با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آرمان‌شهر (اتوپیا)

دانلود و خرید کتاب آرمان‌شهر (اتوپیا)

۳٫۷ از ۷ نظر
۳٫۷ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آرمان‌شهر (اتوپیا)  نوشته  نسرین مجیدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب آرمان‌شهر (اتوپیا)

«آرمان‌شهر» یا اتوپیا نوشته توماس مور(۱۵۳۵-۱۴۷۸)، فیلسوف انگلیسی است. هر چند ریشه‌های ‌اصلی سنت آرمان‌شهر گرایی را باید در جمهور افلاطون جستجو کرد، اما مور با نگارش اتوپیا آغازگر سنت آرمان‌شهر‌گرایی شناخته شد و بدین‌ سان مرحله جدیدی از نقد اجتماعی در تاریخ اندیشه غرب شکل گرفت. «کتاب توماس‌مور چنان شهرتی یافت که به زودی نام یونانی خود - اتوپیا، یعنی هیچ کجا- را مثل یک عنوان کلی به تمام طرح‌های ‌آرمانی مربوط به یک شهر خیالی داد؛ چنان که امروز هنوز هر طرح خیالی یک مدینه فاضله را به همین نام می‌خوانند.» اتوپیا که به ترسیم ساختار هندسی آرمان‌شهر خیالی سرتوماس مور می‌پردازد، در بین ارباب فکر و اهل نظر اهمیتی ویژه یافت؛ تا جایی که برخی از محققان این اثر را از پر آوازه‌ترین ‌ کتاب‌های ‌جهان خوانده و برخی فرقه‌ها از جمله یسوعی‌ها را در طراحی حکومت سیاسی خود متأثر از اتوپیای توماس‌مور دانسته‌اند. برتراندراسل در اهمیت این کتاب خاطر نشان می‌کند: «نام مور تقریباً فقط به واسطه کتاب اتوپیا در خاطره‌ها باقی است.» به نوشته مترجمان فارسی اتوپیای مور، «این کتاب سر سلسله آثار بسیاری در اروپا درباره‌ی ‌جامعه آرمانی و ساخت و سازمان آن به شمار می‌آید...» و نیز کتابی است که جوهر بسیاری از سخنانی را که بعدها در تمدن اروپایی طرح شد در خود دارد و از این جهت کتابی است که با سرنوشت تمدن اروپایی پیوندی نهانی و ژرف دارد.» این اثر در قرن شانزدهم در نگرش رهبران نهضت‌های ‌مذهبی با گرایش‌های ‌سوسیالیستی آلمان همچون لوتر و نیکلااشتورک و توماس مونترز تأثیر گذاشت. نوشته او در شکل گیری نظریه کمونیسم، خاصّه در نیمه دوم قرن هیجدهم تأثیر بسیار عمیقی داشت. بنابراین چنان که برخی نیز گفته اند، اتوپیا «مولود احتیاج زمانه خویش بود که مقاومت و حتی عصیان در مقابل بی‌تحرکی جامعه‌ای کهنه و راکد را طلب می‌کرد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
کاوه
۱۳۹۵/۱۰/۰۷

بسیار عالی و خواندنی است.نظریه کمونیسم از این کتاب بسیار تاثیر گرفته است.

afshar
۱۳۹۵/۱۰/۱۷

عالیه.ترجمه اش هم درخشان بود.

Estatira
۱۴۰۰/۰۱/۰۴

عقاید مارکسیستی و کمونیستی از این کتاب نشأت گرفتن و من موافقشون نیستم؛ اما به طور کل آرمانشهرها باعث پیشرفت و امید «غیرواهی» نسل‌ها می‌شن. رافائل این داستان رو اگر به این دوره بیاریم شاید بگه آرمانشهر همینجاست...

