با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب خوشه‌های خشم اثر جان اشتاین‌بکoff

کتاب خوشه‌های خشم

نویسنده:جان اشتاین‌بکمترجم:رضا اسکندریانتشارات:انتشارات مجیدسال انتشار:۱۳۹۵تعداد صفحه‌ها:۷۰۴ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۴از ۴۲ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۹۵

تعداد صفحه‌ها۷۰۴ صفحه

دسته‌بندی
رمانبرنده نوبل۴ مورد دیگر

معرفی کتاب خوشه‌های خشم

رمان خوشه‌های خشم، نوشته‌ی جان اشتاین بک و برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر است که جریانات رکود بزرگ اقتصادی و مهاجرت های ناشی از طوفان های بزرگ داست بول در دهه‌ی 1930 را روایت می‌کند. خوشه‌های خشم داستان خانواده‌ای کشاورز و اهل اوکلاهاما، به نام خانواده‌ی جود که از موطن خود دور افتاده‌اند و مجبور به سفر به غرب و کالیفرنیا شده‌اند را تعریف می‌کند.

درباره کتاب

کتاب خوشه‌های خشم رمانی بسیار خواندنی و جالب از جان اشتاین‌بک است. این رمان درباره دوره‌ای از تاریخ آمریکا است که قحطی و ماشینیسم باعث آواره شدن هزاران خانوار شد و داستان کتاب زندگی یکی از این خانواده‌ها را روایت می‌کند. در سال ۱۹۶۲ جان اشتاین‌بک به خاطر آثارش و به‌خصوص به خاطر دو کتاب خوشه‌های خشم و موش‌ها و آدم‌ها موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شود.

جان اشتاین ‌بک رمان خوشه‌های خشم را در سال ۱۹۳۹ منتشر کرد. وی برای نگارش این رمان برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر شد. این رمان هنوز هم بعد گذشت سال‌ها جزو چهل اثر کلاسیک سده‌ی بیستم به‌شمار می‌آید. مجله‌‌ی تایم نیز این رمان را از سال ۱۹۲۳ تا سال ۲۰۰۵ در فهرست صد رمان برتر انگلیسی‌زبان جای داده‌است.

خوشه های خشم

جان فورد در سال ۱۹۴۰ فیلمی با همین نام و با هنرپیشگی هنری فوندا براساس داستان این کتاب ساخته‌است. نانالی جانسون فیلمنامه اقتباسی از این رمان را نوشته که در مجموعه‌ای با عنوان «بهترین فیلمنامه‌های قرن بیستم» با ویرایش جان گاسنر و دادلی نیکولز در ۱۹۴۳ منتشر شده‌است.

این کتاب توسط شاهرخ مسکوب و عبدالرحیم احمدی رضا اسکندری و عبدالحسین شریفیان در ایران هم به فارسی ترجمه شده‌است.

داستان این کتاب داستان مهاجرت کشاورزان درمانده و نیازمند زمین به زمین‌های حاصل‌خیز کالفرنیا است. در تمام این این داستان خشم وجود دارد، اما شور و شوقی عمیق درون مردی وجود دارد که با ذهن و قلب خود از دانسته‌های خود با مردم صحبت می‌کند؛ بنابراین جان استاین بک در کتاب خوشه‌های خشم احساس می‌کند که آن‌ها باید فکر، احساس و صحبت و زندگی را حس کنند. این کتاب یک تصویر مبهم و لحظه‌ای از تاریخی است که در حال به‌وجود آمدن است. خوشه‌های خشم یک کتاب معمولی نیست. بلکه این کتاب برای افرادی است که دارای وجدان اجتماعی بیدار هستند و یا برای افرادی که خواهان رویارویی با بخشی از زندگی در آمریکایی هستند قربانی متمایز و تبعیض شده است.

در کتاب خوشه‌های خشم، شخصیت‌های مختلفی وجود دارد اما وجود دو شخصیت بسیار بیشتر از بقیه به چشم می‌آید. یکی از این شخصیت‌ها مادر خانواده است که به اعتقاد خیلی از منتقدین نقطه قوت رمان نیز محسوب می‌شود. شخصیت قوی و آهنین مادر خانواده که مدام در تلاش است تا همه کمبودها را جبران کند و اجازه ندهد اعضای خانواده از هم جدا شوند می‌تواند شما را آن‌قدر جذب داستان کند که نتوانید حتی آن را زمین بگذارید. مادر خانواده کسی است که اگر نبود رنج و مشقت همه ده برابر میشد. دیگر شخصیت قابل توجه در این رمان توم است. فردی خانواده‌دوست و در عین حال کسی که در جستجوی عدالت است. توم همه تلاش خود را برای خدمت به خانواده می‌کند تا به خانواده خدمت کند، آن‌ها را از حاشیه‌ها و دردسر دور کند اما هنگامی که با ناعدالتی روبه‌رو می‌شود کنترل خود را از دست می‌دهد و فوران می‌کند.

