با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب من گنجشک نیستم اثر مصطفی مستور

دانلود و خرید کتاب من گنجشک نیستم

۳٫۸ از ۳۴ نظر
۳٫۸ از ۳۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب من گنجشک نیستم  نوشته  مصطفی مستور  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
معرفی نویسنده
عکس مصطفی مستور
مصطفی مستور
ایرانی

مصطفی مستور، داستان‌نویس، پژوهشگر و مترجم ایرانی است که سال ۱۳۴۳ در شهر اهواز به دنیا آمد. دوران کودکی، فردی پرسشگر و کنجکاو بود و از همان دوران به کتاب‌های فلسفی و پرسش‌های عمیق علاقه نشان می‌داد.

مستور تحصیلاتش را در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد. اما به دلیل علاقه‌ی زیادش به ادبیات برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام کرد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ادبیات از همین دانشگاه گرفت. مصطفی مستور هم‌اکنون ساکن تهران است و علاوه بر نویسندگیِ داستان‎‌های بلند و کوتاه، دستی بر ترجمه و پژوهش نیز دارد.

اولین اثرِ مستور در قالب داستان کوتاه با نام «دو چشم‌خانه‌ی خیس» در مجله کیان منتشر شد. مصطفی مستور در سال ۱۳۷۷ اولین مجموعه داستانِ خود را با نام «عشق روی پیاده رو» منتشر کرد. این کتاب از دوازده داستان کوتاه تشکیل شده است و توسط نشر رسش به بازار عرضه شد. تنها دوسال بعد از انتشار اولین مجموعه داستانِ خود، رمان بلند و محبوب «روی ماه خداوند را ببوس» را منتشر کرد.

در ایران کمتر نویسنده‌ای به دنبال فلسفه و عرفان و ترکیبِ آن با ادبیات رفته است. اما فلسفه یکی از موضوعات مورد علاقه‌ی مصطفی مستور است همانطور که از کودکی به آن علاقه نشان می‌داد. مستور در کتاب‌هایش افکار دینی و تلاش انسان برای کشف حقیقت خود و جهان را از زبان شخصیت‌های اصلی بیان می‌کند. اغلبِ آثار او بر پایه سه مفهوم بنا شده است: تنهایی، شک و عدم قطعیت.

یکی دیگر از مسائل مورد علاقه‌ی مصطفی مستور، توصیف تکرار و روزمرگی است. اما ویژگی‌ متمایزکننده‌ی آثار او ، تکرار شخصیت‌های یکسان در موقعیت و کتاب‌های مختلف است. مستور با دنبال کردن این روند توانسته مخاطب را نسبت به سرنوشت شخصیت‌های مختلف آثار خود وابسته و کنجکاو نگه دارد. در عین حال اگر مخاطب تنها یکی از آثار او را مطالعه کند می‌تواند به راحتی با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کند، بدونِ آنکه از مسیر اصلی داستان گمراه شود.

آثار مستور اغلب در قالب داستان کوتاه منتشر شده است. «چند روایت معتبر»، «من دانای کل هستم»، «حکایت عشقی بی‌قاف، بی‌شین، بی‌نقطه»، «بهترین شکل ممکن»، «تهران در بعدازظهر» و «زیر نور کم » از مجموعه داستان‌های او از سال ۱۳۸۲ تاکنون به شمار می‌آیند. از آثار مستور در زمینه داستان بلند می‌توان به کتاب‌های «استخوان خوک و دست‌های جذامی»، «من گنجشک نیستم»، «سه گزارش کوتاه درباره‌ی نوید و نگار» و «عشق و چیزهای دیگر» اشاره کرد.

مصطفی مستور نگارش دو نمایشنامه را در کارنامه‌ی ادبی خود ثبت کرده است. اولین نمایشنامه‌ی او به نام «دویدن در میدان تاریک مین» در سال ۱۳۸۵ در نشر چشمه منتشر شد و دومین اثرش در این حوزه با نام «پیاده‌روی در ماه» در سال ۱۳۹۷ وارد بازار شد.

«فاصله و داستان‌های دیگر» اثر ریموند کارور از اولین تلاش‌های او برای ترجمه به شمار می‌آید. «سرشت و سرنوشت، سینمای کریشتف کیشلوفسکی» اثر مونیکا مور و «پاکت‌ها و چند داستان دیگر» نوشته‌ی ریموند کارور از دیگر آثار او در حوزه ترجمه هستند.

کتاب «مبانی داستان کوتاه» اولین کتاب غیر داستانی مصطفی مستور است. او در این کتاب، به بررسی دقیق داستان کوتاه، تاریخچه، ساختار و عناصر تشکیل‌دهنده‌ی داستان کوتاه پرداخته است. مستور با بررسی داستان‌هایی از نویسندگان شناخته شده، به مفاهیمی مانند، شخصیت پردازی، زاویه دید، صحنه پردازی، نقطه‌اوج، لحن، فضا و سبک می‌پردازد.

