با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
در باب خلوت‌گزینی

دانلود و خرید کتاب در باب خلوت‌گزینی

۴٫۵ از ۶ نظر
۴٫۵ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب در باب خلوت‌گزینی  نوشته  مرضیه  خسروی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب در باب خلوت‌گزینی

«در باب خلوت‌گزینی» نوشته میشل دو مونتین (۱۵۹۲-۱۵۳۳)، فیلسوف و اندیشمند فرانسوی است. در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: هیچ احساسی چون خشم، صحت عقلانی ما را تهدید نمی‌نماید. ‌هیچ کس در تعیین مجازات مرگ برای قاضی‌ای که از روی عصبانیت حکم بر محکومیت متهمی صادر نموده، تردید روا نمی‌دارد. پس چرا باز هم روا می‌داریم که پدران و آموزگاران مدارس کودکان را از روی خشم و غضب تنبیه کرده و به فلک ببندند؟ این امر دیگر جنبه اصلاح و تربیت ندارد، بلکه نوعی انتقام جوئی است. ‌تنبیه برای کودک[ در حکم ]داروست! اما آیا ما پزشکی که با غیظ و غضب به بیمار خویش زندگی ببخشد را تحمل می‌کنیم؟ ما خودمان، اگر به طرز شایسته‌ای عمل نمائیم، هیچ گاه نباید به هنگام عصبانیت بر روی خدمتکاران خویش دست بلند کنیم. تا هنگامی که ضربان قلب مان زیاد است و احساس[ خشم ]برما غلبه نموده است، نباید اقدام به کاری نمائیم. هنگامی که از تاب و تب بیفتیم و هیجان مان فروکش نماید، امور رنگ و بوی کاملا متفاوتی به خود می‌گیرند. تا زمانی که احساسات هدایت مان را عهده دار هستند، این احساس است که سخن می‌گوید، نه ما. خطاها از پس خشم چون اجسامی در میان مه، بزرگتر به نظر می‌آیند. ‌اگر شخصی گرسنه است، پس باید غذا بخورد، اما وی نباید به صرف اینکه قصد تنبیه و توبیخ[ مستخدمی ]را دارد، از روی عصبانیت اظهار گرسنگی یا تشنگی نماید. مجازات زمانی قابل قبول و برای فرد خطاکار سودمند است که بر اساس عدالتی آرام و وزین تعیین شده باشد؛ در غیر این صورت او بر این تصور نخواهد بود که منصفانه از سوی مردی که از فرط عصبانیت بر خود می‌لرزد، تنبیه شده است؛ بلکه آن را ناشی از صورت برافروخته معلم، ناسزاهای غیرمعمول‌اش و آشفتگی ذهنی او می‌داند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
imanshahbeigi
۱۳۹۵/۱۱/۱۰

لطفا از این نشر و مترجم کتابی نخرید. این خانم در پنج سال ۹۸ کتاب «ترجمه»!!! کرده. فقط یک جستجوی ساده در سایت کتابخانه ملی بکنید. در صحت استناد این ترجمه‌ها به ایشان جای تردید بسیار بسیار بسیار فراوان است.

- بیشتر
مصطفا پرویزی
۱۳۹۶/۱۰/۱۲

کتاب مجموعه مقالاتی‌ست از میشل دومونتین، اندیشمند سرشناس قرن ۱۶(دوره رنسانس) که موضوعاتی مانند خلوت گزینی،تخیل، اندوه،ترس،وجدان،خشم،پرهیزکاری، خواب و .... را شامل می‌شود و می‌تواند الهام بخش خواننده باشد. دومونتین پایه‌گذار مقاله‌نویسی مدرن است.

yazdaan
۱۴۰۰/۰۴/۰۶

کتاب حجم کمی دارد ولی پر است از جملات قصار فلسفی که تمام جنبه های زندگی را اعم از فردی و اجتماعی شامل میشود. عمدتا جملات نویسنده با اینکه کوتاه است ولی همانند چکشی که کافکا میگفت به خواننده برخورد میکند

