با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نیلوفر و مرداب

دانلود و خرید کتاب نیلوفر و مرداب

هنر دگرگون کردن رنج‌ها

۴٫۵ از ۲۵ نظر
۴٫۵ از ۲۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نیلوفر و مرداب  نوشته  تیچ نات هان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نیلوفر و مرداب

کتاب نیلوفر و مرداب نوشته تیچ نات هان است که با ترجمه علی امیرآبادی منتشر شده است. این کتاب هدفش ایجاد شادی و آزادی جمعی در وجود انسان‌ها است.

درباره کتاب نیلوفر و مرداب

نویسنده کتاب، تیچ نات هان، راهب بودایی و مبارز صلح‌طلب ویتنامی است. در توصیف او همین بس که مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا، چنان تحت تأثیر افکارش قرار گرفت که او را شایسته دریافت جایزه صلح نوبل سال ۱۹۶۷ دانست. آموزه‌های او در این کتاب به‌طور همزمان سویه‌هایی فردی، اجتماعی و سیاسی دارد و درعین‌حال قابل تعمیم به تمام انسان‌ها، فارغ از تنوع تیپ شخصیتی، سن، محیط، ژنتیک، ارزش‌های عقیدتی و اخلاقی‌شان است. 

ما همه می‌خواهیم شاد باشیم و کتاب‌ها و معلم‌های بسیاری در دنیا هستند که می‌کوشند به مردم کمک کنند تا شادتر باشند. بااین‌همه، ما همچنان در حال رنج‌کشیدنیم. این کتاب کمک می‌کند تا همه شادی را پیدا کنند.

خواندن کتاب نیلوفر و مرداب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که به دنبال آزادی و شادی هستند پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب نیلوفر و مرداب

رنج و شادی از هم جدا نیستند.

هنگامی که رنج می‌کشیم ناخودآگاه تمایل داریم که فکر کنیم در آن لحظه فقط رنج وجود دارد و شادی متعلق به زمان و مکان دیگری است. افراد بیشتر اوقات می‌پرسند: «چرا باید رنج بکشم؟» همان‌قدر که تصور «سمت چپ» بدون «سمت راست» اشتباه است، تصور زندگی خالی از هرگونه رنج نیز اشتباه است. و همچنین تصور زندگی بدون هرگونه شادی. کاملاً بی‌معناست اگر «سمت چپ» به «سمت راست» بگوید: «تو باید از اینجا بروی! دیگر تو را نمی‌خواهم!» چون اگر «سمت راست» نباشد، «سمت چپ» هم در کار نخواهد بود. [به تعبیری، راست و چپ در کنار هم معنا می‌یابند و به همین ترتیب،] هرجا که رنج نباشد شادی هم وجود ندارد، و برعکس.

اگر‌ یاد بگیریم حضور رنج و شادی را در کنار هم ببینیم و ماهرانه از آنها بهره ببریم، آنگاه بیش از پیش در مسیر لذت از زندگی گام برمی‌داریم. هر روز، در این مسیر، کمی جلوتر می‌رویم و به‌تدریج درک می‌کنیم که رنج و شادی از هم جدا نیستند.

اگر به اندازهٔ کافی لباس گرم نپوشیده باشید، هوای سرد می‌تواند آزاردهنده باشد. اما هنگامی که بیش از حد گرم شده باشید یا هنگامی که با لباس کافی قدم می‌زنید، احساس فرح‌بخش هوای سرد می‌تواند سرچشمـهٔ لذت و سرزندگی باشد. رنج یک منبع خارجی و عینی ایجاد درد و فشار روحی نیست. ممکن است چیزهایی مانند موسیقی با صدای بلند یا چراغ‌های پُرنور که باعث رنج شما می‌شود موجب لذت دیگران باشد. [و در مقابل،] چیزهایی هستند که موجب لذت شما می‌شوند اما دیگران را به ستوه می‌آورند. بارانی که برنامهٔ شما را برای گردش خراب می‌کند برای آن کشاورزی که مزرعه‌اش خشک شده، نعمت و مزیت است.

