با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
هانا آرنت؛ زندگی یک روایت است

دانلود و خرید کتاب هانا آرنت؛ زندگی یک روایت است

۳٫۸ از ۵ نظر
۳٫۸ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب هانا آرنت؛ زندگی یک روایت است  نوشته  محمود مقدس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب هانا آرنت؛ زندگی یک روایت است

ژولیا کریستوا ( -۱۹۴۱)، فیلسوف و روانکاو بلغاری- فرانسوی است. کریستوا در «هانا آرنت زندگی یک روایت است» که به زبانی موجز و گاه پیچیده نوشته شده، آرنت را متفکری معرفی می‌کند که به قصد یافتن امیدی برای زندگی، شرایط و وضعیت بشر را در جهان امروز توصیف می‌کند. آرنت به عنوان یکی از مهمترین اندیشمندان قرن بیستم که با آثاری چون «توتالیتاریسم»، «انقلاب» و «خشونت» در ایران شناخته ‌شده، می‌گوید به حلقه فیلسوفان تعلق ندارد و حوزه کاری‌اش «تئوری سیاسی» است. از منظر وی، «یک تنش جدی بین فلسفه و سیاست وجود دارد... فیلسوف مانند هر کس دیگری، در ارتباط با طبیعت می‌تواند عینی‌نگر باشد و زمانی که درباره آنچه می‌اندیشد حرف می‌زند از طرف تمام نوع بشر حرف می‌زند. اما او نمی‌تواند در مقوله سیاست عینی‌نگر یا بی‌طرف باشد. از زمان افلاطون به بعد چنین چیزی محال است!» همین تنش میان فلسفه و سیاست است که از دیدگاه وی باعث شده تا غالب فیلسوفان (به استثنای کانت) نوعی خصومت با سیاست داشته باشند. آرنت با همین تحلیل و ارزیابی، تأکید دارد نمی‌خواهد در این خصومت «شریک» باشد و به تعبیری که خود به کار می‌برد، «می‌خواهم با چشمانی به سیاست بنگرم که فلسفه آن را تیره و تار نکرده باشد». هر یک از پنج فصل کتاب که عمدتاً به ایده‌ کلی روایت اختصاص دارد، گویای حرکتی پیوسته و مملوس در مفاهیم آرنتی‌اند؛ از روایت به مثابه‌ امری شخصی که در اینجا در مورد زندگی خود آرنت و نسبت‌هایش با دیگران و حتی هویت یهودی او مصداق می‌یابد گرفته، تا روایت به عنوان مفهومی قابل دفاع که می‌توان آن را برای گریز از قانون مرگ به «عمل» درآورد. در واقع، این اثر آرنت را به عنوان فیلسوفی می‌شناساند که با انگیزه‌ «عشق به جهان» در پی تحقق بخشیدن به روند زندگی و گریز از«عدم تعلق» است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Maysam Morsali
۱۴۰۰/۰۱/۰۳

ترجمه ضعیف و نامفهوم به شدت به کتاب لطمه زده. طوری هست که من شک کردم مترجم محترم اصلا متوجه موضوعات و مباحث باشه. گویی برای ایجاد حس بیزاری در خواننده دست به ترجمه نامفهوم زده. ترجمه دیگری از این

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
امروزه منتقدان آرنت کانت‌گرایی و ارسطوگرایی وی را در مقابل افلاتون‌گرایی هایدگر قرار می‌دهند یعنی عدم‌عقلانیت سیاسی ادعا شده در آثار آرنت را به اندیشه‌ی سیاسی هایدگر مربوط نمی‌کنند! من در صددم این دو خوانش متضاد و شماتیک را مورد بحث قرار دهم: (۱) در واقع آرنت راهبرد هایدگریِ شالوده‌شکنی (Abbau) متافیزیک، همراه با مضامینی چون گشودگی، پیدایی و شیاع و نیز تاکید وی بر تناهی، امکان خاص و بی‌جهانی را به عنوان ساختارهای ذاتی آزادی بشر و غیره به خدمت می‌گیرد اما آن‌ها را از بافتار وجودی‌شان جدا و به بافتاری سیاسی منتقل می‌کند. با این همه، این دقیقاً خوانشی دوباره از ارسطو و کانت است که ریشه در آشنایی وی با نیچه و هایدگر دارد، چشم‌اندازی که آرنت را در کار انتساب و انتقالش رهنمون می‌شود.
esrafil aslani

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۱ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۹/۱۰
شابک‭ ۹۷۸-۶۰۰-۹۵۴۹۶-۰-۳
تعداد صفحات۱۱۱صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۹/۱۰
شابک‭ ۹۷۸-۶۰۰-۹۵۴۹۶-۰-۳