با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
راه باریک آزادی

دانلود و خرید کتاب راه باریک آزادی

۳٫۹ از ۱۴ نظر
۳٫۹ از ۱۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب راه باریک آزادی  نوشته  جیمزا ا. رابینسون  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب راه باریک آزادی

کتاب راه باریک آزادی نوشته جیمزا ا. رابینسون و دارون عجم اوغلو است که سید علیرضا بهشتی شیرازی و جعفر خیرخواهان آن را ترجمه کرده‌اند. این کتاب اثر دیگری است از نویسندگان کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند.

درباره کتاب راه باریک آزادی

آزادی مبتنی بر توازن متزلزل میان حکومت و جامعه، میان فرادستان اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی و شهروندان عادی، میان نهادها و هنجارهاست. همان‌طور که غالبا در تاریخ روی می‌دهد همین که یک سمت توازن بیش از اندازه نیرومند شود آزادی از بین می‌رود. آزادی نیاز به هوشمندی جامعه دارد. اما نیازمند است که نهادهای حکومتی پیوسته خود را به روز کنند تا به چالش‌هایی بپردازند که می‌توانند زمینه آزادی را از بین ببرند. این کتاب سعی دارد با نگاهی جامع و کاربردی به این مسائل بپردازد.

خواندن کتاب راه باریک آزادی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندا به علوم سیاسی و جامعه‌شناسی پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب راه باریک آزادی

رای بسیاری از ما که در امنیت و آسایش به سر می‌بریم لاگوس دههٔ ۱۹۹۰ شاید یک استثنا به نظر بیاید. اما این‌طور نیست. در بخش اعظم تاریخ بشر ناامنی و سلطه،‌ واقعیات زندگی بوده‌اند. در بخش اعظم تاریخ، حتی پس از پیدایش کشاورزی و زندگی یکجانشینی درحدود ده هزار سال پیش، انسان‌ها در جوامع «بی‌حکومت» به سر می‌بردند. برخی از این جوامع به معدود گروه‌های شکارچی-خوشه‌چین به‌جا مانده در مناطق دورافتادهٔ آمازون و آفریقا که گاه «جوامع کوچک مقیاس» نیز نامیده می‌شوند شباهت داشتند. اما دیگران بسیار بزرگترند. ازجملهٔ آنها پشتون‌ها هستند، یک گروه قومی حدوداً ۵۰ میلیون نفرهٔ عمدتاً ساکن در مناطق جنوب و شرق افغانستان و شمال غربی پاکستان، که به کشاورزی و گله‌داری اشتغال دارند. شواهد باستان‌شناسی و مردم‌شناسی حکایت از آن می‌کنند که بسیاری از این جوامع گرفتار وضعیتی حتی دلخراش‌تر از حال و روز ساکنان لاگوس در دههٔ ۱۹۹۰ بوده‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
XoERFANoX
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

اقایان عجم اغلو و جیمز رابینسون با کتاب “چرا ملت ها شکست میخورند” دست به کار بزرگی کردند و از نظر بنده جزو بهترینا و دانشمندان در علوم اجتماعی هستند ، این کتاب جدید شون ما رو به سفر به

- بیشتر
yaser.kabibi
۱۳۹۹/۰۸/۱۴

البته کسی که کتاب اول این نویسندگان را مطالعه کرده باشد مطالب این کتاب شاید تکراری و خسته کننده بیاید. نویسندگان با استناد به مصداقهای تاریخی و به طور تجربی به مطالعه جوامع و حکومت ها در ادوار مختلف تاریخ

- بیشتر
Farzad Mozaffari
۱۳۹۹/۱۲/۱۳

کسانی که کتاب «چرا ملتها شکست میخورند» رو خونده باشند سبک این کتاب هم آشنا خواهند بود چون دقیقا از همون دو نویسنده است. این کتاب یک نظریه در مورد رابطه دولت و ملت و وضعیت بهینه این دو از

- بیشتر
امیرحسین عزیزی
۱۳۹۹/۰۱/۰۱

مقدمه و متن زیبا و شیوایی داره

Shayan Mohammadi
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

کتاب بیشتر از آن که یک کار تحلیلی و جدی باشد ، چیزی شبیه به یک مجموعه داستان ها و خاطرات تاریخی - واقع گرایانه با موضوع آزادی ست به این معنا که نویسنده یک تعریف از آزادی را در

