با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب صوتی سمفونی مردگان اثر عباس معروفی

دانلود و خرید کتاب صوتی سمفونی مردگان

۴٫۲ از ۷۵۸ نظر
۴٫۲ از ۷۵۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی سمفونی مردگان  نوشته  عباس معروفی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی سمفونی مردگان

کتاب صوتی سمفونی مردگان نه تنها معروف‌ترین اثر عباس معروفی که یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار ادبیات معاصر فارسی‌زبان در بیرون از ایران است. داستان زندگی اعضای خانواده‌ی اورخانی و رقابت آیدین و اورهان، دو برادر است که شخصیت‌های بسیار متفاوتی دارند.

این رمان جایزه بنیاد غیردولتی کگدوپ و جایزه سال ۲۰۰۱ از بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ را گرفته است. سمفونی مردگان را با صدای حسین پاکدل از انتشارات آوانامه بشنوید.

درباره‌ی کتاب صوتی سمفونی مردگان

وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد، بیش‌تر تنهاست. چون نمی‌تواند به هیچ‌کس جز به همان آدم بگوید که چه احساسی دارد؛ و اگر آن آدم کسی باشد که تو را به سکوت تشویق می‌کند، تنهایی تو کامل می‌شود…! این جمله‌ی معروف از کتاب سمفونی مردگان برای همه‌ی ما آشنا است. سمفونی مردگان داستان زندگی اعضای خانواده‌ی اورخانی است. آن‌ها در در ایران معاصر در حال گذار به مدرنیته زندگی می‌کنند. یک خانواده‌ای سنتی‌ که به سرنوشت عجیبی دچار می‌شوند. چهار فرزند خانواده هر کدام به نوعی نماینده یک تفکر خاص هستند. اما جدال بین آیدین و اورهان شدیدتر است. آیدین با تفکری مدرن جلو می‌رود و از خانواده طرد می‌شود. اورهان برادر دیگر که پایبند به سنت‌ها است، فرزند مورد علاقه‌ی پدر است.

این رمان حکایت بدبختی انسان‌هایی است که مرگی را به‌طور مداوم تحمل می‌کنند و در جنون ادامه می یابند، در توصیف رمان سمفونی مردگان مطالب زیادی نوشته شده و نوشته خواهد شد.

عباس معروفی در کتاب صوتی سمفونی مردگان در حال توصیف تضادهای اجتماعی در سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ خورشیدی است. هر کدام از شخصیت‌های این داستان نماینده طبقه و بخشی از جامعه هستند و تعارض‌های میان آنان، بیانگر برخوردهای لایه‌های گوناگون اجتماع ایران آن روزگار است. سمفونی مردگان نیز مثل بخش‌هایی از کتاب خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر، به صورت جریان سیال ذهن نوشته شده است. از همین رو این دو کتاب را با یکدیگر مقایسه می‌کنند.

سمفونی مردگان داستان زندگی یک خانواده‌ی اردبیلی است ‌که در اواخر سلطنت رضاشاه زندگی می‌کردند. کتاب از ۴ بخش تشکیل شده که هر بخش راوی متفاوتی دارد. پدر خانواده «جابر اورخانی» در بازار اردبیل مغازه آجیل و خشکبار فروشی دارد. او 4 بچه به نام‌های یوسف، آیدین و آیدا، و اورهان دارد، آیدین و آیدا دوقلو هستند. اورهان در اداره مغازه به پدر بیشتر از سایرین کمک می کند، و به همین دلیل مورد علاقه اوست و مادر نیز آیدین را بیشتر از بقیه فرزندانش دیگرش دوست دارد.

