با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ما چگونه ما شدیم

دانلود و خرید کتاب ما چگونه ما شدیم

۲٫۹ از ۱۶۲ نظر
۲٫۹ از ۱۶۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ما چگونه ما شدیم  نوشته  صادق زیباکلام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب ما چگونه ما شدیم

«ما چگونه ما شدیم» نوشته دکتر صادق زیباکلام(-۱۳۲۷)، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است و به ریشه‌یابی علل عقب‌ماندگی در ایران می‌پردازد. این نسخه، سومین و جدیدترین ویرایش این کتاب است که همراه با بیست و سومین بازچاپ آن منتشر می‌شود.

بحث پیرامون مقوله عقب‌ماندگی (یا به اصطلاح مؤدبانه‌تر توسعه‌نیافتگی) به هیچ روی موضوع جدیدی در ایران نیست. می‌توان گفت ایرانیان برای نخستین بار در قرن نوزدهم بود که به‌تدریج دریافتند جامعه‌شان دارای کاستی‌های بنیادی است. اگرچه آنان از این کاستی‌ها به تعبیر امروزی آن به نام «عقب‌ماندگی» یا «توسعه‌نیافتگی» نام نمی‌بردند، اما نتیجه یکسان بود. آنان - یا صحیح‌تر گفته باشیم معدودی از ایرانیان - دریافته بودند که در جامعه‌شان می‌بایستی تغییر و تحولاتی صورت می‌گرفته که نگرفته است. لذا از همان ابتدا که درک عقب‌ماندگی صورت گرفت، به موازات آن، فکر از میان بردن آن هم به‌وجود آمد.

در این اثر سعی شده به جای روش معمول و متداول معلول‌نگری و معلول‌نگاری به علت‌جویی و ریشه‌یابی پرداخته شود. به جای مقصر شمردن دیگران، اعم از اعراب، شرق، غرب، استعمار، خارجی‌ها و ... به خود ایران و کالبدشکافی آن‌چه به لحاظ تاریخی ایران را تشکیل داده است بپردازیم. باز هم متذکر شویم که این به هیچ روی به‌معنای نفی پیامدهای زیانبار عملکرد استعمار در تاریخ دو قرن اخیر میهنمان نیست. اما مصیبت‌های استعمار معلول ضعف و عقب‌ماندگی ما بود. ورود استعمار به ایران در حقیقت معلول عقب‌ماندگی ما بود و نه علت آن.

تفکر رایج در مورد مسئله عقب‌ماندگی خلاصه می‌شود در این‌که این پدیده بلایی بود که از بیرون بر سر ما وارد آوردند و به سخن دیگر «ما را، ما کردند». استعمار، امپریالیسم، شاهان فاسد، رجال سرسپرده، غرب ستم‌پیشه و ... جملگی دست به‌دست هم دادند و اسباب عقب‌ماندگی ما را فراهم ساختند. اما اگر قایل به این باشیم که ما، ما شدیم و در نتیجه ما بودنِ ما استعمار، امپریالیسم، غرب و شرق و شمال و جنوب چه سوءاستفاده‌ها که نکردند و چه بلایا که بر سر ما نیاوردند، در این صورت مخروط سؤال عقب‌ماندگی برعکس می‌شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۸۵)
کاربر ۱۶۵۸۱۲۰
۱۳۹۹/۰۳/۰۲

فارغ از محتوای کتاب ، سوالی که همچنان باقی ایست قیمت گزاف نسخه الکترونیکی آن بعد از گذشت این همه سال از نگارش کتاب است..!!!!

ز. آروشا دهقان
۱۳۹۹/۰۲/۱۲

از خواندن نظرات بعضی دوستان واقعا شگفت‌زده شدم. کاری به موافق یا مخالف نویسنده بودن ندارم اما به نظرم کسی که کتاب می‌خونه باید رفتارش با آدم‌هایی که کتاب‌های درسیشون رو هم نخوندن فرق داشته باشه. این که پیش از خواندن کتابی

- بیشتر
Aali Karamzadeh
۱۳۹۸/۰۷/۰۴

ترجیح میدهیم کتاب با این اسم را از کسی بخونم که به ما بودن ما غیرت داشته باشه

kazemi.z
۱۳۹۷/۰۱/۲۴

اسم نویسنده اش برام کافیه😒😒😒😒عمرا بخوام عقاید این ادمو بخونم

ه.بیدار
۱۳۹۷/۰۲/۱۸

من بانویسنده اثرکاری ندارم ترجیح میدم خود کتاب رو که الان درحال مطالعه اش هستم مبنا قرار بدم ..تااینجا که من خوندم با نویسنده هم عقیده ام ..یعنی اینکه عقب ماندگی ما ربطی به اعراب و مارکسیسم و رجال سرسپرده

