با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
در محفل شاعران مرده

دانلود و خرید کتاب در محفل شاعران مرده

۱٫۰ از ۱ نظر
۱٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب در محفل شاعران مرده  نوشته  مهشید میر‌معزی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب در محفل شاعران مرده

درکتاب «محفل شاعران مرده» سیز نوته‌بام از تجربه و احساسی که هنگام رفتن سر مزار ادیبان و دانشمندان داشته می‌نویسد. او کتابش را بسیار اثرگذار و دلنشین آغاز می‌کند و همان ابتدا ما را با سوالاتی درباره مرگ که رنگ و بوی فلسفی و هستی‌شناسانه دارد، روبه‌رو می‌سازد اما بلافاصله خودش به آنها پاسخ می‌دهد: چه کسی در گور یک ادیب آرمیده است؟ خود شاعر که نیست. این را اطمینان داریم. شاعر، مرده است. در غیر این‌صورت گور نداشت. اما کسی که می‌میرد، دیگر در هیچ کجا نیست و بنابراین در گور خود هم نمی‌تواند باشد. گور معنایی دوگانه دارد. گورها از چیزی مراقبت می‌کنند و از هیچ‌چیز مراقبت نمی‌کنند. البته این موضوع در مورد تمام گورها صدق می‌کند، اما وقتی پای گور ادیبان در بین است، باید بیش‌تر حرف زد. چیزی در مورد آن‌ها با بقیه تفاوت دارد. بیش‌تر مرده‌ها سکوت می‌کنند. دیگر چیزی نمی‌گویند. آن‌ها ــ به معنای واقعی کلمه ــ همه‌چیز را گفته‌اند. ولی این در مورد ادیبان صدق نمی‌کند. چرا که آن‌ها همچنان می‌گویند. گاهی حرف‌های خود را تکرار می‌کنند. این اتفاق هر زمان که کسی شعری را برای دومین یا صدمین مرتبه می‌خواند، تکرار می‌شود. اما شاعران زمانی که اشعار خود را می‌نوشته‌اند، حتی با کودکانی که هنوز زاده نشده‌اند و با انسان‌هایی که هنوز زندگی نکرده‌اند، حرف زده‌اند. چرا آدم سر گور کسی می‌رود که او را هیچ نمی‌شناسد؟ چون او چیزی به آدم می‌گوید، چون هنوز چیزی به آدم می‌گوید، چیزی که در گوش آدم طنین می‌افکند، که آن را به ذهن می‌سپارد و شاید هرگز فراموش نکند، شاید آن را حفظ است و شاید آرام یا با صدای بلند تکرارش می‌کند. نوته‌بام در این کتاب از بسیاری از ادیبان و دانشمندان همچون هرمان ملویل، دانته آلیگری، ویرژیل، ویرجینیا وولف و بسیاری دیگر می‌گوید، از حال و هوای مزارشان، کتاب هایی که از آنها خوانده و حسی که از انها به او منتقل شده است. این اثر کتاب زیبایی است که غمی باشکوه با خود دارد. کتابی است که می‌توانید در یک بعداز‌ظهر زیبا که خورشید رو به غروب است رو به پنجره‌ای باز، آن را در دست بگیرید و در حالی که فنجانی چای یا قهوه می‌نوشید، بخوانیدش و در سطر به سطر آن برای یافتن معنای زندگی درنگ کنید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سروش
۱۴۰۰/۰۵/۰۹

وقت تلف کردن

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
بیش‌تر مرده‌ها سکوت می‌کنند. دیگر چیزی نمی‌گویند. آن‌ها ــ به معنای واقعی کلمه ــ همه‌چیز را گفته‌اند.
helen
آدم به ملاقات مردگانی می‌رود که بهتر از اکثر زندگان می‌شناسدشان.
helen
از ورای چشم‌های مرده می‌نگرم و همه‌چیز درست است. او با چشم‌های تخیلات خود دیده است و من با چشم‌های فرد زنده‌به‌گوری می‌نگرم که خودش هرگز ندید.
helen

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۳۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۱۲/۱۶
شابکundefined
تعداد صفحات۳۳۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۱۲/۱۶