با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
موریانه

دانلود و خرید کتاب موریانه

۲٫۳ از ۴ نظر
۲٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب موریانه  نوشته  بزرگ علوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب موریانه

«موریانه» بزرگ علوی (۱۳۷۵-۱۲۸۳) شاید مانند «گیله‌مرد» و «چشم‌هایش» شناخته‌شده نباشد ولی اثری هنرمندانه با ساختار داستانی محکم و درون‌مایه‌ای روشن است.

علوی در این اثر وقایع سال‌های پایانی حکومت پهلوی را از زبان یک ساواکی روایت می‌کند. او تنها پسر خانواده است که نا‌خواسته و از روی ناآگاهی قربانی ساواک می‌شود و پا در راهی می‌گذارد که دیگر برایش بازگشتی ندارد. علوی در کنار خط اصلی داستان ساختار و ساختمان از هم پاشیده نظام شاهنشاهی را با دستچین کردن تصاویر، موقعیت‌ها و لحظه‌هایی از عملکرد افراد چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی سیاسی- اجتماعی به‌تصویر می‌کشد. داستان این‌گونه آغاز می‌شود:

من یک ساواکی هستم. از اینکه چنین شغلی اختیار کرده بودم نه شرمنده‌ام نه مغرور. این هم کاری است مانند کارهای دیگر. مگر کارمندان وزارت دارائی همه دزدند و یا کسانی که در دادگاهها دسته دسته مردم را با گناه یا بی‌گناه به زندان می‌فرستند یا به پای دار، همه‌شان آدم‌کشند؟

علوی در این اثر محیط را برای مخاطب به تصویر می‌کشد. کاری که به بیشترین مهارت در داستان‌نویسی نیازمند است. موریانه موجودی ریز است که چوب را پوک و سست می‌کند و در این جا شخصیتی است که پایه‌های زندگی مردم و حتی پایه‌های زندگی خودش را سست و پوک می کند. موریانه نمادی از ویران کردن است و علوی با مهارت تمام این ویرانی‌ها را به تصویر می‌کشد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
pegah:)
۱۳۹۸/۱۱/۰۶

بزرگ علوی عالیه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
حالا که من دارم خودم را خراب می‌کنم چرا آبروی دیگران را نریزم.
محسن سفیدگر
گوشتهای چرب و نرمش را آن بالائی‌ها می‌خوردند و پس‌مانده‌اش به امثال من می‌رسید.
محسن سفیدگر
چوب که بلند کنی گربه‌دزده حساب کار خودش را می‌کند
محسن سفیدگر
گفت که آدم باید در این هیر و ویر که هیچکس به هیچکس نیست پشت گرمی داشته باشد. دستگیره‌ای پیدا کند که با کمک آن وقتی افتاد برخیزد. همه یک ترکش پر از تیر دارند و به آدم نشانه می‌روند به قصد اینکه هر جنبنده‌ای را از پا درآورند
محسن سفیدگر
اما من غریق دنبال پر کاهی می‌گشتم که خود را از حلقوم آب‌خیزهای مرگ‌آور رهایی بخشم
محسن سفیدگر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۱۲۷-۲
تعداد صفحات۲۹۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۱۲۷-۲