- بیشتر
fatemeh
۱۳۹۸/۰۳/۰۵

بهتون پیشنهاد میکنم کتاب این نویسنده رو مطالعه نکنید چون یک فرد بسیار ضد ایرانی و غرب گرا و طرف دار لیبرال دمکراسیه سادش کنم آدم درستی نیست.تفکرات سالمی نداره. هر چقدر که آقای جلال آل احمد در اثر خوش نام

- بیشتر
Amir Hosein
۱۳۹۷/۰۲/۲۶

چرا ادم باید از روی اسم نویسنده قضاوت کنه واقعا کوته فکری بعضیا در همین حد بیشتر نیست کتاب عالی و خیلی ارزشمندیه❤️

علیرضا
۱۳۹۸/۱۱/۰۹

همین الان، مقدمه ی هفتاد صفحه ای کتاب را تمام کردم. کتاب تا اینجا، با سلسله پرسش های متوالی اش پیشروی خوبی داشته. آخر این قصه به کجا خواهد رفت؟ نمیدانم هنوز :) امیدوارم مفید باشد. + در همین زمینه، یعنی دلیل عقب ماندگی

- بیشتر
hggih;fv
۱۳۹۷/۰۱/۲۸

از اسم نویسنده کافی است که بدانی با چه شبه روشنفکر غربزده ی خود باخته و سطحی بین رو به رو هستیم