شاد‌بودن همین الان، همین امروز، هم ممکن است اما شادی نمی‌تواند بدون رنج باشد. برخی افراد فکر می‌کنند که برای شاد‌بودن باید از تمام رنج‌ها دوری کنند و به همین دلیل دائماً هوشیار و نگرانند که مبادا با رنجی مواجه شوند. آنها با این نگرانی، آزادی و خودانگیختگی و لذتشان را از بین می‌برند. این شیوهٔ درستی نیست. اگر بتوانید دردهایتان را شناسایی کنید و بپذیرید و از مواجه‌شدن با آنها فرار نکنید، درمی‌یابید که هرجا درد باشد، به‌طور هم‌زمان، لذت هم هست. 


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۳)
anjel
۱۳۹۹/۰۸/۰۲

آقااااااا😭من عاشق این کتاب شدم ،شاید چون توی بهترین موقعیت خوندمش تایمی که روزهای سختی داشتم عالیه عالی حتما بخونین

Ali
۱۳۹۹/۰۹/۱۰

این کتابی است که پس از خواندن خواهید گفت: ای کاش چند سال زودتر آن را خوانده بودم.

علی
۱۴۰۰/۰۱/۰۸

100% پیشنهاد میکنم بخونید من تازه با مراقبه اشنا شدم، خیلی تجربه ندارم. دیروز 3 روز طاقچه بینهایت برنده شدم و این کتاب رو خوندم. ارامشی که امروز با تمرین های این کتاب گرفتم هیچ وقت زندگیم نداشتم، هیج دارو و

- بیشتر
نیلوفر
۱۳۹۹/۱۲/۲۰

تو نیلوفرشدی من اشک مهتاب عالی و خوش خوان و کلی حال خوب کن

کاربر ۲۶۵۷۴۹۷
۱۳۹۹/۱۲/۲۴

خیلی کتاب خوبیه و حتما تو زندگی به دردتون میخوره چون همه ما به نوعی رنج هایی داریم

الهه
۱۳۹۹/۱۲/۰۹

کتابی لذت‌بخش و تاثیرگذار. «هر روز زندگی یک موهبت است. هر لحظه از آن یک جشن کوچک است؛ نشستن‌مان، برخاستنمان، نفس کشیدنمان و گام برداشتنمان اگر با ذهن‌آگاهی همراه باشد باعث لذت و شادمانی است. ذهن‌آگاهی یعنی زیست در همین‌جا

- بیشتر
MasihReyhani
۱۴۰۰/۰۲/۱۲

مطالعه‌ی این کتاب شیرین و جذاب رو به همه توصیه می‌کنم. قطعا بعد از مطالعه‌ی کتاب حس خوشایندی رو تجربه خواهید کرد... 😊

Ali Rastegar
۱۴۰۰/۰۱/۱۴

50% درصد از تفکرات من در مورد چگونه زیستن بر اثر مطالعه این کتاب دگرگون گردید! دوستانی که به دنبال راهی برای شاد و صالح زیستن هستند، حتما و قطعا این کتاب را مطالعه کنند.

Neda
۱۴۰۰/۰۱/۲۷

اونقدرا هم‌ که تعریف میکنن تعریفی نیست، کتاب های انگیزشی و روانشناسی بهتری هم هست! آخرهای کتاب جذابیتش رو از دست داد.

