با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فلسفه در زمانه حاضر

دانلود و خرید کتاب فلسفه در زمانه حاضر

۴٫۳ از ۴ نظر
۴٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فلسفه در زمانه حاضر  نوشته  آلن بدیو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فلسفه در زمانه حاضر

«فلسفه در زمانه حاضر» نوشته آلن بدیو(-۱۹۳۷) فیلسوف فرانسوی و اسلاوی ژیژک(-۱۹۴۹)، فیلسوف و اندیشمند اسلوونیایی با گردآوری پتر انگلمن است. این کتاب دربردارنده نوشتاری با نام «اندیشیدن به رخداد» نوشته آلن بدیو و «فلسفه دیالوگ نیست» نوشته اسلاوی ژیژک است. همچنین در پایان متن مباحثه‌ای از این دو فیلسوف معاصر مطرح شده است. مسئلۀ اصلی در این کتاب این است که آیا فیلسوف می‌تواند در رخدادهای معاصر نقشی ایفا کند و دربارۀ آن‌ها اظهار نظر کند یا نه. این مسئلۀ اصلی متوجه نقش روشنفکران در جامعۀ معاصر ماست که در اینجا به‌گونه‌ای مشخصاً فلسفی بررسی شده است. دراین‌باره دیگر بسنده نیست پاسخ دهیم فلاسفه نباید فقط به تفسیر جهان بپردازند بلکه باید به تغییر آن نیز همت گمارند. هر پاسخی به این سؤال امروزه باید دو مسئله را در نظر بگیرد. در یک سمت، همچنان مشارکت متفکران در جنایات قرن بیستم روی خودشناسی این گروه اجتماعی سنگینی می‌کند، دست‌کم تا زمانی که این مسائل چون حافظۀ عملی تاریخ پابرجا مانده‌است؛ در سمت دیگر ماجرا باید از خود بپرسیم آیا ما معاملۀ خوبی انجام داده‌ایم که باعث شده مدل‌ها، شومن‌ها، اهل ورزش و گروه‌های مشابه جایگاه روشنفکران را در جامعۀ رسانه‌ای معاصر اشغال کنند؟ پاسخ فیلسوف پاریسی آلن بدیو و فیلسوف و روانکاو اسلوونیایی اسلاوی ژیژک در طول مباحثه‌شان دربارۀ این موضوع، که در شهر وین در سال ۲۰۰۴ انجام‌گرفت، بسیار از آنچه که از فیلسوفان انتظار می‌رود فروتنانه‌تر و بدبینانه‌تر بود. آن دو به جای پناه‌گرفتن در سایۀ دوران باشکوه اما منسوخ گذشته در پی آن‌اند که نوعی کیفیت خاص اندیشۀ فلسفی را بازخوانی کنند و پاسخ‌هایشان را در این موضع مطرح سازند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سینا
۱۳۹۶/۰۲/۲۰

واقعا متعجبم که چطور مترجم به خودش اجازه میده یه کتاب تخصصی فلسفه رو انتخاب کنه. ترجمه توی ایران از یه کار تخصصی و فنی تبدیل شده به وادی سعی و خطا. خواننده هم اگر نفهمید لابد مشکل از خودش

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
بنابراین می‌توان گفت فلسفه اندیشه‌ای معطوف‌به آنچه هست نیست بلکه تفکری است در باب آن چیزی که نیست؛ نه دربارۀ قراردادها بلکه دربارۀ درهم‌شکستن قراردادها. فلسفه تفکری است منحصراً علاقه‌مند به روابطی که رابطه نیستند.
MARY
ژرف‌ترین مفاهیم فلسفی چیزی شبیه این به ما می‌گویند: «اگر می‌خواهید زندگی‌ شما معنایی داشته‌باشد، باید رخداد را بپذیرید، باید از قدرت فاصله بگیرید و باید بر تصمیم‌ خویش ثابت‌قدم باشید.»
shogun
فلسفه زمانی به ارائۀ اصول بنیادین هستی دل‌مشغول بود و زمانی خود را به ساحت زبان محدود ساخت.
شهریار شهر عشق
در این میانه ما یک رابطۀ واقعی را فاقدیم؛ بنابراین مباحثه به‌راستی مباحثه نیست بلکه یک رودررویی است. آنچه برای هر یک از خوانندگان این متن روشن است این است که ماجرا این‌گونه نیست که یکی دیگری را متقاعد کند بلکه در پایان هر بحثی یک فرد پیروز است و دیگری شکست‌خورده
MARY
می‌توانیم بگوییم که میان قدرت و حقیقت نوعی فاصله وجود دارد _
MARY
رابطۀ پارادوکسیکال وجود دارد، یعنی رابطه‌ای که رابطه نیست __ یک وضعیت گسست __ آن‌گاه فلسفه می‌تواند رخ نماید.
MARY
این تعریف بیش از حد توتولوژیک است.
سينا
فلسفه __ پیش از هر چیزی __ این است: ابداع مفاهیم جدید.
MARY
پارادوکسیکال منجر نمی‌شوند بلکه بالعکس، رابطه‌ای معمول و قانون‌بنیان به وجود می‌آورند. همه به‌ آسانی این را دریافته‌اند که دیر یا زود اپوزیسیون جای اکثریت فعلی را می‌گیرد (و این همان چیزی است که از آن به‌اصطلاح به عنوان «تناوب دموکراتیک» یاد می‌شود) . درواقع، برای پارلمانتاریسم ضرورت دارد که میان دو گروه وجه مشترکی وجود داشته ‌باشد؛ چون اگر شما
سينا
کنون می‌توانیم وظایف فلسفه را با توجه به وضعیت‌های ذکرشده جمع‌بندی کنیم: نخست: پرتوافکندن بر انتخاب‌های بنیادین تفکر. همان‌گونه که آلتوسر می‌توانست بگوید در «وهلۀ نهایی» چنین انتخاب‌هایی همیشه میان امور پُرمنفعت و امور بری از منفعت است. دوم: پرتوافکندن بر فاصلۀ میان تفکر و قدرت، میان حقایق و دولت؛ سنجش این فاصله و دانستن اینکه این فاصله قابل‌عبور است یا نه. سوم: پرتوافکندن بر ارزش استثنا.
MARY

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۳ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۱/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۴۰-۱۴-۵
دسته بندی
تعداد صفحات۱۰۳صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۱/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۴۰-۱۴-۵