چرا باید کتاب خوشه‌های خشم را مطالعه کنیم؟

خوشه‌های خشم را بخوانید و ببینید وقتی مردم با هم همکاری نکنند و در کنار هم نباشند چه بدبختی‌هایی بر سر آن‌ها خواهد آمد. ببینید افراد در مقابل جامعه چه مسئولیتی دارند. این کتاب را بخوانید تا ببینید سختی‌ها چگونه چهره واقعی آدم‌ها را آشکار می‌کند.

خواندن این کتاب را به چه کسی پیشنهاد می کنیم؟

خواندن این کتاب را به کسانی که به قبل از مدرنیسم و دنیای ماشینی علاقه دارند پیشنهاد می‌کنیم و همینطور با تاریخ آمریکا قبل از قدرت‌مند شدن نیز آشنا می‌شویم.

درباره جان اشتاین بک

جان ارنست اشتاین‌بک جونیور در سال 1902 در کالیفرنیا متولد شد. او یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرخواننده‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکا و همچنین یکی از مهم‌ترین نمایندگان مکتب ادبی ناتورالیسم در دنیا می‌باشد. از بهترین آثارش می‌توان به خوشه‌های خشم اشاره کرد. پدر او خزانه‌دار و مادرش آموزگار بود. بعد از تحصیل ادبیات انگلیسی در دانشگاه استانفورد، در سال ۱۹۲۵ بی‌آنکه تحصیلش را تمام دانشگاه را رها کرد و به نیویورک رفت. در این شهر شروع به خبرنگاری کرد و بعد از دو سال به کالیفرنیا برگشت. مدتی به عنوان کارگر ساده مشغول به کارشد و به همین دلیل با مشکلات کارگران آشنا شد. بعد از آن نگهبانی از خانه‌ای را قبول کردکه به او وقت کافی برای نوشتن و خواندن می‌داد. زمانی که جهان شروع به مدرن شدن کرد و وسایل جدید کشاورزی جایگزین بیل و گاوآهن می‌شد، او در اندیشه‌ی غم و درد و رنج آنان بود.

جان اشتاین بک

او نخستین اثرش جام زرین را در سال ۱۹۲۹ نوشت. نگاه انسان‌دوستانه او به جهان پیرامون و چهره‌ی رنج‌کشیده‌ی خودش سبب درخشش او در نوشتن آثاری چون موش‌ها و آدم‌ها و خوشه‌های خشم شد.

جان اشتاین‌بک در سال ۱۹۶۲ برنده جایزه‌ی نوبل ادبیات شد. مشهورترین آثار او موش‌ها و آدم‌ها و کتاب برنده جایزه پولیتزر، خوشه‌های خشم هستند که هردو نمونه‌هایی از زندگی طبقه کارگر آمریکا و کارگران مهاجر در دوره رکود بزرگ را نشان می‌دهند.

در اولین کتاب مجموعه داستان‌های کوتاه خود به نام «دشت های سبز آسمان » که در سال 1932 به چاپ رساند به تشریح شرایط سخت و دشواد جامعه‌ی کشاورزان و مزدبگیران جنوب کالیفرنیا اشاره می‌کند. از سویی دیگر او به‌صورت مسیتقیم شروع به همکاری با دنیای سینما کرد و در این هنر نیز در مقام نویسنده فیلمنامه، تاثیر بزرگی بر جامعه گذاشت.

تکه هایی از کتاب خوشه‌های خشم

اتومبیلهای مهاجران در کوره‌راهها می‌خزید، به شاهراه می‌رسید و در جاده بزرگ، به سوی مغرب راه می‌افتاد. اتومبیلها سپیده‌دم مانند ساسها به جانب باختر می‌گریختند. و تا پشت روز به خاک می‌رسید و تاریکی غافلگیرشان می‌کرد، گرد هم می‌آمدند و در گوشه برکه‌ای دور هم می‌لولیدند. مهاجران حس می‌کردند که از دست رفته و متلاشی شده‌اند، چون همه از جایی می‌آمدند که بینوایی و اندوه بر آن فرمان می‌راند – آنجا که تحقیر شکست را تحمل کرده بودند – و چون همه به جانب کشور تازه و شگفتی می‌رفتند، دور هم جمع می‌شدند، با یکدیگر حرف می‌زدند، زندگی‌شان، خوارکی‌شان و آنچه از سرزمین جدید انتظار داشتند، همه را با هم تقسیم می‌کردند.

