با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورولoff

کتاب ۱۹۸۴

انتشاراتنشر چشمه

سال انتشار۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها۳۴۹ صفحه

دسته‌بندی

خرید آنلاین نسخه چاپی ۱۹۸۴

مشاهده همه
معرفی نویسنده
عکس جورج اورول
جورج اورول
انگلیسی | تولد ۱۹۰۳ - درگذشت ۱۹۵۰

جورج اورول داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی است که غالباً با دو رمان معروف و پرفروش «مزرعه‌ی حیوانات» و «1984» شناخته می‌شود. اورول را می‌توان موفق‌ترین نویسنده‌ی انگلیسی‌زبان قرن بیستم دانست ...

معرفی کتاب ۱۹۸۴

کتاب ۱۹۸۴ شاهکار دیگری از جورج اورول، نویسنده‌ی مشهور کتاب قلعه‌ی حیوانات است. جورج اورول در فضای کتاب ۱۹۸۴ جامعه‌ای را که تحت فرمان یک حکومت استبدادی است نشان می‌دهد.

جورج اورول کتاب ۱۹۸۴ را در واقع برای اخطار به غرب در مورد گسترش کمونیسم نوشت. ۱۹۸۴ به بیش از ۶۵ زبان مختلف ترجمه شده است. این کتاب را با ترجمه‌ی کاوه میرعباسی می‌خوانید.

درباره‌ی کتاب ۱۹۸۴

داستان کتاب ۱۹۸۴ درباره‌ی زندگی وینستون اسمیت است. وینستون اسمیت کارمند سازمانی حکومتی تک حزبی و توتالیتر در شهر لندن است. حکومتی که همه‌جا دم از برابری و برادری می‌زند اما ذاتش به شدت طبقاتی است و به شدت همه زندگی مردم را زیر نظر دارد. هیچ‌کس هیچ‌جا تنها نیست، تمام حرکات و رفتار آدم‌ها ثبت و ضبط می‌شود، حق عاشق شدن ندارند، حق ازدواج ندارند، مگر برای تولید مثل، حق تفکر و مطالعه ندارند مگر آنچه حزب می‌گوید و حق تشکیل محافل دوستانه ندارند، مگر این که در آن سخن از حکومت باشد. فضایی پر از خفقان، وحشت و همراه با حس انزجار از وضعیت سرد و خوفناک جامعه در رمان 1984رمان 1984رمان 1984 در جریان است. در یک جمله، انسان بودن در جامعه‌ای که اورول توصیف می‌کند، جرم است و داشتن عواطف انسانی گناه به شمار می‌رود. در رأس این حکومت، فردی قرار دارد که مردم جز نامی از او نشنیده‌اند و حتی در وجود او شک است اما همانطور که خدا را می‌پرستند، او را هم می‌پرستند. وزارت‌خانه‌ها و نهادهای این کشور هم عجیب‌اند و همه‌شان کاری را انجام می‌دهند که بر خلاف نام و وظیفه‌شان است.

در میان این جامعه عجیب، وینستون اسمیت ۳۶ ساله مخفیانه برای خودش یک دفترچه یادداشت دارد و افکار آزادی‌خواهانه‌اش را در آن می‌نویسد. او دست به کارهای ممنوعه می‌زند، عشق، تفکر، قرارهای پنهانی و مبارزه.

داستان کتاب ۱۹۸۴، در سال ۱۹۸۴ و در شهر لندن رخ می‌دهد، اما جورج اورول ۳۵ سال قبل از آن و در سال ۱۹۴۹ آن را نگاشته است، درست زمانی که جنگ جهانی دوم به تازگی پایان یافته بود و جهان خطر تسلیم‌شدن در مقابل حکومتی ظالم و دیکتاتوری را به خوبی احساس می‌کرد.

کتاب ۱۹۸۴ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن کتاب ۱۹۸۴ را به تمام علاقه‌مندان رمان‌های خارجی پیشنهاد می‌دهیم.

