با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تاریخ تمام‌وکمال جهان

دانلود و خرید کتاب تاریخ تمام‌وکمال جهان

۲٫۹ از ۱۳ نظر
۲٫۹ از ۱۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخ تمام‌وکمال جهان  نوشته  سمیوئل استیوارت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تاریخ تمام‌وکمال جهان

در این کتاب بامزه می‌توانید تاریخ تمام و کمال جهان را بخوانید اما نه به شکلی که قبلا خوانده‌اید. سارا برتون در این کتاب از زبان یک کودک نه ساله به اسم سَمیوئِل جانسون تاریخ را به بازی گرفته و با همین بازی خیلی حرف‌ها زده است. 

درباره کتاب تاریخ تمام و کمال جهان

در جهان تمام‌وکمالی که سَمیوئِل انتخاب کرده ابتدا به یونان باستان و روم و مصر و انگلستان «باستان» پرداخته و بعد به اقتضای طبیعتِ انگلیسی خود به طور کامل به انگلستان پرداخته تا رسیده به جنگ جهانی اول و از آن‌جا یک‌راست رفته است سراغ جنگ جهانی دوم. آن وقت دنیا را به صورت ده سال ده سال از دم تیغ تحلیل خود گذرانده و حتی سال‌های شروع قرنِ بیست و یکم را هم بی‌نصیب نگذاشته است.

سَمیوئِل نُه‌ساله در اثر خود به سبک کتاب چنین کنند بزرگان ویل کاپی، شوخی‌شوخی پنبهٔ غارتگران و حاکمان قدر قدرت را زده است، همان‌ها که در طول تاریخ برای خود عنوان‌های دهن پُرکنی از قبیل «کبیر» و «جهانگشا» جعل کرده‌اند.

دانش‌آموز نُه‌ساله که مغز را از تاریخ برداشته و بی‌خیالِ پوست آن شده، در برخی موارد اسامی را هم جابه‌جا کرده و ازقضا نتیجهٔ کار بسیار شیرین و جذاب از آب درآمده است.

بخشی از کتاب تاریخ تمام و کمال جهان

رومی‌های باستان احتمالاً صاحب زِبر و زرنگ‌ترین تمدن باستان بودند چون دوره می‌افتادند و تمام چیزهایی را که دیگران اختراع کرده بودند برای خودشان برمی‌داشتند و وقت آزاد خود را صرف اختراع تجملاتی مثل گرمایش کفی و بستنی می‌کردند. رومی‌ها خیلی حیله‌گر و آب‌زیرکاه هم بودند. مثلاً از خودشان خدایی نداشتند ولی چون از خدایان یونان باستان خیلی خوش‌شان می‌آمد و نمی‌خواستند با یونانی‌ها دعواومرافعه‌ای داشته باشند، خدایان یونان را یواشکی امانت می‌گرفتند، مثل برق از روی آن‌ها کُپ می‌زدند و روی تمام آن‌ها اسم‌های تازه می‌گذاشتند آن هم چه اسم‌های باحال و مدرنی مثل ژوپیتر و مارس. بعد بدون آن‌که یونانی‌ها بویی ببرند تمام خدایان آن‌ها را سر جای‌شان برمی‌گرداندند.

تا این‌جا رومی‌ها در تاریخ یک سروگردن از هر کس دیگری مدرن‌تر بودند؛ تقریباً از هر جهت که بگویید. آن‌ها فرعون‌های مصر باستان را دوست داشتند که با استبداد کامل بر عالم‌وآدم حکم‌رانی می‌کردند و در همین حال از دموکراسی یونان هم خوش‌شان می‌آمد. بنابراین تصمیم گرفتند لنگهٔ این دموکراسی را در روم پیاده کنند.

به حکم‌رانان روم امپراتور یا سزار می‌گفتند ولی رومی‌ها یک مجلس سنا هم داشتند که سزار با استفاده از آن‌ها وانمود می‌کرد مردم هم حق «آره» و «نه» گفتن دارند اما در عمل هر طور عشقش می‌کشید رفتار می‌کرد (به این می‌گویند هنر سازش یا مصالحه). اسم معروف‌ترین سزار، ژولیوس بود. 