n_hafezi
۱۳۹۶/۱۲/۰۳

کسی اطلاع داره که این ترجمه نسبت به ترجمه ی آقای داریوش آشوری چه نقاط قوت و ضعفی داره؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۵)
‌آدمی به خاطر داشتن دارائی مغرور نمی‌شود بلکه از نداشتن دیگران لذت می‌برد. ‌او اگر بداند در بهشت زیردستانی نیستند که به آنان فخر بفروشد حاضر نیست به بهشت برود زیرا با آزار فقرا است که از لذت داشتن بهره مند می‌شود. ‌ ‌شادی آنان در فقر دیگران است. ‌
ائمه
«... اهل اتوپیا... در کرانه‌های ‌خویش مروارید می‌یابند و در برخی سنگ‌ها الماس و لعل، اما به دنبال آنها نمی‌روند. اگر ناگاه یکی از آنها را بیابند، آن را می‌پردازند و زیور کودکانش می‌کنند. تا کودکند از این زیورها لذت می‌برند و بدانها می‌بالند، اما چون بزرگتر شوند کنارشان می‌گذارند و این بازیچه‌ها را در خور کودکان می‌شمارند.
Jafar
‌او گفت: "همه آن‌ها را به دار می‌آویزیم‌، گاهی بیست دزد را به یک چوبۀ دار آویزان می‌کنیم و عجیب است که گر چه کسی نمی‌تواند از این مجازات بگریزد اما هنوز این همه دزد وجود دارد. ‌" من که هرگز در پاسخ گفتن به کاردینال درنگ نمی‌کردم گفتم: "چرا؟ عجیب است!.‌. ‌. این رفتار با دزدان غیر عادلانه و ضد اجتماعی است چنین تنبیهی خیلی شدید و در نتیجه بی‌تأثیر است‌. ‌ ‌مکافات یک دزدی ساده، مرگ نیست‌، هیچ مجازاتی در دنیا نمی‌تواند مردم را از دزدی باز دارد چون تنها از این راه می‌توانند غذای خود را به دست آورند.
𝐍𝐨𝐜𝐭𝐮𝐫𝐧𝐞
‌آن‌ها در اصل با بستن قرارداد مخالف‌اند حتی اگر بدانند که دیگران بدان پای بندند. ‌آنان معتقدند وقتی قراردادی می‌بندید در حقیقت نشان می‌دهید که طرف مقابل دشمن طبیعی شما است.
Shanti
مردم نمی‌توانند بی‌آهن زندگی کنند، همچنان که بی‌آب و آتش نمی‌توانند. اما زر و سیم چنان کیفیتی ندارند که از آنها چاره نباشد، بلکه این حماقت بشر است که آنها را به سبب کمیابی اشان گرانبها کرده است. طبیعت همچون پدر و مادری خردمند و گشاده دست بهترین چیزها را همه جا در پیش چشم قرار داده است، همچون هوا و آب و خاک، اما چیزهای بیهوده و بی‌قاعده را در جاهای پرت و دور افتاده پنهان کرده است...»
Estatira
‌آدمی به خاطر داشتن دارائی مغرور نمی‌شود بلکه از نداشتن دیگران لذت می‌برد. ‌او اگر بداند در بهشت زیردستانی نیستند که به آنان فخر بفروشد حاضر نیست به بهشت برود زیرا با آزار فقرا است که از لذت داشتن بهره مند می‌شود. ‌ ‌شادی آنان در فقر دیگران است. ‌ ‌غرور چون افعی دوزخ در قلب انسان‌ها می‌خزد و خون آن‌ها را می‌مکد و آدمی را از پیشرفت باز می‌دارد. ‌
Estatira
رافائل، یعنی همان مرد دریانورد و روایتگر اتوپیا در آغاز رژیم‌های ‌اروپایی را به مسخره می‌گیرد و بیان می‌دارد، هر جا مالکیت باشد نمی‌توان عدالت اجتماعی را شاهد بود. اصل «مال من» و «مال تو» مفسده برانگیز است.
مهدی نادریان
از هر محصولی بیش از حد نیاز وجود دارد. ‌حتی اگر بیش از نیاز خود بردارد خطری برای دیگران وجود ندارد. ‌چرا باید احتکار کنند؟ وقتی می‌دانند کمبودی وجود ندارد هرگز چنین کاری نمی‌کنند. ‌طبیعت هیچ موجود زنده‌ای حریص و زیاده خواه نیست‌، مگر انسان که آنهم از ترس کمبودها است. ‌
Estatira
‌باچهره‌ی زیبا می‌توان مردی را به دست آورد اما فقط با نیک خویی است که می‌توان او را نگاه داشت. ‌
Morteza Gorjizadeh
از پادشاه می‌پرسم: "شما تصور می‌کنید چرا مردم شما را انتخاب کرده‌اند؟ این انتخاب به خاطر خودتان نیست بلکه شما را برای آسایش و آرامش خویش برگزیده‌اند‌. ‌آنان از شما انتظار دارند که در راه آسایش آنان تلاش کنید و آنان را در مقابل ظلم و بی‌عدالتی حمایت نمائید‌.
کتابخوان_پردیس

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۰/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۶۸۶۷-۹۶-۰‬‬
تعداد صفحات۱۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۰/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۶۰۰-۶۸۶۷-۹۶-۰‬‬