لوگو طاقچه
دانلود کتاب رایگان

معرفی ۱۰ سایت دانلود رایگان کتاب

در 6 دقیقه بخوانید
680,492 بازدید

در اینترنت سایت‌های زیادی هستند که کتاب‌های رایگان برای دانلود می‌گذارند. برخی از این سایت‌ها بدون در نظر گرفتن قانون حق نشر هر کتابی که به آن دسترسی داشته باشند، روی سایت می‌گذارند. در مقابل سایت‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید از آنجا کتاب‌های رایگان را به صورت قانونی دانلود کنید.در این یادداشت ۱۰ مورد از جاهایی که می‌توانید کتاب رایگان دانلود کنید، معرفی می‌کنیم. در این سایت‌ها شما می‌توانید کتاب‌های متنوعی از رمان، کتاب‌های علمی، تاریخی و… پیدا کنید.

۱. سایت و اپلیکیشن طاقچه

طاقچه فعالیتش را از سال ۱۳۹۲شروع کرده است. در این اپلیکیشن و سایت دانلود کتاب می‌توانید رمان و کتاب‌های فارسی را به فرمت EPUB، PDF و کتاب صوتی پیدا کنید. علاوه بر کتاب، در طاقچه به مجله‌ها و روزنامه‌‌های فارسی نیز دسترسی خواهید داشت. تمام روزنامه‌ها رایگان هستند و همچنین می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی و صوتی رایگان متنوعی در این اپلیکیشن پیدا کنید.

پیشنهاد می‌کنیم اپلیکیشن طاقچه را دانلود کنید و از خواندن کتاب ها در آن لذت برید. 

معرفی ۲ کتاب رایگان طاقچه

همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم، در طاقچه کتاب‌های بسیاری برای دانلود وجود دارد. اما ممکن است در نگاه اول نتوانید کتابی انتخاب کنید. برای دانلود کتاب های آنلاین رایگان که در این بخش معرفی شده‌اند کافی است به روی دکمه‌ی کتاب‌ها کلیک کنید. قبل از شروع این قسمت باید مجددا بگوییم که برای دانلود رایگان کتاب pdf می‌توانید به قفسه کتاب‌های رایگان طاقچه سر بزنید و در این قسمت فقط بخشی از کتاب‌های رایگان را معرفی کردیم. 

بوف کور

بوف کور

نویسنده: صادق هدایت

طاقچه

اطلاعات بیشتر و خرید

بوف کور صادق هدایت داستان مردی نقاش است که روز و شب روی قلمدان‌ها نقاشی می‌کشد. آن هم فقط یک نقش! دختری با لیاس سیاه که شاخه‌ی یک نیلوفر آبی را به سمت پیرمردی گرفته. پیرمردی که شبیه هندی‌هاست و زیر درختی نشسته و بین آن دو یک جوی آب قرار دارد. روزی از سوراخ دیوار خانه‌اش این صحنه را در عالم واقعیت می‌بیند.

این داستان را در قالب یادداشتی به صورت مفصل بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید بررسی کتاب را بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم یادداشت « آشنایی با بوف کور صادق هدایت » را بخوانید. یا برای دانلود رایگان کتاب بوف کور صادق هدایت از طریق دکمه‌ی مقابل وارد فروشگاه طاقچه شوید. 

مدیر مدرسه

مدیر مدرسه

نویسنده: جلال آل احمد

طاقچه

اطلاعات بیشتر و خرید

راوی داستان که از آموزگاری به تنگ آمده است، برای آسودگی خود و داشتن درآمد بیشتر و بی‌دردسر به مدیریِ دبستان رو می‌آورد، بی ‌آنکه بداند چه دردسرهایی درپی‌ خواهد داشت. مدیر که خود را هیچ‌کاره می‌داند و آمده تا گوشه‌ای آرام در دفترش از گچ خوردن و بیهودگی کار آموزگاری خود را برهاند، با دشواریِ سرپرستیِ «یک ناظم و هفت معلم و دویست و سی و پنج شاگرد» روبرو می‌شود. پس همه توان خود را به کار می‌گیرد تا کمبودها و نارسایی‌ها را به گونه‌ای سروسامان دهد؛ اما در این شرایط محیطی امکان اصلاح وجود ندارد و مدیر تصمیم می‌گیرد که استعفا دهد.