درباره‌ی جورج اورول

اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اورول در ۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ در شهر موتیهاری، بیهار در هند متولد شد. او داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعر انگلیسی بود که بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروشش مزرعه حیوانات و رمان ۱۹۸۴ می‌شناسن د. هر دوی این کتاب‌ها به وضعیت حکومت‌های دیکتاتوری می‌پردازند. جرج اورول مدتی به عنوان پلیس سلطنتی هند در برمه فعالیت می‌کرد اما زندگی در هند و انگلیس سبب شد تا با فقر آشنا شود و این آشنایی دیدگاهی جدید به او و کارهایش بخشید. کتاب‌های آس و پاس در لندن و پاریس و دختر کشیش حاصل همین تجربیات او هستند. اورول در در دهه ۱۹۳۰ به اسپانیا رفت تا علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو بجنگد. کمی بعدتر به دلیل بیماری مزمن ریوی که به آن مبتلا بود در بیمارستان بستری شد و هفت ماه پس از چاپِ کتابِ ۱۹۸۴، در ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰ از دنیا رفت.

جملاتی از کتاب ۱۹۸۴

سرسرا بوی کلم پخته و پادری کهنه می‌داد. یک سرش پوستری رنگی به دیوار میخ‌کوب شده بود که به درد نمی‌خورد در داخل به معرض تماشا گذاشته شود چون زیادی بزرگ بود. چیزی را نشان نمی‌داد جز چهره‌ای عظیم، با پهنای بیش از یک متر. سیمای مردی حدوداً چهل و پنج‌ساله، با سبیلِ مشکی و خطوط چهرهٔ خشن و خوش‌ترکیب.

وینستون به طرف پلکان رفت. فایده نداشت آسانسور را امتحان کند. در بهترین ایام هم اغلب کار نمی‌کرد، و فعلاً برق طی روز قطع بود. این هم یکی از صرفه‌جویی‌ها برای تدارکِ «هفتهٔ نفرت» بود.

آپارتمانش طبقهٔ هفتم بود و وینستون، که سی و نُه سال را رد کرده بود و قوزکِ راستش بر اثر واریس زخم بود، آهسته بالا می‌رفت و تا برسد چند نوبت به خود استراحت داد. در هر پاگرد، مقابل اتاقکِ آسانسور، پوستری که چهرهٔ عظیم را نشان می‌داد از روی دیوار به آدم زُل می‌زد. با ترفندی نقاشی شده بود که به نظرمی‌رسید چشم‌ها به هر طرف که بروی دنبالت می‌کنند. نوشته‌ای زیرش خودنمایی می‌کرد، «برادرِ بزرگ شما را می‌پاید.»

نظرات کاربران

Pūyān
۱۳۹۸/۰۴/۲۲

من این کتاب رو با ترجمه‌ی صالح حسینی خوندم. از نظر گیرایی به نظرم خوب نبود و خیلی نمی‌شد باهاش ارتباط برقرار کرد. اما از نظر امانت داری بسیار عالی بود (قسمت‌هایی از نسخه‌ی اصلی کتاب رو برای مقایسه خوندم). در

- بیشتر
misbeliever
۱۴۰۰/۰۳/۲۱

« انسان یک دیکتاتوری ایجاد نمی‌کند که انقلاب را حفظ کند. بلکه انقلاب برپا می‌کند تا دیکتاتوری را بوجود بیاورد...» « ما مردگانیم ، زندگی واقعی ما در آینده هاست که آنجا نقش مشتی خاک و استخوان را بازی خواهیم کرد

- بیشتر
مهرداد
۱۳۹۸/۰۲/۲۵

نشر چشمه اصلا با خودش یه ذره سبک سنگین هم نمی‌کنه، هر چی کتاب داره با شصت درصد قیمت نسخه فیزیکی می‌ذاره. مهم هم نیست براش که کتاب قدیمیه و صدتا ترجمه ازش همین‌جا موجود باشه. انگار تا ابد از

- بیشتر
Golnaz
۱۳۹۹/۰۳/۱۱

خیلی گرونه برای یک کتاب الکترونیکی😐 کاش قیمتش مناسب تر بود...

SIR_SARAB
۱۳۹۸/۱۲/۱۲

اصن یاد این کتاب میفتم میخام گریه کنم انقد خوب بود

Amirhossein Alizadeh
۱۳۹۸/۰۲/۲۹

قرار باشه ۲۴ تومن پول بدیم و حتی فایل کتاب هم در اختیارمون قرار داده نشه، بهتر نیست فیزیکیشو بخریم؟ اونم این کتاب

پویان
۱۳۹۹/۱۲/۱۷

کتاب های اورورل جهانبینی جدیدی به مردم دنیا داد. واقعا ارزش خوندن داره. هرچند که تلخ هست ولی در اوج تلخی جذابیت های انسانی زیبایی داره.

