با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بانوی بهشتی

دانلود و خرید کتاب بانوی بهشتی

شش داستان کوتاه از نویسندگان لهستانی

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بانوی بهشتی  نوشته  نویسندگان لهستانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بانوی بهشتی

«بانوی بهشتی» شش داستان از شش نویسنده لهستانی، هنریک شنکه‌ویچ، کساوری پروشینسکی، تادئوش بوروفسکی، گوستاو هرلینگ گروجینسکی و ویتولد زالفسکی دارد.

هنریک شنکه‌ویچ، برنده نوبل ادبی سال ۱۹۰۵ است. زمانی که روی نقشه اروپا کشوری به نام لهستان دیده نمی‌شد و جای آن را سه بخش اشغالی گرفته بود که از حدود صد سال پیش زیر سلطهٔ سه قدرت اروپایی ــ روسیهٔ تزاری، اتریش و پروس ــ اداره می‌شد.

کساوری پروشینسکی فرزند خانواده‌ای اشرافی و میهن‌دوست بود. پیش از آغاز جنگ جهانی دوم برای مطبوعات محافظه‌کار مطلب می‌نوشت؛ روزنامه‌نگاری خوش‌ذوق و بااستعداد که با سری پرشور و دلی پرجرئت برای نوشتن گزارش از حوادث جنگ داخلی به اسپانیا رفت و سپس گزارش‌هایش را در کتابی با عنوان در اسپانیای سرخ منتشر کرد. داستان شیپورچی سمرقند او را در این کتاب می‌خوانید که برگرفته از کتاب «۱۳ داستان » او است.

بوروفسکی دیپلم دبیرستانش را با گذراندن آزمونِ زیرزمینی به دست آورد و در دانشگاه زیرزمینی ورشو در رشتهٔ زبان و ادبیات لهستان نام‌نویسی کرد. او یکی از نخستین دانشجویان دانشگاه مخفی ورشو بود. بوروفسکی در ابتدا شاعر بود. از اوان نوجوانی و جوانی در پناهگاه‌های ورشوِ اشغالی شعر می‌سرود و اشعارش را در نشریات زیرزمینی منتشر می‌کرد. نخستین مجموعه را در محل کار و زندگی‌اش در انبار تکثیر کرد. «آقایان و خانم‌ها، بفرمایید به اتاق گاز» او. روایت او از زندگی روزمرهٔ اردوگاه آشوویتس سوای ارزش تاریخی و نشان‌دادن جنایت‌های سازمان‌یافتهٔ نظام هیتلری است.

گروجینسکی از برجسته‌ترین و نامدارترین نثرنویسان و منتقدان ادبی معاصر لهستان است؛ نویسنده‌ای که در مهاجرت به بلوغ رسید و ذوق و استعدادش شکوفا شد. او فعالیت‌های ادبی‌اش را از همان زمان با نوشتن نقد و بررسی آثار کلاسیک آغاز کرد و پس از شروع جنگ و اشغال بخش غربی لهستان به دست ارتش هیتلری و بخش شرقی آن به دست ارتش سرخ، گروجینسکی مدتی در ورشو ماند و به‌رغم فضای ترس و وحشت حاکم بر شهر، همکاری با نشریات زیرزمینی را ادامه داد. گروجینسکی غالبآ به توصیف آن‌گونه تجربه‌های انسانی می‌پردازد که انسان‌ها را به فراسوی واقعیت روزمره می‌برند. مضمون بیش‌تر داستان‌های او مقوله‌هایی است همچون مرگ، ستیز میان نیکی و بدی در وجود آدمیان، عدالت قضایی و نیاز بشر به انتقام‌جویی، یا رحم و شفقت از دیدگاه مسیحیت. داستان «بانوی بهشتی» او را در این کتاب می خوانید.

ویتولد زالفسکی، رمان‌نویس صاحب‌نام لهستانی، که همین اواخر از دنیا رفت، هنرشناس بود و به‌ویژه خبرهٔ هنر نقاشی. کتاب کوچک او تحت عنوان یابندگان روشنایی، که در سال‌های پایانی عمرش نوشت، با اقبال استثنایی خوانندگان روبه‌رو شد و هم‌اکنون نایاب است. مطلبی که با عنوان «حذر کنیم از فردای روز عید...» می‌خوانید، تأمل نویسنده است در تجسم عالم افسردگی و جنونِ واپسین روزهای ونسان وان‌گوگ، نقاش بلندآوازهٔ هلندی. متنی که با به‌کارگیری شیوه‌های جدید روایت نوشته شده و گذشته از استقبال خوانندگان، به نحوی گسترده مورد نقد و پژوهش نقدنویسان ادبی قرار گرفته است.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۴/۱۱
تعداد صفحات۱۸۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۴/۱۱