با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پل

دانلود و خرید کتاب پل

۴٫۴ از ۵ نظر
۴٫۴ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پل  نوشته  آراز بارسقیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پل

«پل» رمانی از غلامحسین ‌دولت‌آبادی و آراز بارسقیان است. پل رمانی است پر از قطعات جدا. درست عین هر پل بزرگی دارای تعداد زیادی قطعات از پیش بتن‌ریزی شده است که با کنار هم قرار دادنشان یک پل بزرگ را تشکیل می‌دهند. داستان پل، در یک روز می‌گذرد. روزی که با گرمای غیرقابل تحمل هوا شروع می‌شود ولی به هیچ‌وجه قرار نیست یک روز معمولی باشد. طوفانی قرار است شهر را فرا بگیرد. مقدمه‌اش هم بارانی است که از ساعت شش غروب شروع به باریدن می‌کند و تا ساعت دوازده شب تبدیل به طوفانی بی‌امان می‌شود. اما آدم‌هایی که در تمام سطح شهر پراکنده هستند و هر کدام درگیر روزمرگی‌های خودشانند. اموری به ظاهر عادی که شباهت زیادی به شرایط همین روز تابستانی داستان دارد؛ روز تابستانی، با گرمای هوا شروع می‌شود تا نشان دهد وضعیت عادی است، اما در انتها با طوفان تمام می‌شود. این شرایط بر آدم‌ها و اموراتشان هم صدق می‌کند که هر کدام به ظاهر در شرایطی عادی قرار دارند. وضعیتی که مانند روایت کلی کتاب دچار تغییر و تحول می‌شود. خرده‌روایات به هم پیوسته این رمان داستان‌هایی ساده با فضایی صمیمی و ملموس‌اند که در مکان‌هایی مانند قهوه‌خانه‌ای زیر پل چوبی، ترافیک زیر پل سید خندان یا روی پل کالج و پل‌های دیگر تهران اتفاق می‌افتند. داستان‌هایی از جنس مردم و درباره مردم: «رو سر شهر سرپوش سربی کشیده بودند. درِ دوزخ باز شده بود. هوا شورش را درآورده بود. آفتاب نیمهٔ مردادماه در دل آسمان بساط گرما گسترده بود و به هیچ‌کس رحم نمی‌کرد و در میدانِ چه‌کنم؟ هیچ سایه‌ای باقی نگذاشته بود و به ورق‌های گالوانیزهٔ زرد و قرمزی که در دو سوی میدان نصب شده بودند می‌تابید و کوره‌شان می‌کرد؛ ورق‌هایی که یک ردیفشان دورِ پاساژِ نیمه‌ساختهٔ غول‌پیکر سیمانیِ برِ خیابان کشیده شده بود و ردیف دیگرْ دورِ ایستگاه متروی دروازه شمیران. چه عابرانی که از ایستگاه مترو بیرون می‌آمدند و چه عابران گذری، هیچ‌کدام لحظه‌ای در میدان چه‌کنم؟ که چندان میدانی هم نبود و فقط تقاطعی بود که پنج خیابان را به هم وصل می‌کرد، حتی لحظه‌ای نمی‌ایستادند. هرکدام در پیاده‌روها سایه‌راهی می‌جُستند تا راهشان را ادامه دهند، اما هیچ‌کس از آوار گرمای سرِ ظهر مردادماه.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
niloofarmyl
۱۳۹۷/۱۲/۱۲

کتاب بی نظیری بود . و پایان فوق العاده ای داشت از لحاظ زبانی جملات رسا و ساده بودند و فاقد پیچیدگی کلامی بود. و هم گام با نثر کتاب پیش می رفتی.رمان شخصیت بود و در زمان معاصر و

- بیشتر
maryam
۱۳۹۸/۰۹/۰۱

این کتاب عالی بود هرچند من چاپ شده اش را با طرح جلد دیگری خوندم

Parvane Mohamadi
۱۳۹۸/۰۱/۱۷

اصلا جذاب نبود چقدر هم گرون بود پولمو تو جوب ریختم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
سخت‌ترین کار در زندگی این است که بدانی از کدام پُل باید گذشت و کدام را باید شکست. دیوید راسل
niloofarmyl
چون دارم رو یه لبهٔ باریک راه می‌رم. آدمی که رو یه لبهٔ باریک راه می‌ره هر لحظه احتمال داره بیفته. مثل صخره‌نوردی که تنها داره از کوه بالا می‌ره. هیچ وسیلهٔ نجاتی هم با خودش نبرده. یا می‌رسه اون بالا یا پرت می‌شه. صخره‌نورده بارها داشته پرت می‌شده، دلش خالی شده، ترسیده، مرگ رو جلو چشاش دیده. اما گاهی یه سنگ کوچیکِ براومده نجاتش داده و اون با هر بدبختی‌ای خودشو به قله رسونده. اون کاری رو کرده که هر آدم سالم دیگه‌ای هم می‌تونسته بکنه. اما فقط اون کرده. اون‌وقته که راضیه. وقتی اون بالا رسیده تمام اون هزار بار خطر مردن و افتادنش رو فراموش می‌کنه و این می‌شه همون یه‌دهم. یه‌دهم پیروزی‌ای که همهٔ شکست‌ها رو پاک می‌کنه. من در کل راضی‌ام.
niloofarmyl
می‌دانم تو از این سخنان بسیار داری. اما با من سخن از دریا و انسان بر روی دریا مگوی. زیرا روزگار این اندیشه‌ها دیگر سر آمده، حتی اگر زمانی در آن‌ها حقیقتی پنهان بوده است. در روزگاران پیشین هر انسانی هدفی داشت و به دنبال آن بود که به پیش می‌تاخت، آن‌که پای به کشتی می‌گذاشت نیز هدفی داشت... هدف و انگیزه‌ای که از آن او بود... اما اکنون ما چه هدفی داریم؟!... ما در حال مرگ هستیم زیرا آن مالک عوضی کشتی ما در نیوپورتِ شیکاگو آسوده نشسته و بیشتر از آن‌که به فکر ایمنی و زندگی مردانش بر عرشه باشد در فکر تکمیل مدارک غرق کشتی برای دریافت حق بیمهٔ خویش است. [مکث] و به‌خاطر همین است که ما باید بمیریم.
niloofarmyl

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۴۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۵/۱۰
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۰۱۹-۰۰-۲
تعداد صفحات۶۴۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۵/۱۰
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۰۱۹-۰۰-۲