با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حماسه گیلگمش

دانلود و خرید کتاب حماسه گیلگمش

۴٫۸ از ۶ نظر
۴٫۸ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حماسه گیلگمش  نوشته  محمداسماعیل فلزی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب حماسه گیلگمش

حماسه «گیلگمش» را اولین موفقیتِ ادبیِ نوع بشر نامیده‌اند که تاریخِ نگاشته‌ شدن آن به هزاره‌ی دومِ پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. نویسندهٔ اصلی این اثر، ناشناخته است و ن.ک.ساندرز، متن آن را از زبان‌های باستانی به انگلیسی ترجمه کرده است. گیلگمش، فرمانروای اوروک پهلوانی جابر و زورگو بود که دو جنبهٔ زمینی و خدایی داشت؛ جنبهٔ خدایی وجودش از مادر و جنبهٔ زمینی وجودش از روحانی کولاب ناشی می‌شد. مردم از رفتار او نزد خدایان شکایت کردند و آنو به الههٔ ارورو فرمان داد تا مردی بیافریند که حریف و هماورد او باشد. بدین‌گونه انکیدو خلق شد؛ مردی وحشی که با وحوش می‌زیست. گیلگمش به کمک شکارچی او را اهلی کرد و پس از نبردی کوتاه با او دوست شد. سپس با هم به جست‌وجوی هومبیا (نگهبان جنگل) رفتند و او را کشتند. در بازگشت به اوروک، ایشتار، عاشق گیل‌گمش شد؛ اما گیل‌گمش به او پاسخ منفی داد و... . این کتاب برگردانِ شعری حماسی است که به گفتهٔ احمد شاملو، گذارِ قهرمانِ داستان را از خرافاتِ مطلق به واقعیاتِ نسبی‌تر روایت می‌کند. گیلگمش، قهرمان اصلی داستان، ماجراجویانه به پایان دنیا سفر می‌کند و در پی یافتن اسرار جاودانگی است. انکیدو هم، که ابتدا دشمنِ گیلگمش و بعدها دوستِ او شد، نخستین دورهٔ زندگی انسان را یادآوری می‌کند که میانِ جانورانِ دیگر در طبیعت زندگی می‌کرده و بعدها، روی‌آوردن او به زندگی شهری، نشان‌گر کوچ انسان‌ها از قبیله‌نشینی به واحدهای شهری است. کامل‌ترین متن موجود از «حماسهٔ گیلگمش»، به زبان‌های کهنِ تمدن‌های باستان و روی الواحی از خشت پخته نگاشته شده که در ویرانه‌های معبد نَبو در نینوا به‌دست‌ آمده است. ۱۲ لوح، تمامِ حماسه‌ی گیل‌گمش را در خود جای داده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
pejmannavi
۱۳۹۸/۰۳/۱۱

کهن ترین حماسه مکتوب بشر. در نهایت لطافت و سادگی. روایتی از جستجوی همیشگی بشر برای رسیدن به آرزوی جاودانگی. اگر قرار باشه فقط یک حماسه بخونید گیلگمش رو انتخاب کنید. البته من با ترجمه دکتر منشی زاده خوندم که

- بیشتر
tifo
۱۳۹۹/۰۳/۱۹

«زندگی جاوید بهره ی آدمی نیست. مرگ وحشت آور است، غایت هر زندگی! آیا خانه را برای ابد میسازیم؟ پیمان را برای همیشه مهر می کنیم؟ برادران میراث را به جاوید تقسیم میکنند؟ آدمی همیشه از نشاط تولید برخوردار است؟

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
نماد زندگی تنها سنجاقک ماده‌ای است که تخم می‌پراکند و نظاره‌گر خورشید پرشکوه است. از روزگاران کهن تاکنون زندگی، جاوید نبوده است. ببین، خفتگان و مردگان چه‌سان به یک‌دیگر می‌مانند. خفتگان چون مردگانِ نقاب بر چهره‌اند. وقتی تقدیر به انجام می‌رسد، چه فرقی است بین خداوندگار و بنده؟
Farbod
من از شکست در میدان نبرد واهمه داشتم، اما کسی که در نبرد جان می‌سپارد، نیکبخت است. چون من می‌بایست در شرمساری بمیرم.
پیمان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۳/۰۳
شابک‭۹۷۸-۹۶۴-۵۵۲۱-۰۰-۲
تعداد صفحات۱۷۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۳/۰۳
شابک‭۹۷۸-۹۶۴-۵۵۲۱-۰۰-۲

تجربه بهتر در اپلیکیشن