با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب طنز پس کوچه اثر ابراهیم رها

دانلود و خرید کتاب طنز پس کوچه

۳٫۵ از ۶ نظر
۳٫۵ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب طنز پس کوچه  نوشته  ابراهیم رها  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب طنز پس کوچه

کتاب طنز پس کوچه، نوشته‌ی ابراهیم رها، یک فرهنگ لغات فارسی طنزآمیز است که برای کلمات و عبارات، معناهای طنزآمیز و کنایه‌های خواندنی نوشته است.

درباره‌ی کتاب طنز پس کوچه

کتاب طنز پس کوچه یک اثر خواندنی و جذاب از ابراهیم رها، نویسنده و طنزپرداز ایرانی است. علی میرمیرانی که با نام هنری ابراهیم رها می‌نویسد، در کتاب طنز پس کوچه اثری جالب آفریده است؛ یک فرهنگ لغت طنز. در حقیقت تمام کلمات و عباراتی که در کتاب طنز پس کوچه پیدا می‌کنید، به صورتی طنزآمیز و کنایی معنا شده‌اند. این اثر از دو جهت قابل خواندن و تامل است. یکی اینکه با طنز نویسنده و دیدگاه او، قطعا خنده به لبانتان می‌آید و دیگر کنایه‌های ظریفی که با خواندنش، احساس می‌کنید افراد هم‌فکر و هم‌دغدغه با شما هم هنوز در دنیا وجود دارند.

کتاب طنز پس کوچه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

دوست‌داران کتاب‌های طنز از مطالعه کتاب طنز پس کوچه لذت می‌برند.

درباره‌ی ابراهیم رها

ابراهیم رها، نام هنری علی میرمیرانی، فیلمنامه‌نویس و طنزپرداز ایرانی است. ابراهیم رها، متولد بیستم آبان‌ماه ۱۳۵۰ است. او که یکی از نویسندگان پرکار است، با پنج اسم مختلف قلم زده، که از میان آن‌ها، شاخص‌ترین نام، ابراهیم رها است. با سه اسم جایزه برده و با دو اسم کتاب می‌نویسد. نکته‌ی جالب‌تر اینکه هر کدام از این اسم‌ها، نثری مجزا، قلم، دیدگاه و اهداف مجزایی دارند. او دو کتاب صوتی نیز دارد که در میان دوست‌داران کتاب‌های صوتی، از آن‌ها استقبال خوبی به عمل آمده است. به لهجه‌ی سپیدار که نوشته خود اوست و داش آکل از صادق هدایت.

بخشی از کتاب طنز پس کوچه

آب: معنایش بین مایهٔ حیات تا علف خرس در نوسان است. ما جماعتِ این سامان را عقیده بر این است که هر قطرهٔ بارانی که احیاناً ببارد صاف می‌رود توی لولهٔ آب خانهٔ ما از این جهت برای شستن یک گیلاس هفده لیتر آب را به دستان پر توانِ یوری گاگارین می‌سپاریم و ککمان هم نمی‌گزد.

هاش‌دواُ (H۲ O) به لحاظ شیمیایی پیوند یک اکسیژن است با دو ئیدروژن که البته محل اشکال است که یک اکسیژن رفته در آن واحد همزمان با دو ئیدروژن پیوند ایجاد کرده. البته امیدواریم اکسیژن نرینه باشد و نه بالعکس که آن‌وقت هیچ‌جوره نمی‌شود سروته ماجرا را هم‌آورد و رسماً بی‌آب می‌مانیم.

مایعی است گوارا برای رفع تشنگی که ما در یک اقدام گروهی و مانند وظیفه‌ای ملی میهنی آن را در اسرع وقت به فاضلاب تبدیل می‌کنیم.

گویا ایرانیان پس از آن که جهانیان از آن‌ها سؤال کرده‌اند چرا آب را فاضلاب می‌کنید و ایضاً بر پرسش ابرام ورزیدند که آخه این چه کاریه؟ پاسخی عالمانه دادند که فاضل در کلامِ ما به معنای بسیار داناست و ما بدان‌جهت آب را به جدّ‌ِ تمام فاضلاب می‌کنیم که اشاعهٔ فرهنگ و علم و دانایی کرده باشیم و آبی چنین فاضل را شما در پاریس و لندن هم نخواهید یافت که ما آن را در سیفونمان به عمل می‌آوریم فراوان!