در طاقچه علاوه بر کتاب‌های رایگان، کتاب‌های معروف دیگری مانند کتاب اثر مرکب، کتاب ملت عشق، کتاب راز و … هم وجود دارد. برای همین پیشنهاد می‌کنیم حتما طاقچه را نصب کنید.

۲. سایت Many book

این سایت یکی از بهترین منابع اینترنتی برای پیدا کردن کتاب آنلاین رایگان انگلیسی به فرمت‌های مختلف است. صدها کتاب در ژانرها مختلف در این سایت وجود دارد که کاملا رایگان هستند. یکی از مزیت‌های این سایت که همه کتاب‌ها کلاسیک و قدیمی نیستند. کتاب‌‌ها بر اساس نام نویسنده، ژانر، مجموعه‌های محبوب، پیشنهادهای سردبیر و… تقسیم‌بندی شده‌اند تا راحت‌تر بتوانید کتاب مورد نظرتان را جستجو کنید.

همه‌ی کتاب‌های این سایت قابل دانلود شدن هستند. بعضی‌ها را می‌توانید از خود سایت دانلود کنید و برخی دیگر را به سایت‌های دیگر لینک می‌دهد. وقتی کتابی را پیدا می‌کنید می‌توانید فرمتی که می‌خواهید انتخاب کنید؛ PDF، EPUB و… تا بتوانید با فرمت دلخواهتان کتاب را بخوانید یا دانلود کنید. این سایت فعلا در مرحله بتا (آزمایشی) است و باید منتظر باشیم تا در اینده کامل‌تر شود.

متاسفانه این سایت هنوز کتابی به زبان فارسی ندارد و برای کسانی خوب است که دنبال کتاب‌هایی به زبان انگلیسی می‌گردند.

اگر نمی‌دانید فرق  PDF و EPUB چیست، پیشنهاد می‌کنیم پست «کتاب‌الکترونیکی چیست؟» را بخوانید.

۳. سایت آرشیو اینترنت Internet Archive

آرشیو اینترنت یک موسسه غیرانتفاعی است که تلاش می‌کند مانند یک کتابخانه کاغذی، محتوای مورد نیاز پژوهشگران، مورخان و عموم مردم را به صورت رایگان در اختیارشان بگذارد. ماموریت این کتابخانه در دسترس قرار دادن دانش به تمام مردم جهان است. در این سایت کتابخوانی رایگان می‌توانید تنوعی از کتاب‌های داستانی، تاریخی، علمی، کتاب کودک و… پیدا کنید.

آرشیو اینترنت قعالیتش را از سال ۱۹۹۶ شروع کرده و محتوای بیست ساله‌ی اینترنت را در اختیار عموم قرار می‌دهد که شامل؛ ۲۷۰ میلیارد صفحه وب، ۱۱ میلیون کتاب و متن، ۴ میلیون محتوای صوتی، ۳ میلیون ویدئو و یک میلیون فایل تصویری است.

با این حال تمرکز این سایت بیشتر روی کتاب است. به همین خاطر از سال ۲۰۰۵ شروع به اسکن کردن کتاب‌ها در ۲۸ جای مختلف در سرتاسر جهان کرده است و روزانه ۱۰۰۰ کتاب اسکن می‌کند. برای رعایت قانون کپی‌رایت کتاب‌هایی که قبل از سال ۱۹۲۳ منتشر شده باشند به صورت رایگان قابل دانلود هستند. صدها هزار کتاب جدید و به روز نیز در سایت وجود دارند که می‌شود آنها را امانت گرفت.

شما می‌توانید در این سایت به صورت فارسی هم جستجو کنید و کتاب‌هایی برای دانلود رایگان به صورت PDF پیدا کنید.

