با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری اثر امین تویسرکانی

دانلود و خرید کتاب از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری

۴٫۲ از ۳۱۱ نظر
۴٫۲ از ۳۱۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری  نوشته  امین تویسرکانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب از پشت میز عدلیه؛ خاطرات طنز یک قاضی دادگستری

«از پشت میز عدلیه» خاطرات طنز امین تویسرکانی، قاضی دادگستری است. حالا چرا این خاطرات را در قالب طنز نوشته است، خودش این‌گونه می‌گوید:

«اول این‌که سال‌هاست طنز می‌نویسم و تقریباً مدل دیگری بلد نیستم بنویسم. من حتی گه‌گاه در آرایی هم که صادر می‌کنم، کاملاً به صورت زیرپوستی، تیکه‌ای می‌اندازم و طنزی می‌پرانم. دوم این‌که جَو و اتفاقات دادسرا آن‌قدر تلخ و زمخت است که دیگر نیاز به مرثیه‌سرایی ندارد؛ بلکه قلم طنزی باید تا بتوان این زشتی‌ها و تلخی‌ها را خواندنی و دلپذیر کرد.»

امین تویسرکانی که تاکنون دوبار برگزیده جشنواره طنز مکتوب نیز بوده است هدف خود را از نوشتن این خاطرات در قالب طنز، کم کردن فاصله میان جامعه و قضات ذکر کرده است. او عقیده دارد بین مردم و قاضی ها یک قهر قدیمی وجود دارد و این به دلیل تصویری است که رسانه‌ها، به ویژه صدا و سیما از قضات به مردم می‌دهند:

«قاضی در تلویزیون و سینما پیرمردی هفتادساله است با کت‌وشلوار خاکستری و یقهٔ دیپلمات و ریش بلند که با خودش هم قهر است و مدام با گوشت‌کوبش روی میز می‌کوبد و تنها جمله‌ای که بلد است این است که «نظم جلسه را رعایت کنید.» اما اگر سری به دادگستری بزنید می‌بینید که بسیاری از قُضاتْ جوان و امروزی هستند؛ تعداد بسیار زیادی قاضی خانم در دادگستری کار می‌کنند؛ مدل و رنگ لباس قُضات اکثراً مثل سایر مردم است؛ قُضات در جلسات رسیدگی عصا قورت نداده‌اند، بلکه گاهی با مراجعه‌کنندگان خوش‌وبش و شوخی می‌کنند؛ کلاً در دادگستری گوشت‌کوبی وجود ندارد؛ بسیاری از قُضات به سینما و سایر اتفاقات فرهنگی و هنری علاقه دارند؛ قُضات شعر می‌خوانند و صد البته گونه‌های نادری از آن‌ها طنز می‌نویسند.»

تویسرکانی در این کتاب با زبانی خودمانی درباره واقعیات روزمره و جالب یک قاضی نوشته است. چه داخل دادگستری و چه بیرون از آن. او خودش و دیگران را در این کتاب نقد کرده، از خوشی‌ها و سختی‌های قضاوت گفته و به رفتارهایی که مردم با قتضی ها دارند اشاره کرده است. از آثار دیگر تویسزکانی می‌توان به طنز «خونه نقلی» و «ضمانت‌نامه» اشاره کرد.

با خواندن این کتاب، تصویر شفاف‌تر و واقعی‌تری از یک قاضی در ذهن شما نقش خواهد بست.

سایر کتاب‌های امین تویسرکانی

مشاهده همه
narges M
۱۳۹۹/۰۵/۱۳

تا جایی که متوجه شدم نویسنده پیش از اون که قاضی باشه هم طنزپرداز بوده و قبلاً هم جوایزی در عرصه طنز کسب کرده. بنابراین نه فقط سوژه‌های طنز، که نثر و ادبیات طنز خوبی هم داره. کار کمی فراز

- بیشتر
آن شرلی
۱۳۹۸/۰۹/۲۶

کاش جلد دوم هم داشت برای من مثل خوردن یه قهوه اسپرسو با کیک شکلاتی در یک کافه بود تلخ شیرین کوتاه

M_`N
۱۳۹۸/۱۱/۱۱

قلم خوبی داشتن. و کتاب جالبی بود. خدا قُضات ما رو حفظ کنه....

