با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب ‏‫بازی عروس و داماد اثر بلقیس سلیمانی

دانلود و خرید کتاب ‏‫بازی عروس و داماد

۳٫۴ از ۵۸ نظر
۳٫۴ از ۵۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ‏‫بازی عروس و داماد  نوشته  بلقیس سلیمانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ‏‫بازی عروس و داماد

بلقیس سلیمانی، ‌نویسنده‌ای است که داستان‌نویسی‌اش را دیر شروع کرد، اما تبدیل شد به یکی از چهره‌های ادبی مهم همین سال‌های پراتفاق و حاشیه‌ای که در آن‌ها نفس می‌کشیم. خانم سلیمانی در چهارمین دهه‌ی عمرش آن‌قدر به مرگ ‌و شوخی‌های آن فکر می‌کند که گاهی آدم را به این گمان می‌اندازد، در زندگی‌اش چه‌قدر با ابعاد آن برخورد داشته است. خانم نویسنده در داستان‌های کوتاه این کتاب برای فاصله‌ی میان «جدی بودن» و «جدی نبودن» زندگی‌های امروزی شهری آدم‌هایی را پیدا کرده که هر روز، شاید، ‌ از کنارشان رد می‌شویم و سعی می‌کنیم شانه‌مان به آن‌ها برخورد نکند. بلقیس سلیمانی از این آدم‌ها نوشته، از همان‌هایی که قرار است روزی برای مُردن‌شان آگهی‌های کوچک تسلیت به روزنامه بدهیم و فکر کنیم.، «خب، این هم از وظیفه‌ی اخلاقی‌مان!» نویسنده‌ی این داستان‌ها زنی است میان‌سال، ‌ منتقدی کهنه‌‌ کار و نویسنده‌ای جدی که سعی دارد، برای دنیای تلخ دوربرمان خط و نشان بکشد... خانم داستان‌نویس با این نگاه نه قرار است و نه می‌خواهد دنیا را عوض کند، سلیمانی با ما شوخی دارد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۰)
رامین
۱۳۹۷/۰۳/۱۸

دو ستاره اون هم فقط برای یکی دوتا از داستاناش. بقیش یه سری مزخرفات ذهنی بود فقط خانم سلیمانی شجاعت روی کاغد اوردنش و داره ماها نداریم.

h.s.y
۱۳۹۹/۰۵/۱۳

قلم و نگارش خوبی بود اما محتواش رو دوست نداشتم خیلییی سیاه بود و مرگ و کشتن و کشته شدن تو بیشتر داستان ها وجود داشت

mr.s
۱۳۹۷/۰۵/۲۱

نثر خوب، داستان های آزاردهنده!!!

F Hashemi
۱۳۹۶/۰۳/۲۴

کتابی است با داستانهای کوتاه، خسته کننده و مسخره ،بطوریکه از خواندن آن لذت نبردم و تقریبا یک سوم آنرا مطالعه کردم. بنظر من ارزش وقت گذاشتن و مطالعه ندارد.

azami
۱۳۹۹/۰۲/۲۴

مرگ در تمام صفحاتش جاری بود..‌

Mahdi Hoseinirad
۱۳۹۷/۰۳/۱۹

به جای بهشت‌زهرا رفتن مصرف شود ؛ روزی سه داستان 😉

کاربر ۱۲۳۷۸۲۴
۱۳۹۹/۱۰/۲۲

تعداد زیادی داستانک شسته و رفته. تقریبا همه در مورد مرگ. گاهی هولناکند.وقتی کتاب تمام میشود هیچ چیز در ذهن به یاد نمی ماند جز یک حس نه چندان خوشایند.

مینو
۱۳۹۹/۰۷/۲۳

داستان های کتاب بیشتر شبیه اخبار حوادثن !!!!!تلخو غم انگیز . بیشتر داستانا درباره مرگ و خودکشی و قتل .....اما من دوست داشتم

El
۱۳۹۸/۰۱/۲۰

اصلاً خوشم نیومد. زبان نویسنده خیلی جنسیت‌‌زده‌ است‌.

parisa mir
۱۳۹۶/۱۲/۲۷

همراه با بوی مرگ .