عاطفه۷۷
۱۴۰۰/۰۲/۰۳

جمله ی جالبی هست که میگه قصه ی تمام آدم های دنیا درون این سیکل خلاصه میشه: آدم ها سیب زمینی می کارند تا سیب زمینی بخورند تا سیب زمینی بکارند ....کتاب نیلوفر و مرداب با شفافیت تمام در مورد

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۲)
با رنج، پشیمانی، و غم‌هایمان همان کاری را می‌کنیم که حیوانات نشخوارکننده با غذاهایشان می‌کنند!
مستورع
گران‌بهاترین چیزی که می‌توانید به عزیزتان پیشکش کنید همین حضور تمام‌وکمالتان در کنار اوست. و این چیزی نیست که بتوانید با پول از فروشگاه بخرید.
tt
اگر رنج‌هایمان دوام می‌آورند و زنده می‌مانند به این دلیل است که خوراک آنها را تأمین می‌کنیم. ما با رنج، پشیمانی، و غم‌هایمان همان کاری را می‌کنیم که حیوانات نشخوارکننده با غذاهایشان می‌کنند! جویدن، بلعیدن، بالاآوردن و سپس دوباره خوردن آنها! اگر هنگام کار کردن، غذا خوردن، قدم‌زدن، یا گفت‌وگو با کسی، با خیالات گذشته و آینده و نگرانی‌های زمان حال، خوراک رنج‌هایمان را تأمین کنیم، خود را قربانی آن خیالات می‌کنیم و نابود می‌شویم.
نیلوفر
در‌واقع، مهارت شاد بودن مهارت درست رنج‌کشیدن نیز هست.
k1
ما همه می‌خواهیم شاد باشیم و کتاب‌ها و معلم‌های بسیاری در دنیا هستند که می‌کوشند به مردم کمک کنند تا شادتر باشند. بااین‌همه، ما همچنان در حال رنج‌کشیدنیم. بنابراین ممکن است فکر کنیم برای شاد بودن «اشتباه عمل کرده‌ایم». یا به‌عبارتی، «در شادکامی شکست خورده‌ایم». اما این نحوهٔ تفکر درست نیست. توانایی بهره‌مندی از شادی مستلزم این نیست که رنج‌هایمان را به صفر‌برسانیم. در‌واقع، مهارت شاد بودن مهارت درست رنج‌کشیدن نیز هست. هنگامی که یاد بگیریم چگونه رنج‌هایمان را بپذیریم، در آغوش بکشیم، و درک کنیم، بسیار کمتر ‌رنج می‌کشیم.
باران۴۸
یکی از دشوارترین کارها برای ما پذیرفتن این واقعیت است: هیچ قلمرویی نیست که در آن تنها شادی باشد و بس، بی‌هیچ رنجی.
نیلوفر
وقتی با شفقت به سخنان کسی گوش می‌دهیم تنها یک هدف داریم: فرصت‌دادن به دیگری برای آنکه بی‌پرده سخن بگوید و کمتر رنج بکشد. تمرین این شیوهٔ‌گوش‌دادن مستلزم تنفس آگاهانه و تمرکز است تا نه سخنانش را قطع و نه آنها را تصحیح کنیم.
کاربر ۱۴۳۱۶۳۵
دردها، غم‌ها، و ترس‌هایم که همچون کودکانی گریان در درون من هستید، صبح به‌خیر. من شما را می‌بینم. من همین‌جا هستم، در کنار شما.»
صدف عباسی
هنگامی که گُل پژمرده می‌شود به کود تبدیل می‌شود. آن کود دوباره به روییدن گُل کمک می‌کند. و شادی نیز به همین شکل، طبیعی و ناپایدار است. شادی تبدیل به رنج می‌شود و رنج نیز تبدیل به شادی.
کاربر ۲۶۳۵۲۲۸
بهترین شیوهٔ یاری دیگران برای کاستن از ترس‌ها، هوس‌های زیان‌بار، و خشونت‌هایشان این است که به آنها نشان دهید در روبه‌رو شدن با دردها، رنج‌ها، و مشکلات راه‌های دیگری نیز وجود دارند.
نیلوفر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۳۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۷/۱۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۶۳۳۹-۱
تعداد صفحات۱۳۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۷/۱۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۶۳۳۹-۱