با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
خانه‌ای با شیروانی قرمز: گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو

دانلود و خرید کتاب خانه‌ای با شیروانی قرمز: گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو

۳٫۹ از ۲۵ نظر
۳٫۹ از ۲۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خانه‌ای با شیروانی قرمز: گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو  نوشته  مرجان صائبی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب خانه‌ای با شیروانی قرمز: گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو

«خانه‌ای با شیروانی قرمز» گفتگوی مرجان صائبی(-۱۳۵۹) با عباس کیارستمی(۱۳۹۵-۱۳۱۹)، کارگردان و فیلمنامه‌نویس صاحب سبک ایرانی و آیدین آغداشلو(-۱۳۱۹) نقاش، گرافیست و نویسنده ایرانی است.

صائبی در خصوص این گفتگو می‌گوید:

ایدۀ اولیه این گفتگو به زمانی برمی‌گردد که متوجه شدم عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو همکلاسی دوران دبیرستان بوده‌اند. از آیدین آغداشلو خواستم عباس کیارستمی را به خانه‌اش دعوت کند و او با کمال میل پذیرفت و عباس کیارستمی هم دعوت او را قبول کرد. اما حاصل این دیدار غیرقابل پیش‌بینی‌تر از چیزی بود که تصور می‌کردم؛ گفتگویی طولانی که بخشی از آن سال ۹۳ در سالنامۀ روزنامه شرق چاپ شد و به علت طولانی بودن حتا قبل از چاپ در روزنامه عباس کیارستمی پیشنهاد داد بهتر است به صورت کتابی کوچک با عنوان «خانه‌ای با شیروانی قرمز» منتشر شود.

همه چیز از دبیرستان جم قُلهک شروع شد. شصت سال پیش. هردو سیزده ساله بودند؛ یکی پُر شَر و شور و دعوایی، دیگری آرام و منزوی و سودایی. یک بار هم وسط کلاس با هم دست به یقه شدند. آن‌ها اما پشت میزهای همین دبیرستان بود که جهان را کشف کردند. میزهایی که چهره‌های آشنای دیگری را هم به خود دیده بود؛ بهمن فرزانه، فریدون گله، علی گلستانه، علی‌اکبر صادقی و...

بچه‌هایی که برای فرار از واقعیت به خیال پناه برده بودند. از همین رو زنگ‌های انشا و نقاشی برایشان ساعت‌های اصلی مدرسه بود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۴)
اسمـــاء
۱۳۹۹/۰۳/۱۵

از خواندن این کتاب حس خیلی خوبی دارم.کتاب پرمغزیه و هربار خواندنش هزارحرف جدید برای گفتن داره.نکته‌ای که برای من خیلی جالب و ارزشمند بود حضور کافی و به اندازه فرد مصاحبه‌گر بود.چیزی که الان چه در مصاحبه‌های تصویری و

- بیشتر
iMohammad
۱۳۹۹/۰۷/۰۷

چیز زیادی نداشت، ولی بعد ماجراهای #MeToo خوندن‌ش جالبه. شباهت‌های جالبی داشتند، تبختر مواج در گفت‌وگو شاید کمی توی ذوق‌تون بزنه.

frznh
۱۳۹۸/۰۶/۳۱

بار سومه میخونم هربار کلی از این کتاب یاد میگیرم

chista
۱۳۹۶/۰۳/۲۲

عالی بود، خیلی لذت بردم و پایان خوبی هم داشت.

غریو دیو توفان
۱۳۹۹/۰۵/۰۷

من برای علاقه‌ی عمیقی که به عباس کیارستمی دارم، این مصاحبه را یک‌نفس خواندم؛ خالی از لطف نبود اما اگر به شخصیت‌ها علاقه‌ی چندانی نداشته باشید یا تا حدودی آن‌ها را نشناسید، شاید خسته‌کننده به نظر برسد.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۹)
آغداشلو: مردن امر پیچیده و حساسی است. این‌که آدم باوقار بمیرد، گریه و زاری نکند و آویزان دیگران نشود و نگوید نجاتم بدهید!
اکرم
آن موقع‌ها می‌خواستم و نداشتم، الان هم می‌خواهم و ندارم!
AmirHossein
کیارستمی: فرهادیان می‌گفت: «این همه شاهد بودیم دیگران مردند و ما نمردیم. پس دیگر نمی‌میریم!»
اکرم
واقعاً اگر قبل از این‌که کارهایمان تمام شود ما را ببرند، یه کمی نامردیه! نباید وسط کار ناتمام ما را ببرند...
اکرم
یکی از تعریف‌های روشنفکری این است که آدم بتواند فاصله بگیرد و از بیرون به همه‌چیز و به خودش نگاه کند
اکرم
برای خوشبختی و خوشحالی تو هیچ چیزی مهم‌تر از خودت نیست.
اکرم
«لذتی که از کار می‌ماند از هیچ عشقی نمی‌ماند. فقط با مرور زمان متوجه این مسئله خواهی شد.
اکرم
دوستی دارم که عاشق شده بود و اختلاف سنی زیادی، حدود ۲۷سال، با معشوقه‌اش داشت. عشق آتشین و پابرجا بود تا این‌که به اختلاف کشید. یک‌بار آن خانم از من خواست از دوستم بپرسم که تکلیف آیندۀ آن‌ها چه خواهد شد؟ گفتم آیندۀ شما را نمی‌دانم و امیدوارم درخشان باشد، اما او همین الان دارد در آینده‌اش زندگی می‌کند! (خنده)
nastaran
این‌که همیشه جمع اشتباه می‌کند. این یک واقعیت برگرفته از شعر احمدرضاست. ما بر اثر تجربه متوجه شدیم جمع درست نمی‌گوید.
اکرم
ذهنت را به روی چه چیزی باز می‌گذاری. اگر اجازه بدهی بیش‌تر از دیگران از اتفاقات متأثر شوی، طبیعتاً کارت طور دیگری خواهد شد، ما با ذهنمان کار می‌کنیم، می‌توانیم برای ذهنمان مجوز صادر کنیم که چه چیزهایی در آن حلول کند. شما وقتی به «هنر توده‌ای» پناه می‌برید باید منتظر باشید که توده از شما دفاع کند. طبیعتاً به آن وابسته می‌شوید در حالی که «جمع» ویروس است. یک روز با تو و یک روز علیه توست و استقلالت را از بین می‌برد.
Mostafa

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۱
شابک‭۹۷۸- ۶۰۰-۴۰۵-۱۰۹-۵
تعداد صفحات۱۰۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۱
شابک‭۹۷۸- ۶۰۰-۴۰۵-۱۰۹-۵