با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب قصه‌‌های بند اثر علی‌اشرف درویشیان

دانلود و خرید کتاب قصه‌‌های بند

۴٫۴ از ۸ نظر
۴٫۴ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب قصه‌‌های بند  نوشته  علی‌اشرف درویشیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب قصه‌‌های بند

«قصه‌های بند» از علی‌اشرف درویشان (-۱۳۲۰)، داستان رنج و درد انسان‌های مبارز در زندان‌های رژیم پهلوی برای عدالت و آزادی است. مردانی که با گوشت و پوست و استخوان، تاوان کارهایی ساده مثل کتاب خواندن، اعتراض صنفی یا سر فرودنیاوردن در برابر صاحب قدرتی را می‌دهند و متحمل فشار طاقت‌فرسای کنجه‌های جسمی و روحی می‌شوند. در این کتاب قصه بسیاری از مبارزان ملی و سیاسی که تا پای مرگ ایستادند روایت می‌شود و در کنار آن از کارگران۷ دهقانان، معلمان، دانشجویان و افراد معمولی سخن گفته می‌شود، که همه گرفتار پنجه غدار دیکتاتوری و استبداد فردی شده‌اند. درویشیان این قصه‌ها را در دوران زندان خود نوشته و در سال ۱۳۵۶ به پایان رسانده است. بازنویسی این داستان‌ها در سال ۱۳۵۸ انجام‌شده و پس از ۴ دهه به شکل کتاب درآمده‌است. قسمتی از داستان «یورش شبانه» را می‌خوانید: غروب است، غروب پاییز. سایه‌های بلند و دلگیر و دیوار که بلند باشد، زودتر آفتاب پریده‌رنگ می‌گریزد. دیشب باران آمده و کف خاکی حیاط بند چهار موقت را خیس کرده و جابه‌جا آب در گودی‌های زمین جمع شده است. یک ساعت هواخوری داریم و برای کسی که پس از ماه‌ها، تازه از سلول تنگ و تاریک و نمور آمده و مدت‌ها آسمان را ندیده باشد، قدم زدن لذتی دارد. در آسمان هنوز آفتاب هست چون وقتی پرنده‌ای از روی زندان می‌گذرد، بال و پرش به آفتاب مالیده می‌شود. غروب باشد، پاییز باشد، باران شب پیش دیوارها و زمین و درخت را خیس کرده باشد، تصویر ابرهای پراکنده، توی آب‌های کف حیاط افتاده باشد و تو با لباس نارک و خاکستری زندان، لخت و پتی تازه از سلول آمده باشی و تنت در سوز سرما مورمور شود. هواخوری نزدیک به پایان است. نگهبان دم در ایستاده و منتظر است تا آن چند دقیقه هم تمام بشود و زندانی‌ها را به بند بفرستد. پرنده‌ای آزادانه در آسمان بال می‌زند و می‌گذرد و سر و تن در آفتاب می‌شوید و به سوی شهرهای دور و شاید شهر پرخاطره من پرواز می‌کند. به انتظار ملاقات بوده‌ام و کسی نیامده و دلتنگم.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
کتاب ها رو بیش تر از آدم ها دوست دارم
۱۳۹۸/۰۴/۲۷

استبداد در هر حالت و گونه اش سبب رنج و رنجش انسان و توهین به مقام و جایگاه وی است؛ تفاوتی ندارد که این استبداد در چه راستایی و با چه هدفی اعمال شود، چه حتی اگر در مقطعی موجبات

- بیشتر
geneva
۱۳۹۷/۰۲/۲۴

علی اشرف درویشیان -نویسنده ای که ایران قدرشو ندونست -با اثاری بی نظیر

hamide akbari
۱۳۹۹/۰۶/۱۹

کتابی درباره ی ستمکشان رژیم شاه. کسانی که تا پای جان مقاومت به خرج دادند. خوشحالم علی اشرف درویشیان شجاعت به خرج داد، جان خود و همسرش را به خطر انداخت تا امروز این قصه های تلخ ولی سرشار از امید

- بیشتر
توحيد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷

ما برای آنکه ایران گوهری تابان خون دل ها خورده ایم رنج دوران برده ایم (نادر جان ابراهیمی) عالی اما تلخ و تلخ و تلخ...

الناز باقرزادگان
۱۳۹۸/۱۱/۲۹

تلخ بود

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
دیوارهای خاکستری. چهره‌های پریده‌رنگ و خاکستری. اگر پر پرنده‌ای در زندان بیفتد حادثه‌ای است. می‌دوی و دور از چشم جاسوسان و خبرچینان پر را بر می‌داری و می‌بویی. بوی آزادی! آزادی را دوست داری، اما غیر از رفیقت کسی نباید پی ببرد. چون عطش تو برای آزادی نباید به نظر جاسوس و پلیس و خبرچین برسد. باید بِکشی، ده سال؛ بیست سال؛ سی سال؛ ابد؛ باید بکشی و هیچگاه کنار گوش نامحرم ناله نکنی تا اشکت را نبیند و غصه‌ات را حس نکند. لبخند بزنی و شادی کنی، اما پر از یادهای کودکی باشی.
hamide akbari
یک عمر از معلم‌ها کتک خوردم که بخوان و بخوان! دَرست را بخوان! و حالا کتک می‌خورم که چرا خواندی؟ چرا خواندی؟ از کی گرفتی؟ از کجا آوردی؟ و اینک این جیغ جانخراش! کیست که شکنجه می‌شود؟
hamide akbari

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۱ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۷۶-۱۴۴-۵
تعداد صفحات۳۱۱صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۷۶-۱۴۴-۵