۴. سایت Gutenberg

اگر سری به سایت Project Gutenberg بزنید با ما هم‌نظر خواهید بود که یکی از بهترین سایت‌های دانلود رایگان کتاب است. این سایت در حقیقت کتابخانه‌ای با بیش از ۶۰۰۰۰ کتاب الکترونیکی رایگان است که در فرمت‌های متنوعی در دسترس قرار گرفته‌اند. شما می‌توانید نسخه‌ی epub کتاب را دانلود کنید، یا آن را روی kindle بخوانید و یا به‌صورت آنلاین و در قالب HTML مطالعه کنید.

پروژه گوتنبرگ حاصل همکاری جمعی از داوطلبان و خیرین برای ارائه کتاب‌های الکترونیکی با کیفیت بالا از ادبیات شاهکار جهان است و روی کتاب‌هایی تمرکز دارد که حق چاپ آن‌ها در ایالات متحده منقضی شده است. شعار این پروژه این است که «بخوانید، لذت ببرید و به اشتراک بگذارید.»

امکانات جستجو و یافتن کتاب در این سایت بسیار ساده و جامع است. شما می‌توانید کتاب را براساس نام نویسنده، عنوان، زبان، موضوع، نوع، محبوبیت و موارد دیگر جستجو کنید. همچنین می‌توانید در قفسه‌های تازه‌ترین کتاب‌ها یا محبوب‌ترین‌ها گشتی بزنید و کتاب دلخواه‌تان را پیدا کنید.

۵. سایت Bookyards

براساس مطالعه‌ای که مؤسسه اسمیتسونین انجام داده بود، مشخص شد که دایره‌ی واژگان یک نوجوان آمریکایی در سال ۱۹۴۰ حدود ۲۵۰۰۰ کلمه بوده؛ در حالی که همان نوجوان در عصر حاضر تنها حدود ۱۰۰۰ کلمه را در اختیار دارد. این مطالعه، بهانه‌ای شد تا گروهی سایت bookyards را راه‌اندازی کنند و با ارائه کتاب‌های الکترونیک صوتی و متنی، امکان دسترسی به منابع را برای کسانی که اینترنت دارند، راحت‌تر کند.

این سایت می‌گوید سعی دارد به «کتابخانه‌ای برای جهان» تبدیل شود و تا به امروز مجموعه‌ای شامل ۲۴ هزار کتاب از ۶ هزار نویسنده را برای دانلود رایگان قرار داده است. این کتاب‌ها را می‌توانید به تفکیک ژانر و دسته‌بندی، از هنر و تجارت گرفته تا فلسفه و ورزش و… یا به تفکیک نام مولفین، ببینید و انتخاب کنید.

۶. کتابخانه مجلس

این کتابخانه بعد از انقلاب مشروطه تاسیس شد و  با ۱۲۹۳ کتاب شروع به کار کرد. هم اکنون در این کتابخانه بیش از ۱۴ میلیون سند ملی و پارلمانی، ۶۱ هزار عنوان کتاب خطی، ۵۰۹ هزار کتاب چاپی، ۹۶۰۰ پایان‌نامه و… نگهداری می‌شود. 

بخش دیجیتال‌سازیِ ‌این کتابخانه در سال ۱۳۳۰ راه افتاد و شروع به عکس‌برداری از نسخه‌های خطی کرد. از سال ۱۳۸۷ با خرید اسکنرهای جدید، کار تولید محتوای دیجیتال سرعت بیشتری پیدا کرد. کتابخانه مجلس با تهیه‌ تصاویر رنگی از نسخه‌های خطی، کتاب‌های چاپ سنگی و سربی، کتاب‌های چاپی و نشریات یکی از بزرگ‌ترین منابع آرشیو دیجیتالی کشور را در اختیار دارد.