Fravahr
۱۳۹۸/۰۴/۳۰

مگر میشه این کتاب رو خوند و با وینستون اسمیت همزادپنداری نکرد.

zahra
۱۳۹۸/۰۷/۱۵

چه خبره این قیمت؟ نویسندش که نبودین.یه حق ترجمه دیگه برای نسخه دیجیتال این همه نباید گرون باشه که.... دوس دارم ببینم چند نفر خریدنش با این قیمت. اونم کتابی که نسخه نتش به راحتی گیر میاد. واقعا که

زهره
۱۴۰۰/۱۱/۱۲

کتاب را با کمال میل توصیه می کنم اما نه با ترجمه آقای میرعباسی. مطالعه این کتاب به اندازه خواندن چندین کتاب سیاسی مفید بود. فکر نمی کنم در هیچ دانشگاهی مفهوم نظام توتالیتر را به این وضوح و جذابیت

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۱۱۶)
شاید آدم ترجیح می‌داد درکش کنند تا دوستش بدارند.
mrm1982
دگرگونی تاریخی هرگز هیچ مفهومی نداشته جز آن‌که اربابان نام‌شان عوض شده.
بابایِ نهال
جنگ صلح است آزادی بردگی است نادانی توانایی است
کاربر ۲۵۷۹۳۳۳
قدرت وسیله نیست، هدف به حساب می‌آد. آدم دیکتاتوری راه نمی‌ندازه که از انقلاب پشتیبانی کنه؛ انقلاب می‌کنه تا دیکتاتوری راه بندازه. هدف از سرکوب جز سرکوب نیست. هدف از شکنجه جز شکنجه نیست. هدف از قدرت جز قدرت نیست.
haanaa93
شاید دیوانه صرفاً اقلیتی تک‌نفره باشد.
Paria
«ناقوس سنت کلمنتس می‌گه “پرتقال و لیمو می‌کاره!” / ناقوس سنت مارتین می‌گه “سه پول سیاه به‌م بدهکاره!” / ناقوس اُلدبیلی می‌گه “کِی خیال داره پول رو بیاره؟” / ناقوس شوردیچ می‌گه “وقتی پولش بچه بذاره!”»
Farzane
این‌که مدعی شد به متن «گند زده چون مریض‌احوال بوده»، به تعبیر دقیق‌تر، چنین معنا می‌دهد که تصویرِ مخوفِ آیندهٔ ممکن فقط می‌توانست به قلم انسانی بیمار نوشته شود.
sahar
قدرت در اینه که درد و خفت رو تحمیل کنی. قدرت در اینه که ذهن انسان‌ها رو تکه‌تکه کنی و دوباره به انتخاب خودت شکل تازه‌ای به‌شون بدی
mrm1982
قلمش با اشتیاقی شهوانی بر پهنهٔ صاف و هموار کاغذ لغزیده و با حروف درشت و واضح چنین نگاشته بود: مرگ بر برادرِ بزرگ مرگ بر برادرِ بزرگ مرگ بر برادرِ بزرگ مرگ بر برادرِ بزرگ مرگ بر برادرِ بزرگ
Naarvanam
برخلاف وینستون، او به‌خوبی پی برده بود مقصودِ غایی حزب از تنزه‌طلبی جنسی چیست. نکته صرفاً این نبود که غریزهٔ جنسی دنیای مستقل خویش را می‌آفرید که بیرون از سلطهٔ حزب جای می‌گرفت و از این‌رو باید در صورت امکان نابود می‌شد. مهم‌تر این بود که محرومیت جنسی باعث ایجاد هیستری می‌شد که مطلوب بود، زیرا می‌توانست به جنون جنگ و پرستش پیشوا بدل شود. دختره این‌طور توضیح داد، «آدم که انرژیش رو تخلیه می‌کنه، بعدش احساس خوشبختی به‌ش دست می‌ده و هیچی واسه‌ش اهمیت نداره. برای اون‌ها قابل‌تحمل نیست که آدم همچی حالی پیدا کنه. اون‌ها می‌خوان آدم مدام لبریزِ انرژی باشه. همهٔ این رژه رفتن‌های چپ‌وراست و هورا کشیدن‌ها و پرچم تکون دادن‌ها جبران تمنای جنسی ترشیده‌ست. اگه آدم از درون شاد باشه و احساس خوشبختی بکنه، چرا باید محض خاطر برادرِ بزرگ و برنامه‌های سه‌ساله و “دو دقیقه نفرت” و مابقی چرندیات مُرده‌شوربرده‌شون به هیجان بیاد؟»
RF Mohammadi