با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پیاده

دانلود کتاب پیاده

۴٫۳ از ۴۸ نظر
۴٫۳ از ۴۸ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب پیاده

داستان در سال‌های جنگ میان ایران و عراق می‌گذرد، انیس یک زن گورانی است (همان ولایت همیشگی داستان‌های سلیمانی) که یک سال و نیم است با کرامت مردی با گذشته مبهم، ازدواج کرده و به تهران آمده است. کرامت در تهران دانشگاه می‌رود اما رفتار و کردارش عجیب است؛ بد دل است و اجازه خروج از خانه هم به انیس نمی‌دهد. روزی کرامت مردی به اسم هوشنگ را به خانه می‌آورد و می‌گوید قرار است مدتی مهمان آنها باشد اما ماندن هوشنگ طولانی می‌شود و با رفتاری که کرامت دارد عرصه بر انیس تنگ می‌شود چون روزها که کرامت به دانشگاه می‌رود، انیس را در یکی از اتاق‌های خانه زندانی می‌کند. انیس کم کم حس می‌کند حضور هوشنگ در خانه آنها مشکوک به نظر می‌رسد.

«غلط نکنم یه کاسه‌ای زیر نیم‌کاسهٔ این آقاهوشنگ هست. از روزی که اومده از در بیرون نرفته. دم‌به‌دقیقه هم مثل زن‌ها باهم پچ‌پچ می‌کنن. اخلاق کرامتم که پاک گه‌مرغی شده. خودِ بدبختش هم سردرگمه. یا داره کتاب می‌خونه، یا رادیو گوش می‌کنه، یا زل زده به دیوار. این قصه سر دراز داره. خدا رحم کنه...»

بلاخره اتفاقی که نباید بیفتد می‌افتد، کرامت دستگیر می‌شود و انیس با بچه‌ای درون شکم تنها می‌ماند و گرفتار مسایل و مشکلات زیاد و قربانی مناسبات سیاسی و اجتماعی زمان خود می‌شود.

سلیمانی در این داستان واقع‌گرایانه مانند دیگر داستان‌هایش، به زنی دیگر و دلمشغولی‌ها و زندگی‌اش می‌پردازد. منتها این بار زنی ساده و دهاتی که در نداری و تنگدستی بزرگ شده و بازیچه دست حوادثی می‌شود که حتی درست چیزی از چگونگی و چرایی آنها نمی‌داند و در نهایت هم قربانی کینه‌های دنیای مردانه‌‌ای می‌شود که در سراسر زندگی‌اش بر او سایه انداخته بود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۸)
haniye alizadehh
۱۳۹۹/۰۷/۱۵

این نظر داستان را لو می دهد. شخصیت پردازی محشر است. انیس بلاکش و ستمدیده وقتش که می رسد به قول گفتنی آن رویش بالا می اید. می شود اقا بالاسر و تو سر زن شوهرش هوشنگ. یک جاهایی مدام

- بیشتر
مهسا
۱۳۹۹/۰۷/۰۷

خیلی زیبا نوشته بودن خانم سلیمانی. چه حکایت تلخی بود ولی حقیقی

آتنا
۱۳۹۹/۰۷/۰۳

اولین کتابی بود که از خانم سلیمانی می خوندم و واقعا قلم بی نظیری دارن، خیلی خوب شخصیت پردازی می کنه و آدم را با قصه گویی روون و ساده اش با شخصیت های کتاب همراه می کنه. نمونه انیس- شخصیت

- بیشتر
مریم
۱۳۹۹/۰۶/۲۸

بااینکه تلخ بود اما قشنگ وجذاب بود

کاربر ۱۳۳۰۰۱۷
۱۳۹۹/۰۶/۱۲

متنی ساده و تقریبا جذاب داشت، اما در کل ذهن مخاطب رو درگیر این میکنه که چقدر به ما زن ها ظلم شده و ما خودمون هم پذیرای این ظلم بودیم.

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۱۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۲/۰۴
تعداد صفحات۲۱۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۲/۰۴