با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فراسوی نیک و بد

دانلود و خرید کتاب فراسوی نیک و بد

درآمدی بر فلسفه‌ی آینده

۲٫۸ از ۵ نظر
۲٫۸ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فراسوی نیک و بد  نوشته  فردریش نیچه  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فراسوی نیک و بد

کتاب فراسوی نیک و بد اثر فردریش نیچه، و ترجمه سعید فیروزآبادی، درآمدی بر فلسفه‌ی آینده است.

درباره‌ی کتاب فراسوی نیک و بد

فردریش نیچه کتاب فراسوی نیک و بد را در سال‌های آخر حیاتش نوشت. آن هم در زمستانی که به گفته‌ی خودش، یکی از مهم‌ترین زمستان‌های عمرش بوده و از آن بهره‌ی فراوانی برده است. فراسوی نیک و بد، درآمدی بر فلسفه‌ی آینده است. با خواندن این اثر می‌توانیم با نگاه نیچه به فلسفه‌ی آینده آشنا شویم. 

کتاب فراسوی نیک و بد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

علاقه‌مندان به گفتگوها و مباحث فلسفی از خواندن کتاب فراسوی نیک و بد لذت می‌برند.

درباره‌ی نیچه 

فردریش ویلهِلم نیچه در ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴ متولد شد. او فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، جامعه شناس، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک بزرگ آلمانی و استاد لاتین و یونانی بود. فلسفه غرب و تاریخ اندیشه مدرن تاثیر بسیار زیاد و عمیقی از آثار نیچه گرفته‌اند. در سال ۱۸۶۹ با ۲۴ سال سن، به کُرسی فیلولوژی کلاسیک در دانشگاه بازل دست یافت که جوان‌ترین فرد در تاریخ این دانشگاه به‌شمار می‌رود. اما بعدتر به خاطر بیماری‌هایی که به آن دچار بود از این سمت کناره‌گیری کرد و به تکمیل آثارش پرداخت. نیچه بیماری خود را موهبتی از جانب خدا می‌دانست که سبب شده بود تا بتواند افکاری نو و بدیع را در سر بپروراند. نیچه یکی از محبوبترین متفکران در ایران است؛ آثارش نه‌تنها بارها ترجمه و منتشر شده‌اند، بلکه کتاب صوتی چنین گفت زرتشت در دهه‌های گذشته یکی از پرفروش‌ترین آثار فلسفی او در ایران بوده است. او بعد از تحمل بیماری‌های مختلف، جنون و فروپاشی ذهنی در سال ۱۹۰۰ چشم از جهان فرو بست.

بخشی از کتاب فراسوی نیک و بد

در مورد اتم‌باوری ماده‌گرایانه می‌توان گفت که از جمله مردودترین اموری است که تاکنون وجود داشته است. شاید امروز در اروپا کسی در بین دانشمندان چنان بی‌بهره از دانش نباشد که از این مبحث جز برای مباحث پیش‌پاافتاده بهره‌ای ببرد (در واقع به مثابه بیان مختصر نظر خویش) و آنرا جدی بپندارد. این همه، به‌خصوص مرهون بوسکوویچ لهستانی است که همگام با کوپرنیک لهستانی، تاکنون بزرگ‌ترین و موفق‌ترین مخالفان امور ظاهری بوده‌اند. در حالی که کوپرنیک این باور را در وجود ما پدید آورده است که خلاف تمام حس‌ها، زمین ثابت نیست، بوسکوویچ واپسین باور را می‌آموزاند و می‌گوید: باور به هر چه بر زمین ثابت بوده، باور به «ماده»، «جوهر مادی»، باور به اتم تشکیل‌دهندهٔ زمین و ذره‌های آن نادرست بوده است. این کار بزرگ‌ترین پیروزی بر حواس بود که تاکنون در زمین به آن دست یافته‌اند. اما ناگزیر باید به راه خویش ادامه داد و حتی آن «نیازهای اتم‌باورانه» را که هنوز هم به زندگی خطرناک خویش ادامه می‌دهد و هیچ کس از آن‌ها به سان «نیازهای متافیزیکی» آگاه نیست، به جنگ فرا خواند، جنگی بی‌هیچ ترحم و با همهٔ جنگ‌افزارها: باید ابتدا آن اتم‌باوری دیگر و ننگ‌آوری را به خاک و خون کشید که مسیحیت به بهترین شیوه از دورترین زمان‌ها به مردم آموزانده است، یعنی همان اتم‌باوری روان. از چنین اصطلاحی منظور ما همان باوری است که بر آن اساس روان را امری ثابت، جاودانه و تفکیک‌ناپذیر و موناد و اتم می‌دانند و باید چنین باوری را از قلمرو علم بیرون انداخت! بین خودمان بماند، اصلاً ضرورتی ندارد که بخواهیم از شر «روان» خلاص شویم و از کهن‌ترین و گرامی‌ترین فرضیه بپرهیزیم، یعنی همان گونه که طبیعت‌گرایان نگون‌بخت عادت به انجام آن دارند و هنوز به «روان» دست نیافته‌اند که این یک از چنگ آنان می‌گریزد. اما هنوز هم راه برای تعریف و نکته‌پردازی‌های ظریف این فرضیه روان باز است و مفاهیمی همانند «روان میرا» و «روان به مثابه تکثّر ذهنی» و «روان به مثابه مجموعه‌ای از رانه‌ها و عواطف» از این پس در علم نیز مطرح می‌شود. در حالی که روان‌شناس جدید می‌کوشد به خرافاتی پایان دهد که تاکنون در باب تصور روان به سان انبوهی از گیاهان استوایی روییده است، خویشتن را به واهه و وادی بدبینی می‌کشاند ـ شاید، روان‌شناسان گذشته روزگاری راحت‌تر و جالب‌تر داشتندـ ولی در نهایت خودش می‌داند که محکوم به خیالبافی است و چه کسی می‌داند، شاید به کشف همان خرافات...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Arash Nik
۱۳۹۹/۰۵/۲۲