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
fatemeh
۱۳۹۹/۰۲/۰۱

به نظرم برای اینکه طنز قضیه واقعا حس بشه بهتره به زبان انگلیسی خونده بشه و اینکه تاریخ انگلستان هم بلد باشین

szahra93
۱۳۹۹/۰۱/۱۵

یه کتاب تاریخ خیلی بامزه نوشته ی یه پسر ۹ ساله. که البته بیشترش تاریخ انگلیسه چون پسرک انگلیسیه. توی متن اصلیش هم کلی غلط املایی داشته که ناشرش برای بامزه بودن گذاشته مونده و برای ترجمه کردنش، مترجم خیلی

- بیشتر
mt
۱۳۹۹/۰۱/۰۷

تاریخ تمام و کمال جهان تو 150 صفحه؟؟؟؟؟؟

MrDreamer
۱۳۹۹/۰۱/۳۱

این پسر نه ساله علاوه بر اینکه یه تاریخ دان خوبه یه نوبسنده و طنزنویس فوق العادست! با این که همنطور که مترجم تو مقدمه نوشته که یه بخشی از طنز زیبای این کتاب به خاطر اشتباهات و بازی های

- بیشتر
arya mohamdyan
۱۳۹۹/۰۲/۳۱

در نوع یک تاریخ کمدی خوبه ولی بستگی به سلیقه فرد داره که خوشش بیاد یا نه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۵)
مصری‌ها صنایع‌دستی خود را به یک موزه می‌دادند و بعد به مردم می‌گفتند اگر خیلی باهوشید حدس بزنید این‌ها چی هستند.
k.t
انگلیسی‌ها یک سلاح مخفی داشتند به اسم امریکا. آن‌ها قبلنا از این سلاح در جنگ کبیر استفاده کرده بودند.
k.t
آن‌ها فرعون‌های مصر باستان را دوست داشتند که با استبداد کامل بر عالم‌وآدم حکم‌رانی می‌کردند و در همین حال از دموکراسی یونان هم خوش‌شان می‌آمد.
k.t
قرون وسطایی‌ها بی‌خیال این حرف‌ها بودند چون بالاخره بهتر از این بود که کنج خانه‌هاشان به دیوار زل بزنند و هی بگویند فلان چیز به چه دردی می‌خورد و بهمان چیز یادش به‌خیر و این چیزها
k.t
می‌بینیم که راست گفته‌اند «آشپزی کنی و بمیری بهتر از آن است که زندگی کنی و دروغ بگویی.»
k.t
صرب‌ها ولی‌عهد امپراتور اتریش را در شبه‌جزیرهٔ بالکان به ضرب گلوله کشتند، که لابد خیلی هم درد داشته اما به جای این‌که اتریش به تلافی این کار به بوسنی یا صربستان حمله کند، به علت قاطی‌پاطی شدن اوضاع، آلمان رفت به بلژیک و به فرانسه حمله کرد و قبل از این‌که کسی متوجه این اشتباه بشود جنگ به اصطلاح کبیر شروع شده بود و چه‌قدر آدم جان خود را از دست دادند آن هم به خاطر یک «سوءتفاوت» وحشتناک.
k.t
جُرج ششم و ملکهٔ مادر دو دختر داشتند. یکی از آن‌ها اسمش الیزابت بود، همین ملکهٔ ترگل‌ورگل و عسلی و ابدی فعلی خودمان
k.t
جُرج برناردشاو انگلیسی گفته «حق با هگل بود که می‌گفت آن‌چه ما از تاریخ می‌آموزیم این است که انسان‌ها هیچ‌گاه از تاریخ چیزی نمی‌آموزند
دكتر يوسفيان
ستاد کل که آن بالابالاها خارج از دسترس شیرها، بود فرماندهی شیرها را به دست الاغ سپرد.
k.t
دربارهٔ تاریخ بسیار چیزها گفته‌اند از جمله آمبروز بیرس امریکایی گفته «تاریخ گزارشی غالباً دروغ از وقایعی غالباً بی‌اهمیت است که به دست حاکمانی اکثراً رذل و سربازانی اکثراً احمق ساخته‌وپرداخته می‌شود.» یا مثلاً جُرج برناردشاو انگلیسی گفته «حق با هگل بود که می‌گفت آن‌چه ما از تاریخ می‌آموزیم این است که انسان‌ها هیچ‌گاه از تاریخ چیزی نمی‌آموزند.» این گفته‌های نیش‌دار شاید در مورد تاریخ‌هایی درست باشد که به دست تاریخ‌گزاران ریش‌وسبیل‌دار یا بعضاً گیس‌دار به رشتهٔ تحریر کشیده شده‌اند.
arya mohamdyan

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۰ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۱۱/۲۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۲۹-۶۶۲-۷
تعداد صفحات۱۵۰صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۱۱/۲۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۲۹-۶۶۲-۷