با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب وزن رازها اثر محمدجواد فیروزیoff

کتاب وزن رازها

نویسنده:آکی شیمازاکیمترجم:محمدجواد فیروزیانتشارات:انتشارات نگاهسال انتشار:۱۳۹۷تعداد صفحه‌ها:۳۵۲ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۱از ۹ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۹۷

تعداد صفحه‌ها۳۵۲ صفحه

دسته‌بندی
رمان۱ مورد دیگر

معرفی کتاب وزن رازها

آکی شیمازاکی نویسنده و مترجم کانادایی در سال ۱۹۵۴ در شهر گیفو در ژاپن متولد شد. او تا سال ۱۹۸۱ در ژاپن به کار معلمی دبستان و آموزش گرامر زبان انگلیسی در کلاس‌های شبانه مشغول بود. در آن سال او به کانادا مهاجرت کرد و به تابعیت آن کشور درآمد و به کار نویسندگی و ترجمه و تدریس پرداخت. شیمازاکی، پنجگانهٔ «وزنِ رازها» را بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ به زبانِ فرانسوی به رشتهٔ تحریر درآورد. این پنجگانه که جوایزی چند به خود اختصاص داده است، تاکنون به چندین زبان از جمله انگلیسی، آلمانی، ژاپنی، روسی و مجاری ترجمه شده است. شیمازاکی ساده و به دور از هر تکلفی روایتش را حکایت می‌کند و با همین عبارات ساده به رازهای شخصیت‌هایش وزن می‌بخشد. داستان اغلبِ رمان‌هایش، اگر چه ظاهری ساده و متواضع دارند، اما راه به درون آب‌های پر تلاطم سرنوشت‌هایی درهم گره خورده می‌برد. این پنجگانه شامل کتاب‌های سوباکی، هاماگوری (برندهٔ جایزهٔ ریکه از آکادمی ادبیات کِبِک در سال ۲۰۰۱)، سوبامه، واسرِناگسا (برندهٔ جایزهٔ کانادا _ ژاپن در سال ۲۰۰۲)، و هوتارو (برنده جایزهٔ ادبی فرماندار کل کانادا در سال ۲۰۰۵) می‌شود. پنجگانهٔ آکی شیمازاکی، پنج چهره، پنج تفکر و پنج داستان را با تفاوت‌هایی به ما عرضه می‌کند. این داستان‌ها در باب بمباران اتمی و بیگانه‌هراسی ژاپنی‌ها در مورد مهاجران کره‌ای، اما در عین حال سرشار از لطافت است. توصیفاتِ ساده و روشن او خواننده را به سرزمین آفتاب در دوران جنگ جهانی دوم می‌برد و سفر دلپذیری را برایش فراهم می‌کند. شخصیت‌ها دلچسبند و دسیسه‌ها رفته‌رفته در هم می‌آمیزند و خواننده را به دنبال خود می‌کشانند. این داستان خانوادگی از جنبه‌های متعدد بررسی می‌شود و هر شخصیت قصه، آرزوها، ضعف‌ها و رازهایش را از نقطه نظر خود به تصویر می‌کشد. قصهٔ این رمان، بر محور زمین لرزه و بمب اتمی ناگاساکی که تاریخ ژاپن را شکل داد، می‌چرخد و ما را به قلب کشور سنت و مدرنیته می‌برد.

نظرات کاربران

sabajafari
۱۳۹۹/۰۵/۱۹

به ادبیات ژاپن علاقه مند شدم ، با خوندن این کتاب اطلاعاتتون راجع به جنگ ژاپن هم بیشتر میشه 👌

mehr
۱۳۹۹/۰۷/۲۹

سبک داستان رو دوست داشتم. البته رمان هایی که َاز اسامی زیادی استفاده می کنن یه کم آزار دهنده هستن. و در این کتاب، علاوه بر اسامی متعدد، مترجم از اصل کلمات ژاپنی استفاده کرده بودن و برای فهمیدن این

- بیشتر
کاربر ۱۸۴۶۱۳۵بانو
۱۴۰۰/۰۱/۰۹

بسیار عالی

دایه مکفی
۱۳۹۹/۰۸/۱۵

سبک روایت متفاوت، ترجمه خوب و بی آزار و ارائه اطلاعات تاریخی از امتیازات کتاب محسوب میشن، البته که زیاده گویی داشت ولی خب، رمانه و طول و تفصیلش!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۳)
«اگر آنها می‌خواستند این بمب‌های اتمی را برای تهدیدِ اتحاد جماهیر شوروی و یا برای آزمایش استفاده کنند، چرا آنها را روی ژاپن که چیزِ دیگری برای ویران شدن و از دست دادن نداشت انداختند؟ چرا روی آلمان نینداختند؟» _ آها! این هم سؤال خوبی‌ست! در آن زمان، آلمان به طور رسمی اعلام ترک مخاصمه را داده بود. حتی اگر چنین هم نکرده بود باز آمریکایی‌ها جرأتش را نداشتند و به خودشان اجازه نمی‌دادند که بمب‌ها را در قلب اروپا رها کنند. هر چه باشد، آنها از تبارِ اروپاییان هستند. برای آمریکایی‌ها، تمام ژاپنی‌ها، از نظامی و غیرنظامی دشمن به حساب می‌آمدند
شیما.بیات
آمریکایی می‌خواستند به روس‌ها نشان بدهند که بیشتر از یک بمب اتم دارند. شاید می‌خواستند به تأثیری که هر بمب از خود به جا می‌گذاشت نیز پی ببرند، به خصوص بمب دوم، زیرا آنها دو بمبِ متفاوت بودند. آن بمبی که روی هیروشیما فروافتاد، از جنس اورانیوم بود و مال ناگاساکی از جنس پلوتونیوم. آنها برای این بمب‌ها، مقدار هنگفتی پول به طور مخفیانه هزینه کردند. شهروندان عادی آمریکا، از وجود چنین چیزی بی‌خبر بودند. وجودِ آنها را حتی از ترومن، معاونِ رئیس جمهور کشور هم مخفی نگاه داشته بودند.
شیما.بیات
برای آنها کاملاً آشکار و مسلم شده بود که ژاپن دیگر توان ادامه جنگ را نداشت. _ بله، وانگهی رهبران آمریکایی می‌دانستند که ژاپنی‌ها در ماه ژوئن، در تلاش بودند با آمریکایی‌ها به مذاکرات صلح بپردازند. ژاپن از حملهٔ روسیه هم وحشت داشت. _ خوب، با این حساب چه دلیلی داشت که آنها این دو بمب را بیندازند، مادربزرگ؟ اغلبِ قربانیان، مردم عادی، بی‌گناه بودند. ظرف چند هفته، بیش از دویست هزار نفر به قتل رسیدند! چه تفاوتی بین این با هولوکاست نازی‌هاست؟ این هم جنایت است دیگر!
شیما.بیات