کتاب صوتی سمفونی مردگان داستان مردی به شدت سنت‌گرا و تحت تاثیر عقاید قدیمی است. فرزند اول این مرد یوسف نام دارد که طی حادثه‌ای که خودش مقصر آن به‌حساب می‌آمد، از همان اول داستان مانند تکه گوشتی گوشه خانه افتاده است و به زندگی بدون زنده بودنش ادامه می‌دهد. اورهان عزیز دل پدر و پسر کوچک‌تر خانواده است. او تمام تفکرات سنتی و غیر معقول پدرش را از او به ارث برده است.و امید پدرش برای آینده مغازه است. آیدین و آیدا که بیشتر داستان حول ماجراهای آنها می‌گردد دوقلوهای با نشاط و پرانرژی هستند. آیدین عاشق هنر و شعر است به همین دلیل فرزند نفرین‌شده‌ی پدر است؛ او بیشتر اوقات مشغول خوادن کتاب است و یا شعر می‌گوید. پدر از درس خواندن و شعر گفتن آیدین خوشش نمی‌آید و آرزو دارد به عنوان پسر بزرگ خانواده راه پدرش را دنبال کند، اما آیدین دوست دارد هرجور که شده پیشرفت کند و آینده‌ی خوبی برای خودش بسازد. در کتاب سمفونی مردگان آیدین نماینده جوانان روشنفکری است که در بین عقاید و سنت‌های غلط گیر کرده‌اند.

آیدا در رمان سمفونی مردگان نماد احساساتی است که همیشه سرکوب شده؛ او دختر معصومی است که منتظر خواستگاری است تا با ازدواج کند و بتواند با او خوشبخت شود. اما سرانجام بدون رضایت پدرش با پسری که در شرکت نفت کار می‌کند و وضع خوبی هم دارد ازدواج می‌کند و همراه او به آبادان می‌رود، اما بعد از ماجراهای عجیب با خودسوزی دست به خودکشی می‌زند و به زندگی تلخش پایان می‌دهد.

آیدین، برای به‌دست آوردن یک زندگی معمولی سختی‌های زیادی می‌کشد. او پسر بد خانواده که همیشه با پدرش اختلاف دارد. در نهایت آیدین از خانه فرار می‌کند. آیدین در این مدت در سکوت و تنهایی کتاب می‌خواند، شعر می‌گوید و در تاریکی زندگی می‌کند و بعد از اینکه عاشق دختر برادر صاحبکاری می‌شود که به او پناه داده و سورمه نام دارد با او ازدواج می‌کند. خوشبختی آن‌ها هم مانند خواهرش خیلی طولانی نیست، زیرا بعد از شنیدن خبر خودسوزی خواهرش به آغوش خانواده برمی‌گردد؛ اما خیلی زود پدرشان می‌میرد و وصیت می‌کند تمام ارث به صورت مساوی بین پسرانش تقسیم شود.

کتاب صوتی سمفونی مردگان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

سمفونی مردگان به عقیده‌ی بسیاری مانند هفته‌نامه دی ولت سوئیس، یک شاهکار است. اگر دوست دارید با فضای زندگی و اجتماعی سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ خورشیدی آشنا شوید، کتاب صوتی سمفونی مردگان انتخاب خوبی برای شما است.

با شنیدن این اثر از عباس معروفی به یاد کسانی می‌افتیم که آرزوها و استعدادهایشان فدای عقاید سنتی و کهنه شده است. این کتاب یکی از برترین آثار عباس معروفی است که با آن حس ترحم و نوع‌دوستی شما تشدید می‌شود.

درباره‌ی عباس معروفی

عباس معروفی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران و در محله بازارچه نایب‌السلطنه متولد شد و اغلب اوقات با مادربزرگش زندگی می‌کرد. او دوران مدرسه را با موفقیت پشت سر گذاشت. او بعد از سربازی، در دانشکده هنرهای زیبا تهران در رشته‌‌ی ادبیات دراماتیک مشغول به تحصیل شد. عباس معروفی به دلیل علاقه به ادبیات از زمان مدرسه به نوشتن مشغول شد. او در سال ۱۳۵۸ توانست با هوشنگ گلشیری ملاقات کند و نمونه‌ای از نوشته‌هایش را به او نشان دهد. او با رضایت گلشیری و اجازه برای شرکت در کلاس‌های داستان‌نویسی‌ هوشنگ گلشیری، در مسیر حرفه‌ای شدن در نویسندگی قدم برداشت.