نظرات کاربران

مهرداد
۱۳۹۸/۰۵/۲۶

این کتاب داستانِ درد و رنجِ کشاورزانِ بیکارشده‌ی آمریکا به‌دنبال رشد صنعتی و شروعِ به‌کارگیریِ ماشین‌آلات کشاورزیه، که هم‌داستانِ تمامِ مردمانِ فقیر و طردشده از جامعه هستند. مردمی که اشتیاق و بنیه‌ی کافی برای کار و تلاش رو دارند، اما هیچکس

- بیشتر
سرگشته
۱۳۹۹/۰۱/۰۹

یه رمان عالی و پخته تصویر بسیار مناسبی از فرهنگ و جامعه آمریکا در ذهنتون شکل میگیره. درسته این کتاب مربوط به قرن بیستم هست ولی این شاهکار ادبی میشه گفت نمونه کم نظیری از واقعیت های تلخ زندگی بشر مدرن رو

- بیشتر
نسیم رحیمی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴

بدون شک یکی از بهترین آثار هست که تفاوت فقیر و غنی رو به این زیبایی بیان کرده. تمام کشورها این روند صنعتی شدن رو در دوره ای پشت سر گذاشتند و این سختی ها رو گذروندند. واسم جالب بود

- بیشتر
parya namvar
۱۳۹۹/۰۸/۲۱

ترجمه عالی داشت .

Rey
۱۴۰۰/۰۴/۲۴

از عالی یک چیزی بالاتر چه چیزی بهتر از کتابی که درد مردم رو فریاد بزنه و تاثیر زیادی در تغییر وضع زندگی اونها داشته باشه؟ بعد از صنعتی شدن کشاورزی تو آمریکا، یک خانواده ی کشاور تصمیم گرفتن به غرب برن

- بیشتر
n re
۱۳۹۹/۰۱/۱۱

این کتاب رو من چندسال پیش خوندم ولی نمیدونم ترجمه کی بود ولی خیلی کتاب قشنگی هست من یه بار خلاصه ش رو خوندم و مشتاق خوندن کتاب کاملش شدم و بالاخره خوندمش کتاب جذابی هست و انسان رو با سرگذشت این

- بیشتر
خشم مهرشاد
۱۴۰۰/۰۳/۲۴

این رمان واقعا عالی

ali b
۱۳۹۹/۰۹/۰۱

داستان جذاب و گیرایی داره و تا آخر مخاطب و نگه میداره و پایان عجیب و عالیی داره و ترجمه هم بنظرم بهترین ترجمه این کتاب همینه

//دوست خوب کتاب ها//
۱۴۰۰/۰۴/۲۶

👍🏻

خوب بود
۱۳۹۹/۱۲/۰۴

کتابی جذاب وخواندنی که به راحتی خواننده را باخود همراه میکند

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۷۵)
فاصله‌ی بین گرسنگی و خشم، خطی باریک است
Marta
فقط یه‌چیز تو این دنیاست که من ازش مطمئنم، اونم اینه که هیشکی حق نداره با زندگی بقیه بازی کنه. هر کاری خواست با زندگی خودش بکنه. می‌تونه کمکشون کنه؛ اما حق نداره بهشون بگه چه‌کار کنن و چه‌کار نکنن.»
نسیم رحیمی
اگه محتاج کمک شدی، همیشه باید بری سراغ مردم فقیر. فقط اونا هستن که دست آدمو می‌گیرن... فقط اونا.»
نسیم رحیمی
بیش‌تر موعظه‌ها درباره‌ی آدمای فقیر بیچاره‌ست. می‌گه که اگه هیچی ندارین، اشکالی نداره، فقط دست رو دست بذارین و ککتون نگزه. عوضش وقتی رفتین اون دنیا، بهتون تو بشقابای طلایی بستنی می‌دن
parya namvar
در نظر یه مرد، زندگی با جهش پیش می‌ره... بچه‌ای به‌دنیا می‌آد و آدمی می‌میره، این یه جهشه. صاحب مزرعه می‌شه و مزرعه‌شو از دست می‌ده و اینم یه جهشه؛ ولی زن، زندگی رو مثل یه جریان می‌بینه، مثل یه نهر با گردابای کوچیک، آبشارای کوچیک؛ ولی رودخونه به‌هرحال راهشو می‌ره. یه زن به تمام زندگی به‌همین چشم نگاه می‌کنه. قرار نیست با مردن ما همه‌چیز تموم بشه. زندگی آدما ادامه داره... ممکنه یه‌کمی تغییر کنه؛ اما به مسیرش ادامه می‌ده.»
کاربر ۱۴۲۹۴۸۱
هر اعتصاب ـهرچند کوچک و ناچیزــ گواه بر این است که گام‌ها درحال برداشته‌شدن هستند.
نسیم رحیمی
«موضوع این نیست که می‌تونیم یا نه؟ موضوع اینه که می‌خوایم یا نه؟ اگه بنا به تونستن باشه، خب... هیچ کاری نمی‌تونیم بکنیم
نسیم رحیمی
وقتی کسی هنوز بهت حمله نکرده، لازم نکرده گارد بگیری
Sara
عضله‌ها برای کارکردن و مغزها برای خلق‌کردن بالاتر از نیازهای ابتدایی انسان درد می‌کشند.
نسیم رحیمی
وقتی چیزی زیادی خوبه، من ترس برم می‌داره
Sara