میثاق
۱۳۹۹/۰۳/۱۴

شیرین و کوتاه ....‌ نمیدونستم هر شغلی میتونه به طنز تبدیل بشه

Raha1300
۱۳۹۸/۱۲/۲۵

نگاه متفاوتی به فضای عبوس و پر دلهره دادگاه و شغل پر استرسی مثل قضاوت. خیلی جذاب بود و طنز شیرینی داشت .خیلی لذت بردم

motahareh
۱۳۹۸/۰۴/۱۱

طنز تلخ... یه تصویر جدید و کمدی از جامعه ولی خودم با داستان خاطره کبود خیلی حال کردم 😂

Msn
۱۳۹۹/۱۰/۱۵

نکته ی جالب کتاب اینه که فضای طنز از نگاه یک قاضیه.و این خودش دلیل جالبیه برای خواندن کتاب.چون معمولا طنز و قضاوت در کنار هم نبودن. سطح طنز متوسطه ولی چون کوتاهه و فضاش جدید،توصیه میکنم بخونید.

آسمان
۱۳۹۸/۱۲/۱۸

خاطرات طنز یک قاضی وقایع خشن و زمخت دادگاه را به زبان طنز درآوردن، هنری ست در خور توجه. این کتاب تصورها را نسبت به قضات عوض میکند.

سیستماتیک
۱۳۹۸/۱۲/۱۷

قشنگ و کوتاه بود.این روزها که خونه ایم بیشتر بخونیم.

سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۳/۲۸

کتاب ۴۱۴ از کتابخانه همگانی ، در مجموع خوب و خواندنی بود‌. طنزش زیاد نبود ولی نکات اخلاقی اجتماعی فرهنگی زیادی داشت.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۷۸)
عدالت زمان دارد، زمانش که بگذرد هر چه حکم شود عین بی‌عدالتی است
سیستماتیک
براساس تجربیات من، یک ایرانی غیور و واقعی در نود و نُه و نود و نُه صدم درصدِ موارد وقتی در دادسرا و دادگاه اتهامی به او منتسب و از او خواسته می‌شود از خودش دفاع کند، در اولین واکنش خیلی با صلابت، مصمم، مطمئن، با اقتدار و رسا می‌گوید «من خودم شاکی هستم.»
بهار قربانی
عدالت زمان دارد، زمانش که بگذرد هر چه حکم شود عین بی‌عدالتی است.
محسن
. اول مراد من، مرحوم باستانی پاریزی، به قُضات توصیه کرده بود که خاطرات خود را بنویسند و منتشر کنند. به عقیدهٔ ایشان تاریخ اجتماعی ایران روزی به کمال نزدیک می‌شود که اطبا و قُضات خاطرات خود را بنویسند؛ چرا که این دو گروه با حضور در بطن جامعه با معضلات و گرفتاری‌های مردم ارتباط مستقیم دارند.
بلاتریکس لسترنج
دنیای مجرمانه دنیای عجیبی است. گاهی انگیزهٔ بزهکاران چندان شرورانه نیست، بلکه بیش‌تر کودکانه است.
پـ ـ ـریـ ـ:)ـنـ ـ ـاز
متهم عزیز جواب داد «من کیف‌قاپی نکردم؛ داشتم با موتور رد می‌شدم کیف این خانم گیر کرد به دستهٔ موتورم.»
helya.B
نمی‌دانم چرا یک ذهنیت اشتباهی بین مردم ما جا افتاده است که صدا و فیلم دلیل محکمه‌پسندی نیست. نمی‌دانم احتمالاً در سریال دِرِک یا ناوارو یا سربازرس مورس یا رکس یا کارآگاه علوی یا پلیس جوان یکی از این پلیس‌های باهوش با چشمانی خمار خطاب به قاتل یا خانوادهٔ مقتول گفته «عزیزم، صدا و فیلم دلیل محکمه‌پسندی نیست.» و این گزاره همچون خط میخی حک و ثبت شده در حافظهٔ تاریخی ملت ایران. حالا به مراجعان به دادگستری ثابت کن چه دلیلی بهتر از صدا و فیلم. گرچه سندیت صدا و فیلم هم خدشه‌پذیر است، هزاربار بهتر است از شهادت یک شاهد آلزایمری یا دروغ‌گو. من خودم شخصاً بارها و بارها به استناد یک صدا یا فیلم رأی صادر کرده‌ام و هیچ دلیلی هم برایم قانع‌کننده‌تر از این‌گونه ادله نیست
سیستماتیک
عدالت زمان دارد، زمانش که بگذرد هر چه حکم شود عین بی‌عدالتی است.
بهار قربانی
بعضی وقت‌ها قضاوت در نهایت تلخی و گزندگی است؛ گاهی هم با شوخی و شیرینی فاصلهٔ چندانی ندارد؛ گم کردن راه میان این‌همه طعم و بو چندان عجیب نیست.
سَمَر
عدالت زمان دارد، زمانش که بگذرد هر چه حکم شود عین بی‌عدالتی است.
zahra.k6

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۹/۱۱
شابک۹۷۸۶۲۲۰۱۰۰۲۱۸
دسته بندی
تعداد صفحات۱۱۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۹/۱۱
شابک۹۷۸۶۲۲۰۱۰۰۲۱۸