با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بلقیس و عاشقانه‌های دیگر

دانلود و خرید کتاب بلقیس و عاشقانه‌های دیگر

۴٫۷ از ۳ نظر
۴٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بلقیس و عاشقانه‌های دیگر  نوشته  نزار قبانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب بلقیس و عاشقانه‌های دیگر

بلقیس و عاشقانه‌های دیگر دفتر شعری از نزار قبانی شاعر شهیر سوری است. نزار قبانی را با اشعار عاشقانه‌ و پرشورش می‌شناسند، عشق نخستین و اساسی‌ترین مضمون اشعار او است و نگاهش در این قلمرو کاملا نو، زیباشناسانه، جستجوگرانه و لطیف است. 

منتقدان ادبی عرب، لقب‌های بسیاری برای قبانی درست کرده‌اند. القابی چون شاعر عشق، شاعر زن، شاعر رسوایی، شاعر طبقه مخمل‌پوش، شاعر تاجر، شاعر ملعون، شاعر شکست و ناامیدی، شاعر هجو سیاسی، شاعر غزل‌های حسّی و غیره. این نام‌ها اغلب به دلیل نگرشی که قبانی در غزل‌های خود بیان کرده پدید آمده است. سیر تحوّل در شعرهای قبانی از غزل با موضوعی جسمانی به غزل با موضوعی اجتماعی پس از انتشار حدود هفت مجموعه رخ نمایانده است و این امر او را به عنوان مدافع سرسخت حقوق زنان در جامعه عرب شناساند.

بلقیس و عاشقانه‌های دیگر هم مجموعه‌ای از عاشقانه‌های این شاعر پرنفوذ عرب است که پیش از همه تقدیم عاشقان می‌شود.

درباره نزار قبانی

نزار قبانی در سال ۱۹۲۳ در دمشق به دنیا آمد. از ۱۶ سالگی به سرودن شعر روی آورد و در دانشگاه به تحصیل رشته‌ی حقوق پرداخت. به علت شغلش که کار در وزارت خارجه بود به کشورهای زیادی سفر کرد و همین سفرها تاثیرات بسیاری از زبان اشعار او گذاشتند. اشعار او عاشقانه هستند و به اکثر زبان‌ها زنده‌ی دنیا ترجمه شده‌اند. خوانندگان بسیاری شعرهای او را خوانده‌اند. خودکشی خواهرش در سن ۲۵ سالگی به دلیل مخالفتش با ازدواجی که برایش ترتیب داده بودند، مرگ پسرش به علت بیماری قلبی و کشته شدن همسرش در بمب‌گذاری سفارت عراق، از جمله رخدادهایی بودند که بر شعر او تاثیر گذاشت. نزار قبانی در سال ۱۹۹۸ در لندن، از دنیا رفت.

باران یعنی تو برمی‌گردی»، «بیروت، عشق و باران»، « عشق پشت چراغ قرمز نمی‌ماند»، «بلقیس و عاشقانه‌های دیگر»، «در بندر آبی چشمانت»، « تا سبز شوم از عشق»، «گنجشم‌ها ویزا نمی‌خواهند» و «عشق ما روی آب راه می‌رود» تعدای از مجموعه‌ها و کتاب‌های ترجمه شده نزار قبانی به فارسی‌اند.

 شعری از دفتر بلقیس و عاشقانه‌های دیگر

بسیار

دوستت دارم

و بیزارم

از تعطیل یکشنبه.

بیزارم

از تعطیل‌شدن عشق

برای یک ساعت

ـ حتی یک لحظه ـ

مرخصی از عشق

گمانی بیش نیست

و تمام گردش‌ها

بیهوده‌اند.

در نبرد عشق

هماوردان را آسایشی نیست

چونان که

در انقلاب دریا

قایق را.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
آیدا
۱۴۰۰/۰۳/۱۵

عاشقانه های نزار قبانی، با ترجمه خوب آقای بیدج، من همه شعرها رو دوست داشتم.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۵)
آرزو دارم در روزگار دیگری دوستت می‌داشتم. روزگاری، مهربان‌تر شاعرانه‌تر روزگاری که شمیم کتاب شمیم یاسمن و شمیم آزادی را بیش‌تر حس می‌کرد.
راضیه ح
اگر پایان را می‌دانستم آغاز نمی‌کردم.
MiM
نمی‌توانم زنده بمانم بی‌هوایی که نفس می‌کشی بی‌کتابی که می‌خوانی بی‌قهوه‌ای که می‌نوشی بی‌آهنگی که می‌شنوی.
MiM
نمی‌توانم پروانه‌ای را سانسور کنم که در خونم شناور است نمی‌توانم یاسمن را باز دارم از آویختن بر شانه‌هایم نمی‌توانم شعری عاشقانه را در پیراهنم پنهان کنم زیرا منفجر خواهد شد.
سیاوش
بانوی من! آرزو دارم در روزگار دیگری دوستت می‌داشتم. روزگاری، مهربان‌تر شاعرانه‌تر روزگاری که شمیم کتاب شمیم یاسمن و شمیم آزادی را بیش‌تر حس می‌کرد.
آیدا
نمی‌خواهم بدانم زاد روزت را زادگاهت را کودکی‌هایت و نورسیدگی‌ات که تو زنی از سلسله گل‌هایی و من اجازه ندارم در تاریخ یک گل دخالت کنم.
آیدا
دوستت دارم و نگرانم روزی بگذرد که تو تن زندگی‌ام را نلرزانی و در شعر من انقلابی برپا نکنی و واژگانم را به آتش نکشی.
MiM
چشمانش شفّاف‌تر از آب خلیج.
MiM
- اجازه دهید در باره جایزه نوبل هم صحبت کنیم. آیا شده است مثلا فکر کنید که یک روز صبح با صدای تلفن از خواب برخیزید و ببینید که آکادمی سوئد از آن طرف خط به شما بگوید: مبارک باشد، جایزه نوبل را به شما داده‌اند؟ - برادر من! داستان جایزه نوبل را از مغزتان بیرون کنید. من که اصلا به این جایزه فکر نمی‌کنم. برای این‌که این جایزه یک رشوه سیاسی است.
mim_ti
پیش از آن‌که دلبرم شوی تقویم‌ها بودند برای شمارش تاریخ: تقویم هندوها تقویم چینی‌ها تقویم ایرانی تقویم مصریان. * پس از آن‌که دلبرم شدی مردم می‌گفتند: سال هزار پیش از چشمانش و قرن دهم بعد از چشمانش.
سیاوش

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۲/۱۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۴۰۴-۹۴-۶‬‬
تعداد صفحات۱۵۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۲/۱۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۴۰۴-۹۴-۶‬‬