با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان

دانلود و خرید کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان  نوشته  رضا داوری اردکانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان

کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان نوشته دکتر رضا داوری اردکانی است که توسط نشر سخن چاپ شده. این کتاب به مسأله روشن‌فکری در ایران و تعریف آن در دوره های مختلف تاریخ ایران می‌پردازد.

درباره کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان

کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان به درک و بیان تاریخ پدید آمدن روشنفکری و امکان‌ها و توانایی‌های روشنفکران و مقام و اثر ایشان در تاریخ می‌پردازد. دکتر رضا اردکانی در این کتاب به تفاوت روشنفکری و منورالفکری هم می‌پردازد، منورالفکری ناظر به قوام تجدّد و طرّاحی جهان متجدّد است؛ اما روشنفکری در زمانی به وجود می‌آید که در راه تحقّق این طرح در عمل و سیاست مشکلاتی پیدا می‌شود که در آغاز دیده نشده بود. روشنفکر پدید آمدن این مشکلات را به قصور سیاست و سیاستمداران باز می‌گرداند و رعایت اصول آزادی و عدالت و پای‌بندی به حقیقت را یادآوری می‌کند، یا درست بگوییم روشنفکری نظارت برحکومت و تذکر به لزوم پای‌بندی آن به اصول تجدد و رعایت آن‌هاست.

خواندن کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم

این کتاب برای تمام پژوهشگران حوزه مدرنیسم مناسب است هم‌چنین خوانندگانی که می‌خواهند جهان مدرن و اتفاقات امروز ایران را بررسی کنند می‌توانند از این کتاب به‌عنوان یک منبع خوب استفاده کنند.

بخش‌هایی از کتاب سیری در تاریخ روشنفکری در ایران و جهان

من از سالها پیش فکر می‌کرده‌ام که چرا در غرب طرح و تدوین اخلاق جدید تا زمان کانت به تأخیر افتاده و پس از او هم تا قرن بیستم کمتر توانسته‌اند اثر مهمی در اخلاق بنویسند که ادامه کار کانت و در طراز نقد عقل عملی باشد. در این راه چه دشواری وجود داشته است؟ چرا نگفتند بیاییم بر وفق عقل عمل کنیم. مگر سیاست عقلی و قراردادی تأسیس نشد و با این سیاست فرد و فردیت به دنیا نیامد و اعلامیه حقوق بشر به عنوان ره‌آموزعمل و سیاست تدوین و اعلام نشد؟ آیا در جنب اینها اخلاقی که بتواند جانشین اخلاق مسیحی شود یا در حکم بازسازی این اخلاق باشد نمی‌توانست به وجود آید. وقتی به تاریخ اخلاق نظر می‌کنیم گرچه به دشواریهای بیشتری می‌رسیم اما مسافتی از راه هم در نظرمان روشن می‌شود. در تاریخ خودمان اشاعره و معتزله را در نظر آوریم. اشعریان که قرار نبود کتاب اخلاق بنویسند، آثاری نظیر کیمیای سعادت و احیاءالعلوم نوشتند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۸۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۰/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۲۷-۶۷۴-۴
تعداد صفحات۳۸۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۰/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۲۷-۶۷۴-۴