با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
گزینه‌ی اشعار فاضل نظری

دانلود و خرید کتاب گزینه‌ی اشعار فاضل نظری

۴٫۷ از ۲۶ نظر
۴٫۷ از ۲۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب گزینه‌ی اشعار فاضل نظری  نوشته  فاضل نظری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب گزینه‌ی اشعار فاضل نظری

کتاب حاضر گزینه اشعار شاعر معاصر و توانای ایرانی، فاضل نظری است. از ویژگی‌های زبان شعری فاضل‌ این است که او از کاربرد کلمات و تعبیرات معمول در محاوره و زبان مردم کوچه‌ و ‌بازار، چه در متن شعر و چه در قافیه و ردیف، ابایی ندارد. برای همین شعرهایش بین جوان‌ها مشهور شده و حتی در صفحات مجازی بازنشر زیادی داشته است.

 خواندن کتاب گزینه اشعار فاضل نظری را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 همه دوست‌داران شعر و ادبیات معاصر ایران مخاطبان این کتاب‌اند.

 درباره فاضل نظری

فاضل نظری در ۱۰ شهریور ۱۳۵۸ در شهرستان خمین به دنیا آمد. تحصیلات اولیه‌اش را در شهرهای خمین و خوانسار گذراند و در سال ۷۶ برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت به تهران آمد. تحصیلات دانشگاهی‌اش را تا دکترای رشته مدیریتِ تولید و عملیات در دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد.

گزیده برخی آثار او در کشورهای فارسی‌زبان و شبه قاره منتشر شده‌است. همچنین گزیده اشعارش در سال ۱۳۹۲ در دو قطعِ رقعی و جیبی به‌ همراه مقدمه‌ای درباره غزل به قلم خودش در انتشارات مروارید منتشر شد ‌که به چاپ هفدهم رسیده‌ است. پنجمین اثر او با نام «کتاب» با هجده هزار نسخه فروش در ده روز پرفروش‌ترین کتاب نمایشگاه در سال ۱۳۹۵ شد. فاضل نظری برگزیده اولین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر در بخش جوان بود.

از فاضل به‌ عنوان شاعر جریان‌ساز در دهه۱۳۸۰ و پرمخاطب‌ترین شاعر با معرفی بنیاد ادبیات داستانی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل کرده‌اند. سال ۱۳۹۳ فاضل نظری به خاطر «جریان‌سازی شعر انقلاب اسلامی»، در کنار ابراهیم حاتمی‌کیا، نرگس آبیار، مرتضی سرهنگی و مسعود نجابتی، نامزد چهره شاخص هنر انقلاب اسلامی شد.

نظری در سمت‌های دیگری از جمله دبیری سه دوره جشنواره بین‌المللی فیلم صد، دبیری علمی جشنواره بین‌المللی شعر فجر و عضویت در شورای علمی گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم سابقه دارد. او به مدت۱۰ سال رئیس حوزه هنری استان تهران و حوزه هنری کودک و نوجوان، رئیس مرکز موسیقی، رئیس جشنواره‌ها و معاون هنری حوزه هنری بود. علاوه بر سرودن شعر، از سال ۱۳۸۳ در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی در حوزه مدیریت تدریس می‌کند و در حال حاضر مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

مشفق کاشانی (چهره ماندگار شعر ایران) در یکی از کتاب‌هایش، در مورد این شاعر معاصر چنین می‌گوید: « فاضل نظری در شعر از سرآمدان روزگار خود است و در جوانمردی و فتوت خلق نیکویی دارد.»

محمد علی بهمنی شاعر معاصر درباره آثار فاضل نظری در یکی از مصاحبه‌هایش گفته است: « کتاب‌های فاضل نظری به گونهای است که پیش از آنکه رونمایی شود هم می‌دانیم جایگاه آثار این مجموعه والاست و نگفته خودمان از جایگاه این شاعر اطلاع داریم. درباره فاضل نظری مصاحبه‌ای کرده‌ام و به او می‌گویم خیلی فراتر از این‌ها هستی که بخواهم درباره‌ات صحبت کنم.»

