحران‌های اخلاقی، ارزشی، هویتی و اقتصادی روبه‌روست آیندهٔ آن هم به‌جز سقوط و تباهی کامل چیز دیگری نمی‌تواند باش
علی
او در پاسخ به یکی از مخالفان سرسختش جمله‌ای نوشت که بعدها به صورت یکی از «شعارها» ‌های آزادی‌خواهان و انقلابیون فرانسه درآمد: «من با هیچ‌یک از عقاید شما موافق نیستم، اما حاضرم تا پای مرگ از حق آزادی بیان برای ما و شما دفاع کنم.»
Mehran

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۳۴-۵۷۷-۸‬‬
تعداد صفحات۲۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۳۴-۵۷۷-۸‬‬