معرفی کتاب من گنجشک نیستم

من گنجشک نیستم رمانی کوتاه از مصطفی مستور است. داستان در یک تیمارستان روانی روایت می‌شود. درهر بخش به وضعیت و حالات یکی از بیماران تیمارستان می‌پردازد. راوی اول شخص خودش یکی از بیماران این تیمارستان است.

من گنجشک نیستم یک رمان واقع‌گراست. داستان در بیست بخش رقم می‌خورد. زاویه دید این داستان اول شخص است. می‌توان گفت زبان داستان به زبانی ساده و صریح میل می‌کند. زمان‌هایی که راوی دچار تشنج می‌شود مستور زبان ساده‌ی روایت را به زبانی جنون‌زده تغییر می‌دهد. در این کتاب نوعی فضای ترس و وحشت حاکم است. دیوانگانی که در این رمان تصویر شده‌اند هر یک زندگی عجیبی را پشت سر گذاشته‌اند. من گنجشک نیستم روایت زندگی این دیوانگان است.

خلاصه‌ی کتاب من گنجشک نیستم

همسر راوی داستان من گنجشک نیستم هنگام تولد فرزندش می‌میرد و کودک هم مرده به دنیا می‌آید. از آن پس راوی که ابراهیم نام دارد دچار تشنج‌‌ و تغییر خلق و خو می‌شود. خواهر راوی برای بهبود حال ابراهیم او را به یک تیمارستان روانی می‌فرستد. راوی که دچار بحران ترس و اضطراب از مرگ است احوال افراد بستری را ثبت می‌کند. داستان بیشتر در محوطه‌ی آسایشگاه جریان دارد. روایت چهار ماه بعد از مرگ همسر راوی در آسایشگاهی در گلاب دره اتفاق می‌افتد. در رمان شخصیت‌های دیگری نیز وجود دارند. کابلی به خاطر خیانت همسرش خودخواسته وارد آسایشگاه شده است. مطالعه‌ی زیاد دانیال نازی را به پوچی رسانده. نوری در اثر نرسیدن به معشوقه‌اش دچار جنون شده‌است. کوهی رئیس آسایگاه دائما در حال دستور دادن دیده می‌شود. رمان پایان خوشی دارد. این پایان خوش مهری بر توانایی انسان در گذر از مشکلات است.

درباره مصطفی مستور

مصطفی مستور متولد ۱۳۴۳ است. او در اهواز چشم بر جهان گشوده. در رشته‌ی مهندسی عمران در دانشگاه شهید چمران اهواز تحصیل کرده. مدرک کارشناسی ارشد او زبان وادبیات فارسی در همان دانشگاه است.  مستور نخستین داستان خود را با عنوان دو چشمخانه خیس در سال ۱۳۶۹ نوشته و در همان سال در مجلهٔ کیان به چاپ رساند. از معروف‌ترین کتاب‌های این نویسنده می‌توان روی ماه خداوند را ببوس، اسخوان خوک، چند روایت معتبر و دست‌های جذامی نام برد.

جملاتی از کتاب من گنجشک نیستم

در واقع اگه این دنیای عوضی معنایی داشته باشه قسم می خورم به خاطر اینه که امثال تاجی - یک زن منفعل یا خانه‌دار- توش زندگی می کنند.

روح های دایره مطلقا نمیتوانند باور کنند روزی چهارگوش بوده‌اند. یا قرمزها که روزی آبی بوده‌اند و ... .

مرگ رو درست کرده‌اند تا باهاش ما رو بترسونند. عین لولوی سر خرمن که واسه ترسوندن گنجشک‌ها درست می کنند. خوب مگه تو گنجشکی؟

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۰)
اِیْ اِچْ|
۱۳۹۸/۰۸/۱۲

غمِ خوندن این داستان کوتاه، احتمالا به خاطر مجاورت با هوای بارونی و ابری و تاریک اوایلِ آبان، چندین برابر شد. نمی‌خواستم نظر بذارم، ولی گفتم فقط از «دانیال» بگم. تنها گناهِ دانیال، این بود که خواسته یا ناخواسته زیاد میدونست! میدونست؛

- بیشتر
زینب
۱۳۹۹/۰۱/۱۶

راستش من نتونستم دقیقا بفهمم هدف نویسنده چی بوده ، من کتاب دیگه ای از ایشون خونده بودم که خوب بود ولی این داستان رو خیلی خوب متوجه نشدم .

