با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مامان و معنی زندگی (داستان‌های روان‌درمانی)

دانلود کتاب مامان و معنی زندگی (داستان‌های روان‌درمانی)

۳٫۴ از ۳۱ نظر
۳٫۴ از ۳۱ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مامان و معنی زندگی (داستان‌های روان‌درمانی)

«مامان و معنی زندگی (داستان‌های روان‌درمانی)» اثر اروین دی یالوم (-۱۹۳۱) است. او در زمینه روان‌درمانی گروهی، فعالیت می‌کند و مدل روان‌پزشکی اگزیستانسیال از دستاوردهای اوست. داستان‌های این کتاب برگرفته از احوال بیماران و همکاران و رویاهای او است. یالوم در این اثر شخصیت‌هایی به‌یادماندنی را به ما معرفی می‌کند. این کتاب شگفتی‌های موجود در قلب رابطه‌درمانی را می‌کاود و رویارویی نویسنده و بیمارانش را با ژرف‌ترین چالش‌های زندگی آشکار می‌سازد.

او در انتهای اثر می‌گوید:

آیا این شش داستان قلمرو روان‌درمانی واقعیت دارند؟ یا در شمار قصه‌های خیالی قرار می‌گیرند؟ نخستین داستان که عنوان «ماما و معنای زندگی» به خود گرفته یک فانتزی خودنگاشت است یعنی یک رویاست و رویدادهای آن واقعیت دارند و طبعا شرح گفت‌وگوهای واژه به واژه آن رویا نیز براساس تخیل است. سه داستان دیگر («آرامش جنوبی»، «هفت درس پیشرفته» و «همگام با پائولا») یک‌سره غیرداستانی‌اند و فقط لعاب داستانی به خود گرفته‌اند تا هویت‌ها و شناسه بیماران مخفی بمانند. و دو ماجرای پایانی («افشای دوسویه» و «نفرین گربه مجار») متضمن جوهره غیرداستانی و واقعی است که از آن‌ها دو قصه خیالی آفریده‌ام.

بریده‌ای از «مامان و معنی زندگی»:

هر دو دستم را تکان می‌دهم و جوری فریاد می‌زنم که همه بشنوند: مامان! مامان! درست همان وقت ارابه حرکت می‌کند و به دری می‌خورد که باز می‌شود و دهانۀ تاریک دالانی را آشکار می‌کند. تا جایی که می‌توانم به عقب خم می‌شوم و قبل از اینکه در تاریکی فرو بروم دوباره فریاد می‌زنم: مامان به نظرت چطور بودم؟ حتی بعد از اینکه سرم را از روی بالش برداشتم و سعی کردم رویا را از ذهنم برانم کلمات در گلویم بودند: به نظرت چطور بودم مامان؟ مامان به نظرت چطور بودم؟

ولی مامان دو متر زیر زمین است. ده سالی می‌شود که مثل سنگ سرد شده و در تابوت ساده‌ای از چوب کاج در گورستان اناکاستیا در حومۀ واشنگتن دی. سی. خوابیده‌است».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۰)
محبوبه
۱۳۹۹/۰۸/۱۷

کمک می کنه با مفاهیم روانشناسی و با روان درمانی آشنا بشیم

Amin D
۱۳۹۹/۰۸/۱۲

رویکرد یالوم در داستانهای این مجموعه، رویکرد متفاوت و به نظرم پرریسکی است. توجه اصلی به یادگیری درمان گر، در فرآیند درمان معطوف است؛ یعنی آنچه بیمار می تواند به درمان گرش بیاموزد. ریشه اصلی این طرزفکر هم در موخره

- بیشتر
کاربر ویدا.ک
۱۳۹۹/۰۶/۲۸

کتاب برای کسانی خوبه که روانشناسی خونده باشند یک رمان اگزیستانسیالیسمی است و نیاززبرخی اصطلاحات ووتکنیکها را از قبل بشناسید

کاربر ۲۱۱۵۱۴۹
۱۳۹۹/۰۶/۲۲

با سلام‌.‌اصولا یالوم نویسنده نیست در نتیجه اثار وی شاید جذابیتی همچون اثار رمان نویس های مطرح را نداشته باشد .در نتیجه اگر بدنبال سرگمی هستیم آثار یالوم چندان مناسب نیستند .اما اگر بدنبال درک زیستن و زندگی با بررسی

- بیشتر
ellanica
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

برداشتی که از این کتاب دارم فقط و فقط حس سردرگمی نویسنده است. در آخر کتاب داستان واقعی ای بیان شده: بعد از گذشت 10 سال یه گروه درمانی خود را بازنگری میکنند. به این نتیجه می رسند که همه

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۹)
افرادی که بیش از همه از مرگ می‌ترسند، کسانی هستند که تا حد قابل قبولی زندگی نکردهاند و اکنون مشاهده می‌کنند دارند به مرگ نزدیک می‌شوند.
محمدرضا
به گفتهٔ نیچه ما به هنر، نیاز داریم تا حقیقت نابودمان نکند.
RaHas
من نویسنده‌ام و مامان نمی‌تواند بخواند. با این حال هنوز هم برای معنا بخشیدن به ماحصل زندگیام به او متوسل می‌شوم.
RaHas
اغلب ما با غرق کردن خودمان در وظایف بزرگسالی، آگاهی خودمان از مرگ را از بین می‌بریم یافتن شغل و تشکیل خانواده، رشد فردی، خرید املاک، اعمال قدرت، بردن مسابقه.
محمدرضا
برای مرگ چیزی نگذار به جز رسوب‌ها، چیزی به جز زمین سوخته.
محمدرضا
«ما مخلوقاتی در جستوجوی معنا هستیم که باید با دردسر پرت شدن به جهانی دست و پنجه نرم کنیم که ذاتآ معنایی ندارد.
samar
ما به هنر، نیاز داریم تا حقیقت نابودمان نکند
mry_azd
«به حرف‌های بیمارانت گوش بده؛ بذار به تو بیاموزن. برای حکیم شدن، باید دانشجو باقی بمونی.» و منظورش چیزی فراتر از این حقیقت پیش‌پا افتاده بود که شنوندهٔ خوب، چیزهای بیشتری در مورد بیمار می‌داند. منظورش دقیقآ این بود که ما باید اجازه دهیم بیماران به ما چیز بیاموزند.
Fereshte
«دوران طلایی زمان آزادی بزرگ است ـ زمانی که آزاد هستی به تمام تعهدات کم‌اهمیت «نه» بگویی، خود را کاملا وقف چیزهایی کنی که بیش از همه برایت مهم هستند: حضور دوستان، تغییر فصل، امواج خروشان دریا.»
Fereshte
«ما بر بسیاری چیزها باید چشم فروبندیم تا چیزی دیگر را ببینیم.»
کاربر ۱۱۱۵۶۲۴

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۰ صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۱/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۴۳۶-۷۳-۸
تعداد صفحات۳۲۰صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۱/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۴۳۶-۷۳-۸