- بیشتر
کاوه
۱۳۹۵/۱۱/۱۱

کتابی بسیار ارزشمند و سرشار از مطالب ظریف و آموزنده.

afshar
۱۳۹۵/۱۱/۱۲

کتاب خوب و جالبیه.ترجمه ی خوبی هم داره.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۱)
‌درخصوص دانشی که کسب نموده‌ای بیم نداشته باش، زیرا اگر تو خویشتنت را به‌واسطه آن اصلاح کرده باشی تاثیر آن از بین نخواهد رفت. ‌پاسخ آن مردی را به خاطر بیاور که از او پرسیده بودند که چرا می‌باید در هنری که‌اندک مردمی قادر به فراگیری آن هستند، چنین دچار زجر و محنت شود" برایم همین‌اندک نیز کافی است؛ یک نفر نیز کفایت می‌کند؛ حتی اگر هیچ کس هم نباشد باز کفایت می‌نماید. "
کتابدوست
در مکان‌های خلوت، برای خود جمعیتی انبوه باش.
مکی 🦋
اکثر لذات تنها به این جهت ما را در آغوش گرفته و نوازش می‌کنند که بتوانند ما را خفه کنند،
yazdaan
هیچ موجودی مردم‌گریز‌تر از آدمی نیست و[ در عین حال ]هیچ موجودی اجتماعی‌تر از آدمی نیست؛ مردم‌گریزی او به سبب معاصی وی است و اجتماعی بودنش به جهت طبیعتش.
مکی 🦋
انسان‌ها می‌بایست اشیاء را تابع و فرمانبردار خویش سازند نه اینکه خود را تابع و فرمانبردار اشیاء نمایند.
yazdaan
بیائید شهامت بهره‌مندی از لذات زندگانی را داشته باشیم. این لذات برای زنده‌ها خلق شده‌اند؛ به زودی به خاکستر، شبح و اشخاصی که تنها در افسانه‌ها از آن‌ها یاد می‌شود، بدل خواهیم شد
yazdaan
ما غل و زنجیر خویش را به همراه داریم؛ آزادی ما مطلق نیست. هنوز هم به چیزهایی که در گذشته جا نهاده‌ایم، خیره شده‌ایم و خیال‌مان مملو از آن‌هاست.
yazdaan
نباید اجازه دهیم که برندگی‌مان با لذتی که از کتاب‌ها می‌بریم، کند شود. این لذت مشابه همان لذاتی است که مدیر املاک، انسان خسیس، مرد شهوت‌ران و انسان جاه‌طلب را فاسد می‌نماید.
yazdaan
تصور اینکه چگونه یک ذهن دقیقا بین دو تمایل موازی آونگ باقی می‌ماند، جالب است؛ چنین حالتی بی‌شک منجر به تصمیم نخواهد شد زیرا انتخاب مستلزم عدم برابری ارزش هاست؛ اگر کسی ما را مختار به انتخاب یک بطری نوشیدن و یک تکه گوشت نماید، در حالی که به یک‌اندازه میل به نوشیدنی و خوردن داریم، یقینا هیچ نتیجه‌ای جز آن که از گرسنگی و تشنگی بمیریم، در انتظارمان نخواهد بود!
ali73
بیش از این نباید به آنچه دنیا درباره شما می‌گوید توجه نمائید، بلکه به آنچه درباره خودتان می‌گوئید متوجه شوید. ‌به درون خود بازگردید، اما پیش از آن خود را آماده نمائید تا در آن جا مورد استقبال قرار گیرید. ‌اگر ندانید که چگونه باید بر نفس خویش حاکم شوید، اعتمادتان بر نفس خویش، دیوانگی است.
yazdaan

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹,۸۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۱/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۸۶۷-۴۹-۶
تعداد صفحات۱۲۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۹,۸۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۱/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۸۶۷-۴۹-۶