همچنین مسعود فراستی از منتقدان سینما درباره فاضل گفته است: « از فاضل نظری خوشم می‌آید بر عکس اینکه کلا از شاعران خوشم نمی‌آید. چون فاضل نظری جایش را می‌داند، پایش زمین و سرش بالاست. اهل طنز است و همه‌چیز را به طنز می‌گیرد. دیگر اینکه فاضل از اشعارش بزرگ‌تر است. برای در و دیوار شعر نگفته و مخاطب جدی دارد؛ به همین خاطر هیچ‌وقت به سطح عوام‌زدگی نزول نکرده است. آنچه که این روزها جامعه هنر همه به آن گرفتارند، مفهوم‌زدگی است یعنی همه اهل مفهومند اما بلد نیستند از فرم چطور باید برای رسیدن به مفهوم استفاده کنند. فاضل نانوایی است که نان خوب دست مردم می‌دهد.»

تا کنون از فاضل نظری، شش مجموعه شعر به نام‌های، گریه‌های امپراتور، اقلیت، آن‌ها، ضد، کتاب و اکنون به چاپ رسیده ‌است. آثار او در بسته‌‌بندی‌های مجزا تحت عنوان سه‌گانه‌ی شعریِ فاضل نظری و پنج دفتر نیز ارائه شده‌ است. 

 شعری از کتاب گزینه‌ی اشعار فاضل نظری

وضع ما، در گردش دنیا چه فرقی می‌کند

زندگی یا مرگ، بعد از ما چه فرقی می‌کند

ماهیان روی خاک و ماهیان روی آب

وقت مردن، ساحل و دریا چه فرقی می‌کند

سهم ما از خاک وقتی مستطیلی بیش نیست

جای ما اینجاست یا آنجا چه فرقی می‌کند

یاد شیرین تو بر من زندگی را تلخ کرد

تلخ و شیرین جهان اما چه فرقی می‌کند

هیچ‌کس هم‌صحبت تنهایی یک مرد نیست

خانهٔ من با خیابان‌ها چه فرقی می‌کند

مثل سنگی زیر آب از خویش می‌پرسم مدام

ماه پایین است یا بالا چه فرقی می‌کند؟

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۸)
OmiNda
۱۳۹۹/۱۰/۰۲

اشعار خیلی لطیف و عاشقانه ای داره،شعرها و مفاهیم ملموسن،استفاده از ارایه های ادبی زیاد نیست،به قولی هدف شاعر خودی نشان دادن نبوده بلکه انتقال مفاهیم زیبا و لطیف بوده.. این به نظر من خیلی کمک کرده به جذابیت کتاب،برای

- بیشتر
مرتضی ش.
۱۴۰۰/۰۴/۰۶

🔹در پس همه شعرها «غمی نهفته» بود! 💔 🔹گرچه تعابیر زیبایی در ابیات ایشان پیدا میشد اما عاشقانه هایشان همگی از جنس غم و فراق بود و در فرجام هیچکدام از شعرها احساس «شادی» و «امید وصال» پیدا نشد!

janyar fazlali
۱۴۰۰/۰۱/۰۳

برخی صفحات کتاب خالی است مثلا صفحه اقلیت،کتاب،آن و....یک سری از اشعار فقط عنوان وجود دارد.

عطر ریحان...(:
۱۴۰۰/۰۱/۱۶

خیلی کتاب خوبیه، بهترین اشعار تمامیه کتاب های جناب نظری در این گزینه اشعار گرداوری شده و به جای اینکه نگران باشیم کتابی از ایشون نخوانده نماند میتوانیم تنها با خواندن این کتاب حس خوب اشعارشان را لمس کنیم! من نسخه چاپی این

- بیشتر
سمیرا
۱۳۹۹/۱۰/۱۲

کتاب شو رایگان کنید

FtmSdgh
۱۴۰۰/۰۲/۰۷

یکی از اشعار: قرارِ ابرهای بی وطن بیهوده پیمایی ست در آغوشم بگیر ای اسمان روح تو دریایی ست دمی سرسبزی مارا به پای سرخوشی مگذار درختی مثل من هرسال ناچار از شکوفایی ست توهم بیچاره‌ای! بیچاره چون شیری که می داند،فقط وقت عبور از

- بیشتر
ریحانه
۱۴۰۰/۰۳/۱۳

آن قلهء قافی که می گویند عشق است جایی که تا امروز بر آن پرچمی نیست

... ...
۱۳۹۹/۱۱/۰۲

کتابش چاپ شده ؟؟

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۶/۲۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۹۱-۷۸۵-۴
دسته بندی
تعداد صفحات۲۶۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۶/۲۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۹۱-۷۸۵-۴