عباس معروفی فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری و محمدعلی سپانلو آغاز کرد و در سال ۱۳۵۹ اولین مجموعه از داستان‌هایش به نام روبه‌روی آفتاب را منتشر کرد، بعد از این موضوع تا مدت‌ها داستان‌ها و شعرهایش را در نشریات مختلف چاپ می‌کرد. معروفی در سال ۱۳۶۳ نوشتن رمان معروفش، سمفونی مردگان را شروع کرد، بعد از نوشتن این کتاب ۵ سال طول کشید تا چاپ شود، در همین مدت، او هم‌زمان مشغول نوشتن نمایشنامه هم بود. با انتشار رمان سمفونی مردگان در سال ۱۳۶۸ نام عباس معروفی بر سر زبان‌ها افتاد.

معروفی فقط به نوشتن مشغول نبود و یازده سال در دبیرستان‌های هدف و خوارزمی ادبیات تدریس می‌کرد. او در سال ۱۳۶۹ مجله‌‌ی ادبی گردون را تاسیس کرد و به فعالیت در زمینه مطبوعات ادبی پرداخت؛ عباس معروفی از سال ۱۳۶۶ به مدیریت هنری نیز مشغول شد. او همزمان یا این کارها، مجله موسیقی آهنگ را منتشر کرد که از جمله فعالیت‌های ارزشمند او در زمینه موسیقی به شمار می‌رود.

بعد از توقف انتشار مجله گردون، عباس معروفی به آلمان رفت. معروفی بعد از مدتی موفق شد بورسیه خانه‌ی هاینریش بل را دریافت کند و به مدت یک سال نیز مدیر آنجا بود. بعدها مجبور شد به شغل‌های دیگری روی آورد، مدتی مدیر هتل بود و مدتی نیز در برلین بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی ایرانی اروپا را اداره می‌کرد و در همان‌جا کلاس‌های داستان‌نویسی خود را برگزار کرد. او بنیان‌گذاری سه جایزه ادبی به نام‌های قلم زرین گردون، قلم زرین زمانه و جایزه ادبی تیرگان را هم در کارنامه‌ی خود دارد.

معروفی به خاطر فشار سیاسی از ایران خارج شد و اکنون ساکن آلمان است. کتاب‌های دیگر او مانند پیکر فرهاد، سال بلوا و فریدون سه پسر داشت هم در ایران مخاطبان خود را دارند.

عباس معروفی

جملاتی از کتاب صوتی سمفونی مردگان

مهار آیدین لحظه به لحظه از کف پدر بیرون می‌شد. سرکش و رام نشدنی. در زیرزمین حبسش می‌کردند، او در آن جا چنان سرگرم می‌شد که تا به سراغش نمی‌رفتند و اصرار نمی‌کردند بیرون نمی‌آمد. کتاب را از بر می‌خواند و املا می‌نوشت. مدتی پول توجیبی‌اش را قطع کردند. در ماست‌بندی میدان سرچشمه مشغول شد. پاتیل شیر را هم می‌زد و روزی یک قران مزد می‌گرفت. پولش را کاغذ و کتاب می‌خرید، و پدر را بیشتر می‌چزاند. براش لباس نمی‌خریدند، با همان کهنه‌ها روزگارش را می‌گذراند. در بند هیچ چیز نبود و تنها به این فکر می‌کرد که از تخمه فروشی بیزار است، از تکرار زندگی پدر بدش می‌آید. از خیلی چیزها که بچه ها در چنین سال‌هایی از عمر دوست دارند، بدش می‌آمد.