این کتاب کامل نیست نسخه بدون سانسورش که با ترجمه اقای اشوری میباشد ٣٠٠ صفحه است .درصورتی که این ١٢٥ صفحه بیشتر ندارد.

Raskolnikov
۱۳۹۹/۰۷/۱۷

نکنید همه منتقدای ترجمه میگن این ترجمه مشکل اساسی داره ترجمه داریوش اشوری. من سه اثر نیچه رو از ترجمه اقای آشوری خواندم و عالی بود همه منتقدا هم همین رو میگن کار های فلسفی ادم دوس داره تو طاقچه همه اش

- بیشتر
amirnitchez
۱۳۹۹/۰۵/۲۳

ترجمه داریوش آشوری را قرار دهید تشکر

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۳)
زیاده از خویش سخن گفتن راهی است برای پنهان کردن خویشتن.
Zahra
بسیار کم‌شمارند کسانی که مستقل باشند، زیرا این امتیاز افراد قدرتمند است.
پویا پانا
هر جا ملت می‌خورد و می‌آشامد و حتی آنجا که امری را گرامی می‌دارد، همیشه بوی گند می‌آید. پس اگر می‌خواهید هوای پاک تنفس کنید، به کلیسا نروید...
پویا پانا
هر بار دل خویش را سخت به بند کشیم و اسیر کنیم، می‌توانیم به جان خویش، آزادی‌های فراوانی بدهیم. من این اصل را زمانی بر زبان راندم، ولی کسی حرف مرا باور نمی‌کند، مگر آنکه از پیش آن را بداند...
پویا پانا
فرد جبهه می‌گیرد، جبهه علیه «جوانی» ... و ده سال بعد می‌فهمد که این کار نیز از روی جوانی بوده است.
پویا پانا
نباید به یک فرد ـ حتی اگر عزیزترین کسِ ما هم باشد ـ وابسته بمانیم، زیرا هر انسانی زندانی و زاویه‌ای است. نباید به وطن وابسته شد، حتی اگر رنجورترین و نیازمندترین پاره از جهان باشد، زیرا دل کندن از موطنی پیروز چندان دشوار نیست. نباید وابسته به ترحّم شد، زیرا انسان‌های به‌نهایت والایی هستند که رنج و درماندگی آنان را از سر تصادف شاهد خواهیم بود. نباید به علم وابسته شد، حتی اگر با ارزش‌مندترین یافته‌های خاصِ خود، قصد فریفتن ما را داشته باشد. نباید به وارستگی خویش وابسته شد، منظورم آن دوری و بیگانگی شهوت‌برانگیز پرنده‌ای است که پیوسته به بلنداها پر می‌کشد تا هر چه بیشتر امور را زیر پای خود ببیند. نباید به فضیلت‌های خویش وابسته شویم و خویشتن را قربانی جزیی از کل، برای مثال «مهمان‌نوازی» خود کنیم، یعنی درست به همان سان که بزرگ‌ترین خطر در خصوص روح‌های والا و غنی است، همان روح‌هایی که بی‌هیچ حساب و کتابی برای خویش ارزشی قائل نیستند و فضیلت آزادی را به پلیدی می‌کشانند. باید بدانیم که بزرگ‌ترین آزمون استقلال، همان حفظ خویشتن است.
پویا پانا
هر جا بر این زمین تاکنون روان‌نژندی دینی بروز کرده است، آن را درآمیخته با سه دستور خطرناک می‌بینیم، یعنی تنهایی، روزه و خودداری جنسی.
پویا پانا
احساس‌های عاطفی بین زن و مرد از نظر سرعت متفاوت است و به همین دلیل سوءظن بین زن و مرد هرگز پایان نخواهد پذیرفت.
Zahra
آه، چه سادگی مقدسی! انسان در چه سادگی و فریب شگفت‌انگیزی زندگی می‌کند! اگر چشمی برای دیدار این شگفتی داشته باشیم، هرگز از این شگفت‌زدگی نخواهیم رست! چه روشن و رها و سهل و ساده کرده‌ایم هر آنچه را که گرداگرد ما را فرا گرفته است! چه نیک بلدیم که حواس خویش را گذرگاهی برای امور سطحی و اندیشهٔ خوش را شهوتی خدایی برای جهش‌ها و خطاها بدانیم!
پویا پانا
باید به‌کجا چشم امید بدوزیم؟
پویا پانا

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۵ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۵/۱۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۷۵-۲۴-۴
تعداد صفحات۱۲۵صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۵/۱۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۷۵-۲۴-۴