احسان
۱۳۹۶/۰۷/۱۷

کتاب بسیار جذابیه و به موضوع از ابعادی که فکر میکنم برای اکثر افراد تازگی داره نگاه میکنه...مخصوصا با قلم جذاب دکتر زیبا کلام که عین صحبتهاش کاملا انسان رو جذب میکنه...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶۱)
حکومت قاجارها، حداقل در یکصد سال اولیه آن، همان‌قدر مولود شرایط ایران بود که سرسبزی شمال و خشکی کویر لوت. بنابراین سؤال یا فرضیه «تمرکز مطلق قدرت در دست حکومت باعث پیدایش عقب‌ماندگی در ایران گردید» را می‌توان وارونه کرد و گفت که «عقب‌ماندگی در ایران لاجرم باعث تمرکز مطلق قدرت در دست حکومت گردید».
علیرضا رحیمی
آنجا که عباس میرزا به ژوبر می‌گوید: مشکل در کجاست؟ چرا شما، شما شده‌اید، و ما، ما شده‌ایم؟ آیا خاک و آب اروپا با آب و خاک ما متفاوت است؟ آیا آفتابی که بر ما می‌تابد با آفتابی که بر شما می‌تابد متفاوت است؟ آیا خدا خواسته که شما آنگونه شده‌اید و ما اینگونه؟ واضح است که عباس میرزا همه اینها را به طعنه می‌گوید. والا خودش در همانجا می‌گوید که «آفتابی که بر سر شما می‌تابد همان است که بر سر ما می‌تابد؛ آب و خاک هم که یکی است.» آنجا که می‌گوید که «نکند خدا خواسته شما فرانسوی‌ها پیشرفت کنید و ما ایرانی‌ها درجا بزنیم»، باز دارد زبان استعاره بکار می‌برد
Rsi Sd
یک «چرا» در ذهنم پیدا شد. چرا شاهان ما فاسد و بد بودند؟ چرا شاهان فرانسه یا انگلستان همه بد و فاسد نبودند؟ چرا رجال ما در عصر قاجار سرسپرده به سفارتخانه‌های خارجی بودند؟ چرا رجال انگلستان، روسیه یا فرانسه سرسپرده و وابسته نبودند؟ چرا در جامعه ما کسی با علوم جدید آشنا نبود و از مدرسه و دانشگاه خبری نبود اما در بسیاری از کشورهای دیگر اینگونه نبود؟
R.s
چرا شاهان ما فاسد و بد بودند؟ چرا شاهان فرانسه یا انگلستان همه بد و فاسد نبودند؟ چرا رجال ما در عصر قاجار سرسپرده به سفارتخانه‌های خارجی بودند؟ چرا رجال انگلستان، روسیه یا فرانسه سرسپرده و وابسته نبودند؟ چرا در جامعه ما کسی با علوم جدید آشنا نبود و از مدرسه و دانشگاه خبری نبود اما در بسیاری از کشورهای دیگر اینگونه نبود؟
ادریس
حکومت اگرچه انسجام و نظم و امنیت و ترتیب امور و روابط اجتماعی فردی و گروهی انسان‌ها را با یگدیگر و نسبت به جامعه‌ای که در آن به سر می‌برند تنظیم می‌نماید، اما کل عملکرد و جهت‌گیری نهاد حکومت در حقیقت به‌گونه‌ای است که در جهت تحکیم، تثبیت و حتی افزایش منافع یک طبقه خاص از جامعه می‌باشد؛
احسان
ما همواره در آثار و مکتوباتمان، نطق‌ها و سخنرانی‌هایمان به مقطع نخست اشاره کرده و با غرور و افتخار می‌گوییم که ایران یا ایران اسلامی به واسطه دستاوردهای علماء و دانشمندانش سهم زیادی بر تمدن بشری دارد. اما همواره هم در همان نقطه می‌ایستایم و جلوتر نمی‌آییم. چرا که بعد از آن نقطه، بعد از عصر فارابی، ابوعلی سینا، خوارزمی و بیرونی ما وارد برهوت و شوره‌زاری می‌شویم که نه تنها دیگر از ابوعلی سیناها، خوارزمی‌ها و جابرابن حیان‌ها خبری نیست بلکه اساسا کسی نمی‌داند این گونه علوم وجود هم دارند. نه تنها از خوارزمی، بیرونی و فارابی خبری نیست، نه تنها علماء و دانشمندان ایرانی در بغداد، خوارزم، نیشابور و ری به دنبال نجوم، فلسفه، ریاضی، هیات، کیمیا، پزشکی و جغرافی نیستند بلکه جامعه ایران آنچنان از علم فاصله گرفته که وقتی در سال‌های پایانی قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم مرحوم حاج میرزاحسن رشدیه در تبریز نخستین مدرسه به سبک امروزی را بنا می‌نهد، عده‌ای شبانه ریخته و آن را خراب می‌کنند چون معتقدند از آن مدارس بسی کفر و زندقه و بابی‌گری حاصل آید.
Hachan
یک طرف این تضاد تاریخی، غرب (استعمار، سرمایه‌داری جهانی، امپریالیسم، صهیونیسم، استکبار، شرکت‌های چندملیتی و ...) قرار داشت و در طرف دیگر آن، کشورهای جهان سوم و در حال توسعه. اولی (غرب) ظالمانه ثروت و منابع دومی را به یغما برده، مردمانش را به استثمار درآورده، مغزهایش را ربوده، با صدور تکنولوژی تلاش می‌کند آنها را هرچه بیشتر وابسته نگه دارد و بالاخره با نفوذ و رسوخ فرهنگی‌اش سعی دارد ارزش‌ها و مفاهیم فرهنگ ملی و اصیل آن جوامع را از میان ببرد و فرهنگ خود را جایگزین آن سازد.
ali
کلید درک توفیق نسبی آنان علی‌رغم شرایط طبیعی نامساعد در تلاش‌های انسانی خلاصه می‌شود. ایرانیان توانسته بودند به کمک نیروی انسانی بنای یک امپراتوری نیرومند را بگذارند.
علیرضا رحیمی
آنجا که عباس میرزا به ژوبر می‌گوید: مشکل در کجاست؟ چرا شما، شما شده‌اید، و ما، ما شده‌ایم؟ آیا خاک و آب اروپا با آب و خاک ما متفاوت است؟ آیا آفتابی که بر ما می‌تابد با آفتابی که بر شما می‌تابد متفاوت است؟ آیا خدا خواسته که شما آنگونه شده‌اید و ما اینگونه
¤¤¤¤
موج هجوم مغول تا مرزهای آلمان و ایتالیا رسید و بعد پس زد. اگر فلورانس و رم نیز به سرنوشت کی‌یف (روسیه) و بغداد دچار می‌شدند، مشکل می‌توان تصور کرد که رنسانس هرگز می‌توانست اتفاق افتاده باشد.»
علیرضا رحیمی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۸۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۹,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۱
شابک۹۶۴-۹۰۱۳۳-۵-۰
تعداد صفحات۴۸۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۹,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۱
شابک۹۶۴-۹۰۱۳۳-۵-۰