با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تله‌ی پیشرفت

دانلود و خرید کتاب تله‌ی پیشرفت

پژوهشی در زمینه‌ی زیست‌محیطی فروپاشی تمدن‌های باستانی

۴٫۳ از ۶ نظر
۴٫۳ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تله‌ی پیشرفت  نوشته  رونالد رایت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تله‌ی پیشرفت

کتاب تله پیشرفت نوشته رونالد رایت است که با ترجمه محسن صفاری منتشر شده است. ای کتاب درباره پژوهشی در زمینه زیست محیطی فروپاشی تمدن‌های باستانی نوشته شده است. کتابی که شما را به قلب تاریخ فراموش شده بشر می‌برد.

درباره کتاب تله پیشرفت

هربار که تاریخ برای بشر تکرار می‌شود، بهای سنگین‌تری پرداخت می‌کنیم زیرا تکرار کننده‌ی اشتباه دلایل شکست را بهتر می‌شناسد. قرن بیستم با رشد افسارگسیخته در جمعیت انسان‌ها، مصرف، و فناوری، باری عظیم بر پیکره‌ی همه نظام‌های طبیعی، به‌ویژه زمین، هوا، و آب، یعنی عناصر اولیه‌ی زندگی همراه بود. انسان اگر آگاه باشد می‌تواند پیش از خطر آن را شناسایی کند و از تکرارش بپرهیزد اما این اتفاق هرگز در تاریخ نیفتاده است.

کتاب تله پیشرفت سعی دارد دلیل این اشتباهات را بررسی کند.

در کتابی که هم‌اکنون در دست دارید، رونالد رایت، با تکیه بر آخرین اکتشافات، داده‌ها و فرضیه‌های باستان‌شناسی، پژوهش خود را به سیروسفری چندهزارساله، از آغاز زندگی انسان مدرن و پیدایش تمدن تا دوران معاصر، اختصاص داده است. او تشریح می‌کند که چگونه انسان در تلاش خود برای پیشرفت، در دام آن‌چه او «تلهٔ پیشرفت» می‌خواند گرفتار شده و همهٔ دستاوردهای خود را در دوره‌های مختلف تاریخی و در جای‌جای کرهٔ خاکی از کف نهاده، یا دچار ضربات مهلک بحران زیست‌بومی کرده است.

خواندن کتاب تله پیشرفت را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ تمدن پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب تله پیشرفت

امروزه به چنان گذرگاهی از زمان رسیده‌ایم که هنگامی که به سن سی‌سالگی می‌رسیم، سنت‌های اجتماعی و مهارت‌هایی که در کودکی آموخته‌ایم کهنه شده‌اند، و تعداد اندکی از ما پس از پنجاه‌سالگی، اگر بکوشیم، می‌توانیم با فرهنگ زمان هم‌خوانی داشته باشیم، خواه در زمینه‌های رفتاری، اصطلاحات و سلیقه باشد، و خواه در زمینهٔ فناوری. اما دارم از حکایت خود پیش می‌افتم. بسیاری از مردمی‌که  در عصر سنگ زندگی می‌کردند هرگز شاهد هیچ‌گونه تغییر فرهنگی نبودند. دنیایی که انسان به هنگام تولد به آن وارد می‌شد همان دنیایی بود که به هنگام مرگ ترکش می‌کرد. در سیر حوادث، البته، دگرگونی‌هایی وجود داشت ـــ فراوانی، قحطی، پیروزی‌ها و ناکامی‌های محلی ـــ اما به نظر می‌رسید الگوهای درونی هر جامعه تغییرناپذیر می‌ماندند. تنها یک راه برای انجام هر کار شناخته می‌شد، یک مجموعه اسطوره، یک مجموعه واژه، یک مجموعه داستان؛ هر چیزی همان‌گونه می‌ماند که بود.

البته، می‌توان تصور کرد استثناهایی بر آن‌چه گفتم وجود داشته باشد. برای نمونه، نسلی که اولین استفاده از آتش را به تماشا نشست شاید آگاهی داشت که دنیای او تغییر کرده است. اما نمی‌توان اطمینان داشت که این اکتشاف پرومته‌وار حتی با چه سرعتی پایدار شد. به احتمال بسیار زیاد اولین استفاده از آتش، برای مدتی دراز پیش از آن‌که از آتش پاسداری شود، هنگامی بود که آتش‌سوزی طبیعی یا آتش‌فشان، آن را در دسترس قرار می‌داد. پس از آن پاسداری از آتش موجود برای مدت‌ها، تا زمانی که انسان بیاموزد چگونه می‌توان آتش را به وجود آورد، ادامه یافت. برخی احتمالاً فیلم ساخته‌شده در سال ۱۹۸۱، در جست‌وجوی آتش، را دیده‌اند که در آن ری داون چانگ، هنرپیشهٔ کانادایی، در نقش شخصیتی چالاک بر لایه‌ای نازک از گِل و خاکستر جست‌وخیز می‌کند. فیلم براساس داستانی از جی. اچ. روزنی، نویسندهٔ بلژیکی، با عنوان اصلی نبرد بر سر آتش (۱۹۱۱) ساخته شد. کتاب، بیش‌تر از فیلم، به کاوش در رقابت مرگ‌بار بین گروه‌های مختلف انسانی برای به انحصار درآوردن آتش، به شیوه‌ای بسیار همسان با کوشش ملت‌های مدرن برای به انحصار درآوردن جنگ‌افزارهای اتمی، می‌پردازد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
تنها پس از آن‌که آخرین درخت جان سپرد و آخرین رودخانه سمی شد و آخرین ماهی به دام افتاد، آن‌گاه درمی‌یابیم نمی‌توانیم پول بخوریم.
نسا
دراززمانی پیش از این... زمین را کسی خیش نمی‌زد، بر آن زخم نمی‌زد، دریا را کسی با پاروهای غوطه‌ور در آب پس نمی‌زد، ساحل دریا پایان جهان بود. آی انسان زیرک، قربانی اختراعات خود، با خلاقیتی بدفرجام، شهرهای درهم‌فشرده چرا؟ دیوارهای سربه‌فلک‌کشیده چرا؟ جنگ‌افزار و جنگ چرا؟ اووید، عشق‌ها، کتاب سوم
hadis

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۸/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۰۱-۰۵۳۹-۸
تعداد صفحات۲۰۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۸/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۰۱-۰۵۳۹-۸