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸)
ارقام رئیس‌جمهور از تلویزیون، درآمد ناخالص ملی را با احتیاط تمام اعلام کرد. رئیس بانک مرکزی روی دسته‌ی مبل کوبید و گفت باز هم اشتباه کرد، هشت سال است اشتباه می‌کند. زن از آشپزخانه داد زد: خودت را ناراحت نکن! مگر این هشت سال کسی فهمیده یا اعتراض کرده؟ رئیس بانک مرکزی گفت: حرفِ این چیزها نیست، باید تمام ارقام را دوباره عوض کنیم.
Mahdi Hoseinirad
دوازده سالگی خواهر بزرگم در هفده سالگی ازدواج کرد و در سی ‌و دو سالگی مرد. او دو دختر دوقلوی هشت‌ساله داشت که کاملاً شبیه خودش بودند. خواهر دومم در بیست ‌و هفت سالگی ازدواج کرد و در چهل سالگی مرد. او یک پسر و یک دختر داشت. خواهرم می‌گفت: دخترش خیلی شبیه من است. من در دوازده سالگی مردم، وقتی هنوز خواهرهایم ازدواج نکرده بودند.
نازنین عظیمی
دکتر به پیرمرد گفت که تنها شش ماه فرصت دارد. مرد می‌دانست، شش ماه برای کاری که در پیش دارد کم است، پس یک‌سال ‌و نیم عمر کرد. کارش که تمام شد، یک هفته بعد مُرد.
نازنین عظیمی
دلش برای تهران‌ خواب‌هایش تنگ شده بود.
نازنین عظیمی
دختر بچه از فردای دفن مادرش، هر روز پدرش را وادار می‌کرد او را سر قبر مادرش ببرد. آن‌جا ابتدا خاک گور مادر را صاف می‌کرد، بعد آن را آب‌پاشی می‌کرد و کمی با مادرش حرف می‌زد. هفته‌ی سوم، وقتی آب را روی قبر مادرش می‌ریخت، به پدرش گفت: پس چرا مادرم سبز نمی‌شود؟
[حَوْراء.۲۱۳]
تاریخ و ماهی‌های رودخانه مسیر زندگی‌اش را یک مثال تغییر داده بود. استاد گفته بود: تاریخ مثل یک رودخانه است و آدمی مثال ماهی درون رودخانه؛ ماهی نمی‌تواند مسیر رودخانه را تغییر بدهد اما مسیر خود را می‌تواند عوض کند. سی سال خلاف جهت رودخانه حرکت کرده بود. دوازده سال از بهترین سال‌های عمرش را در زندان گذرانده بود و بالاخره در شصت و دو سالگی، وقتی مشغول تماشای یک فیلم مستند درباره‌ی ماهی‌ها بود، مُرد. فیلم درباره‌ی ماهی‌هایی بود که خلاف جهت رودخانه شنا می‌کردند تا به سرچشمه‌ی رودخانه برسند. در راه بسیاری از آن‌ها می‌مردند و تعدادی هم که به سرچشمه می‌رسیدند، با پوزه‌های شکسته و سرهای از ریخت‌افتاده، بعد از تخم‌ریزی می‌مردند. آن‌ها نمی‌دانستند مسیر آن‌ها را فرزندان‌شان تکرار می‌کنند.
کاربر ۲۱۸۲۰۸۳
جاذبه‌ی زمین زن در دوران تحصیلش، قانون جاذبه‌ی زمین را آموخته بود. چند سال پیش هم وقتی دختر کوچکش کلاس دوم ابتدایی بود، بارها آن را به عنوان تکلیف خانه از او پرسیده بود. داستان سقوط سیب (او دوست داشت خیال کند، سیب روی سر نیوتن افتاده) و کشف قانون جاذبه را دوست داشت، حتا کارتون آن را در برنامه‌ی کودک بالذت تماشا کرده بود. اما قانون جاذبه‌ی زمین مثل قانون نسبیت انیشتین و هر قانون دیگری، برای او فقط یک مسئله‌ی درسی بود و هیچ‌وقت با این قانون درگیر نشده بود. درگیری فلسفی او با این قانون وقتی شروع شد که برای مشورت در مورد پوست صورتش به یک متخصص زیبایی مراجعه کرد. متخصص از افتادگی پشت پلک‌ها و گونه‌هایش حرف زد و وقتی زن علت آن را جویا شد، متخصص خیلی ساده به او گفت: علت آن نیروی جاذبه‌ی زمین است.
فری
آخرین نفر، زینت زن کریم عتیقه‌خر بود. زینت بعد از آن‌که دستِ تنها کریم را کفن و دفن کرد از روستا رفت. او قسم می‌خورد موقع شستن جسد کریم، جای ده‌ها دست کوچک را روی گردن کریم دیده است.
مینا

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۶۲-۳۵۰-۰‬
تعداد صفحات۱۰۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۶۲-۳۵۰-۰‬