آب از جمله لغاتی است که به پیش‌وپسِ آن بسیار افزوده‌اند و استفاده کرده‌اند ازاین‌رو باید لغت بی‌غیرتی باشد. در طول تاریخ و در همهٔ جغرافیا عده ای را گمان بر این بوده و هست که نمی‌توان از آب گذشت و هراس تردامنی داشت. عده‌ای هم در مقابل اعتقاد داشته اند که دامن را گشت ارشاد می‌گیرد و کلِ این حرف بلاموضوع است. البته ما فکر می‌کردیم گشت ارشاد جز میادین و خیابان‌ها حداکثر تا همان کاخ جشنوارهٔ فستیوال فیلم فجر می‌آید و نمی‌دانستیم گسترهٔ عملش تا وسط کتاب لغت هم آمده. یادمان باشد در مورد شال و روسری و مانتو چیزی ننویسیم.

آب در طول تاریخ مورد سرقت هم واقع شده. به همین دلیل حیوانی شبیه مارمولک، آب‌دزدک نامیده شده است. ما می‌پنداشتیم آب‌دزدک به نوعی بابک زنجانی مارمولک‌هاست. بعد که ماجرای دوازده‌هزار میلیارد و ... را شنیدیم دانستیم خود بابک زنجانی هم میان این اختلاس‌ها آب‌دزدکی بیش نیست!

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
1314
۱۴۰۱/۰۴/۲۹

باریک بینی و طنز اجتماعی جذابی داره

دانلود داره
۱۴۰۰/۰۹/۰۹

دانلود داره

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۰)
روحانی مچکریم و یک مقدار لوس‌بازی دیگر را گویند که حاصلش از دست رفتن لحظات خاطره‌ساز و ماندگار و تحریم‌ها و آثار بعدی‌اش سرمایه‌گذاری یک عده اجنبی در کشور است که حتی فارسی هم بلد نیستند.
راشین
فعالین اجتماعی بر این نظرند که سابقاً هر کس ادب داشت باشخصیت نامیده می‌شد، امروز در اجتماع به هرکس ادب داشته باشد و مدنی رفتار کند می‌گویند اُسکول!
رابین
خر: الاغ. جانداری که بسیار کار کند، عرق بریزد، فایده برساند، از او نفع ببرند، در نهایت به اندکی خوراک و جای خوابی کوچک بسنده کند. اشتباه نشود در باب احوالات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی حرف نمی‌زنیم.
ادیب
اساساً جمعی انسان دلواپس بر این باور بوده و هستند تا وقتی‌که می‌شود به خوشی و خرمی دور هم با تمام دنیا جنگید چرا باید سختی و مشقت توافق را به جان خرید؟
راشین
حق انواع و اقسام دارد. به «حق‌الناس» توصیهٔ بسیار شده. البته این‌که بر چیزی توصیه فراوان شده باشد معنایش این نیست که الزاماً توصیه‌ها عملی شود ازاین‌رو بعد از بستنی چوبی راحت‌ترین چیز برای خوردن همین حق‌الناس ارزیابی شده است.
رابین
اگر بتوانید به دانشگاه بروید و درسی بخوانید که پس از فارغ‌التحصیل شدن نتوانید دوزار با جامعه ارتباط برقرار کنید یقین بدانید جامعه‌شناس شده‌اید احتمالاً با معدل بالای هجده!
رابین
خارج: اونورِ داخل. محدودهٔ بیرون از ممالک محروسهٔ ما را گویند. به شکل مؤنثش هم همان معنا را می‌دهد: خارجه. این‌که یک چیزی مذکر و مؤنثش یک معنی بدهد نشان از خراب بودن ذاتش دارد! محل تولید و صادرات استکبار جهانی. تبلور بی‌حیایی. تجسم بی‌آبرویی از نظر ما. جایی را گویند که به گفتهٔ اخبار ما تمام پدر و مادرها در خانهٔ سالمندان به‌سر می‌برند. هیچ‌کس، هیچ شخصی را دوست ندارد. عاطفه هنوز کشف نشده. آدم‌هایش صدای ربات می‌دهند. مکانی را گویند که در فساد و تباهی غوطه‌ور باشد.
ادیب
در سال ۱۳۸۴ بسیاری از مردم ایران جشن ملی اشتباه برگزار کردند.
راشین
خوش در ترکیب با قلم منجر به خلق واژهٔ زندانی یا محبوس یا مظنون یا معلوم‌الحال می‌شود!
رابین
در دموکراسی آزادی بیان چیز خوبی است اما آزادی پس از بیان را کسی تضمین نمی‌کند!
رابین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۴/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۰۵-۱۱۱-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۳۲۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۴/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۰۵-۱۱۱-۱