امیررضا
۱۴۰۰/۰۲/۱۳

دیروز حکایت عشقی بی قاف بی شین بی نقطه ... و از همین نویسنده خوندم و الانم که این کتاب و تموم کردم کلا نسبت به مستور نظرم تغییر پیدا کرد چون کتابایی و که تا الان ازش خونده بودم ازش (بجز

- بیشتر
دایه مکفی
۱۳۹۹/۰۱/۱۵

قلم نویسنده جذابیت خاص خودش رو داره و دلیل انتخابم هم صرفا شخص نویسنده بود ولی من نتونستم با سیر داستان ارتباط برقرار کنم، مشخصه که این داستان یه کُنهی داره که متاسفانه ذهن من یارای این رو نداشت که

- بیشتر
Emma
۱۳۹۸/۱۲/۱۷

من عاشق نوشته های مصطفی مستورم و بس 😍

Hossein Gh
۱۳۹۹/۰۸/۲۸

داستان در مورد مردی هست که همسرش رو سر زایمان بچه اش از دست میده و در تیمارستان روایت میکنه چیز زیادی از داستان متوجه نشدم هدف داستان خیلی مشخص نبود جز اینکه همسزش رو دوست داشت و نتونسته بود فراموشش کنه و اینکه

- بیشتر
🍃Anee shirley🍃
۱۳۹۹/۰۲/۱۴

💛🍃کتاب "من گنجشک نیستم" ؛در مورد مردی به نام ابراهیمه که به خاطر از دست دادن همسر و بچه اش تو آسایشگاه روانی بستریه. کتاب رو باید چند بار بخونم با اینکه کم حجمه اما کتاب عمیقیه .نویسنده رو هم دوست

- بیشتر
ونوشه
۱۳۹۹/۰۱/۲۸

نسبت به کتاب های دیگر نویسنده، این کتاب خیلی برام جذاب نبود.

*𝐻𝑒𝒾𝓇𝒶𝓃
۱۴۰۰/۰۸/۰۴

_🌵 و نمی دانید تا چه اندازه اندوه بود و اندوه بود و اندوه بود! نباید شتاب زده راجع به حرفی که داشت صحبت کرد! وقتی که خوندید، بگذارید ازش بگذره! بهش فکر کنید! ولی زیاد نه! منتظر نباشید که خط بریل رو

- بیشتر
🌸فطرس🌸
۱۳۹۹/۱۱/۲۶

مثل همیشه، خوندن آثار آقای مستور برام لذت بخش و شیرین بوده و هست♥😊 کتاب من گنجشک نیستم ، به اشخاصی پرداخته بود که دنیای متفاوتی از ما دارن ؛افرادی که کمی از جنون شامل حالشون شده... جالب اینکه فضای داستان به

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶۶)
می‌خوام استعفا بدم. از آدم بودن. از این که مثل شما دو تا دست و دوتا پا و دو تا گوش دارم از خودم متنفرم. کاش می‌شد یه تیکه چوب بود. یه تیکه سنگ. کمی خاک باغچه. کاش می‌شد هرچیز دیگه‌ای بود به جز شما عوضی‌های دو پای بوگندو.
مـَه‌سـا
ته این زندگی چیست؟
-Dny.͜.
وقتی نمی‌توانی قواعد بازی را تغییر دهی، پس خفه‌شو و بازی کن.
Emma
چند بار سعی می‌کنم نگاهم را به پنجرهٔ ماشینی بدوزم و بعد چرخش سرم را با سرعت حرکت ماشین تنظیم کنم تا بلکه آدم‌های توی آن را ببینم، اما هربار طرح مبهمی از جلو چشم‌هام می‌گذرد و جز سایه‌هایی محو چیزی نمی‌بینم.
امیررضا
«اوایل فکر می‌کردم بدترین کار کشتن آدم‌ها است اما حالا می‌بینم چیزهای زیادی هست که از کشتن آدم‌ها بدتره.»
Hossein Gh
«من از این که یکی از شما هستم از همهٔ سنگ‌ها و درخت‌ها و حیوون‌ها خجالت می‌کشم. شما اگه یه جو عقل داشتید، اگه یه جو شعور داشتید از سنگ‌ها و درخت‌ها خیلی چیزها یاد می‌گرفتید. صدام رو می‌شنفید؟»
@_bo.ok_
هیچ مرگی دنیا را به آخرین نقطه‌اش نخواهد رساند. ما را اما شاید برساند.
kamand
«منتظر کسی نیستم.» مدت‌ها است که منتظر کسی نیستم.
کله فندقی
شب و روز به مرگ فکر می‌کنم.
کله فندقی
از این فکر که ته این زندگی چیست؟ از این فکر که زندگی می‌کنی و زندگی می‌کنی و زندگی می‌کنی و وقتی که حسابی داری زندگی می‌کنی و زندگی‌ات سرعت گرفته و ریشه دوانده و بزرگ شده، ناگهان چیزی می‌آید وسط و تو دوپایی می‌زنی روی ترمز و همه چیز متوقف می‌شود
Emma

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۰
شابک۹۷۸۹۶۴۰۰۰۰۰۰۰
تعداد صفحات۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۰
شابک۹۷۸۹۶۴۰۰۰۰۰۰۰