- بیشتر
homa khojasteh
۱۳۹۹/۰۹/۰۹

لطفا داخل طاقچه بینهایت بگذاریدش☹

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
استبداد از دل ناتوانی جامعه برای اعمال نفوذ بر سیاست‌ها و اقدامات حکومت زاده می‌شود
Ahmad Abbasi
افراد هنگامی آزادند که اختیار کامل نظم بخشیدن به کنش‌های‌شان را داشته باشند و جان و مال‌شان را هرگونه که مناسب می‌دانند... بدون استجازه، یا وابستگی به ارادهٔ هر شخص دیگری، در خدمت بگیرند.
Ahmad Abbasi
کارمند آفریقایی‌تبار پُست در هارلمِ نیویورک احساس کرد باید کتاب سبز رانندگان سیاهپوست را منتشر کند، راهنمایی مفصل برای رانندگان سیاه که کجا مجاز بودند پس از تاریکی بروند یا کجا می‌توانند از توالت استفاده کنند آخرین ویراست آن تاریخ ۱۹۶۶ را بر روی خود داشت.
احسان
«اگر دو کس خواهان چیز واحدی باشند که نتوانند هر دو از آن بهره‌مند شوند، به دشمنی با هم می‌پردازند؛ و... می‌کوشند یکدیگر را از میان بردارند یا مطیع خویش سازند.»
پویا پانا
اما به جای آزادی، تقدیری که برای ملت سوریه رقم خورد جنگ داخلی و خشونت غیرقابل مهار بود. آدم، یکی از فعالان رسانه‌ای در لاذقیه، تحولات بعدی را این گونه بازاندیشی کرد: می‌پنداشتیم موهبتی به دست خواهیم آورد، اما آنچه نصیب‌مان شد همهٔ بدی‌های دنیا بود.
احسان
در لبنان بدگمانی سنت حاکم است. یک سازمان، هر سازمانی که می‌خواهد باشد، بی‌درنگ متهم می‌شود که ابزار افزایش قدرت یکی دیگر از طوایف شده است.
احسان
به خلاف دیدگاهی که بر امتیازات و رشد بی‌وقفهٔ نهادهای غربی یا طراحی‌های قانون اساسی تأکید می‌گذارد، در نظریهٔ ما آزادی از دل فرآیندی پرآشوب پدیدار می‌شود، فرآیندی که نمی‌توان آن را به آسانی طراحی کرد. آزادی را نمی‌توان مهندسی کرد یا سرنوشتش را با سامانه‌ای زیرکانه از نظارت‌ها و موازنه‌ها تضمین نمود. به برانگیختگی، هشیاری، و جسارت جامعه نیاز داریم تا آزادی درست عمل کند. لازم است همه درحال دویدن باشند!
احسان
برای ملاحظهٔ محدودیت‌های ظرفیت حکومت چین لازم نیست به چیزی بیشتر از نظام آموزشی‌اش توجه کنید. برای بسیاری حکومت‌ها آموزش و پرورش یک اولویت است، نه صرفاً از آن رو که ملت با نیروی کار تحصیلکرده موفق‌تر خواهد بود. بلکه چون تحصیل، روش کارآمدی برای تلقین باورهای درست به شهروندان محسوب می‌شود
احسان
شکست لویاتان‌های کاغذی در ظرفیت‌سازی، برای شهروندان‌شان شمشیری دو لبه است. یک حکومت ناتوان‌تر کمتر می‌تواند سرکوب‌شان کند. آیا این شالوده‌ای برای نوعی آزادی است؟ متأسفانه نوعاً خیر. بلکه مصیبت‌های دو جهان بر شهروندان لویاتان‌های کاغذی آوار می‌شود. این حکومت‌ها هنوز بسیار استبدادی هستند - آنها نهادهٔ ناچیزی از مردم دریافت می‌کنند و لذا به عدم پاسخگویی در مقابل آنان ادامه می‌دهند، و علاوه بر آن قید و بند اخلاقی چندانی در مورد سرکوب یا کشتارشان ندارند. هم‌زمان، شهروندان نقش حکومت را نیز به عنوان داور در مرافعات، اعمال‌کنندهٔ قانون، و فراهم آورندهٔ خدمات عمومی از دست می‌دهند. لویاتان‌های کاغذی هیچ تلاشی برای خلق آزادی یا کاستن از شدت هنجارهای مغایر با آن به خرج نمی‌دهند. در واقع همان‌گونه که خواهیم دید لویاتان‌های کاغذی غالباً قفس هنجارها را تنگ‌تر و نه فراخ‌تر می‌سازند.
احسان
دالان باریک آزادی فشرده شده میان ترس و سرکوبی که حکومت‌های استبدادی ایجاد می‌کنند و خشونت و بی‌قانونی ناشی از فقدان آنها، قرار دارد. در این دالان است که حکومت و جامعه یکدیگر را متوازن می‌سازند. این توازن محصول نه یک لحظهٔ انقلابی، بلکه میوهٔ مبارزه‌ای دائمی و هر روزه میان این دو به حساب می‌آید
احسان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۴۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۲/۱۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۳۴-۱۶۸-۸
تعداد صفحات۶۴۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۲/۱۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۳۴-۱۶۸-۸