zahra.almassi
۱۳۹۹/۰۶/۰۹

اینو برای اونایی می‌نویسم که توی گرفتن نسخهٔ صوتی تردید دارند، وگرنه درمورد شاهکار بودن این کتاب تا جون سرچ‌کردن داشته باشید، مطلب هست. به‌خلاف خیلی‌ها که نوشته بودند نسخهٔ صوتی گیج و مبهمه و اصلا توصیه‌ نمی‌کردند؛ من شدیداً با

- بیشتر
farez
۱۳۹۷/۱۰/۰۸

جمله ای از کتاب: - وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد بیش تر تنهاست ، چون نمی تواند به هیچ کس جز به همان آدم بگوید چه احساسی دارد... - و اگر آن آدم کسی باشد که تو را به

- بیشتر
آرش دامن افشان
۱۳۹۸/۰۸/۲۹

با این کتاب شروع کردم به خوندن کتاب‌های رمان؛ انقد که داستان برای من جذاب بود که توی ۲ روز تمام کتاب رو تموم کردم؛ استفاده درست از کلمات و ساختن داستانی منسجم از زاویه دید‌های مختلف تداعی یک احساس

- بیشتر
Massoud
۱۳۹۸/۰۹/۱۶

کتابی که ماهها و یا شاید سالها از یاد نبرید، غمنامه‌ای که انسان رو به فکری عمیق فرو میبرد. بی‌نهایت زیبا و بی‌نظیر.

R Ka
۱۳۹۸/۰۶/۰۸

◽نمونه ای تا به این اندازه زیبا و واقع گرایانه از دید اجتماعی و فرهنگی در ادبیات داستانی کنونی ایران نخوانده بودم که این چنین بستگی های خویشاوندی و خانوادگی را نمایانده باشد. ◽اگر خواننده پیشینه آذری داشته باشد با این

- بیشتر
کاف .
۱۳۹۹/۰۹/۰۷

کتاب از نظر من واقعا کتاب زیبایی بود در عین حال که غم انگیز بود ولی من رو مشتاق به خواندن می کرد ... این کتاب را به شما توصیه میکنم ولی در نظر داشته باشید که موضوع و متن

- بیشتر
Mehdi Kazemi
۱۳۹۹/۰۷/۲۳

۱- این کتاب هم از لحاظ فرم و هم قصه شباهت بسیار زیادی با خشم و هیاهو ویلیام فاکنر دارد و کتاب خشم و هیاهو شاهکار و شناخته شده ترین اثر فاکنر هست. ۲- قصه در فضای جریان سیال ذهن

- بیشتر
m.m
۱۳۹۹/۰۸/۲۲

صدای موسیقی در مقایسه با صدای راوی بیش از اندازه بلند و گوشخراشه، بطوری که وقتی راوی ساکت میشه و موسیقی شروع میشه باید صدارو کم کرد وگرنه گوشمون کر میشه. واین خیلی بده. کاش یه موسیقی ملایمتری داشت، این خیلی

- بیشتر
Qeziii
۱۳۹۸/۱۱/۲۷

واقعا قشنگ بود همش توی خماری میمونی که چی شد اینجور شد،البته اعصاب خورد کنم هست 😑 شاید اسپویل!... یعنی از اول تا آخر کتاب داشتم حرص خودخواهی باباشونو میخوردم، زندگی همه بچه هاشو نابود کرد،تعصب کورکورانه و خودخواهی که داشت ،خرافه

- بیشتر
kati
۱۳۹۸/۰۹/۱۴

برای آقای معروفی آرزوی تندرستی دارم و بهشون دست مریزاد میگم. ازون کتابهای خاص و کم نظیره که ارزش دو بار خوندن رو داره. آقای پاک دل هم با صدای گرم و لحن معرکه ای حق کتاب رو ادا کردند.شخصیت‌های

- بیشتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۰۶
شابکundefined
زمان۱۳ ساعت و ۵۲ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۷۶۳٫۷ مگابایت
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۰۶
زمان۱۳ ساعت و ۵۲ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۷۶۳٫۷ مگابایت