برای اینکه بتوانید کتاب یا محتوایی را که دنبالش هستید در کتابخانه مجلس  پیدا کنید، به این لینک بروید. در قسمت جستجو عنوان کتاب یا محتوایی که می‌خواهید بنویسید. در قسمت «انتخاب مدرک» نوع محتوایی که می‌خواهید انتخاب کنید. گزینه «فایل دیجیتال دارد» را انتخاب کنید و دکمه جستجو را بزنید.

برخی از منابع کتابخانه مجلس فروشی هستند، اما می‌توانید منابع رایگانی هم در آنجا پیدا کنید. همچنین مانند کنسرسیوم محتوای ملی، امکان سفارش دیجیتال‌سازی از منابع کتابخانه نیز وجود دارد.

۷. سایت PDF Booksworld

برای آن‌هایی که خواندن کتاب با نسخه‌ی pdf را ترجیح می‌دهند، یک مجموعه خوب از کتاب‌های باکیفیت سراغ داریم. در سایت pdfbooksworld به کتاب‌هایی از دسته‌بندی‌های متنوع از جمله ادبیات داستانی، غیرداستانی، کودک، دانشگاهی و… دسترسی خواهید داشت.

نکته‌ی مهم درباره‌ی این سایت این است که نسخه‌های ارائه‌شده در آن، بسیار باکیفیت هستند؛ به‌طوری که اندازه قلم در آن‌ها بهینه‌سازی شده، تصاویر قرار داده شده و پیوندهای کلیک‌شدنی برای پاورقی‌ها، فهرست، تصاویر و نقل‌قول‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین امکان جابه‌جایی بین فصل‌های مختلف کتاب هم به سادگی انجام می‌شود.

۸. سایت Feedbooks

سایت feedbooks بیش از یک میلیون عنوان کتاب الکترونیکی را ارائه می‌کند که بخشی از این مجموعه، کتاب های رایگان برای دانلود هستند. این کتاب‌ها در فرمت‌های PDF، Epub و… در دسترس هستند. اگر وقت بگذارید و در میان عناوین بچرخید، رمان های فانتزی و داستان‌های کوتاه جذاب رایگانی به تورتان خواهد خورد.

۹. سایت Childrens Library

اما نوبتی هم که باشد، حالا باید بروین سراغ ادبیات کودک و یک کتابخانه بین‌المللی برای کودکان معرفی کنیم. سایتی که هم چند هزار کتاب کودک به زبان اصلی برای دانلود و مطالعه آماده کرده است و هم آن‌ها را در زبان اصلی خودشان ارائه می‌کند. در این سایت می‌توانید کتاب‌های کودک به زبان‌های فارسی، انگلیسی، آلمانی و… را به‌صورت رایگان دریافت کنید.

۱۰. Google eBookstore

در پایان یادداشت بهتر است گوگل‌پلی را از یاد نبریم! این مورد هم منبع قابل‌توجه و خوبی برای دانلود کتاب رایگان (صوتی و متنی) است. کتاب‌های ارائه‌شده را می‌توانید در مرورگرها به‌صورت آنلاین بخوانید و یا اینکه در تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های کتابخوان، کتاب را رایگان دریافت کنید و به‌صورت آنلاین یا آفلاین از مطالعه‌اش لذت ببرید.

بهترین سایت دانلود کتاب چیست؟

اگر می‌خواهید کتاب‌ها را به صورت قانونی دانلود کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به سایت طاقچه بزنید. چرا که در طاقچه کتاب‌های رایگان بسیاری برای دانلود وجود دارند و اگر کتابی حق کپی‌رایت داشته باشد، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک آن کتاب را به صورت قانونی دانلود کنید و همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

بعد از دانلود کتاب چگونه می‌توان آن را مطالعه کرد؟

یکی از مزیت‌های دانلود کتاب در طاقچه این است که شما کتاب را با فرمتی خاص و غیر از PDF می‌توانید مطالعه کنید. در این فرمت شما نیاز نیست مدام صفحه کتاب را زوم کنید و با این کار به چشمان خود آسیب برسانید. بلکه به راحتی فونت مناسب خودتان را انتخاب می‌کنید و کتاب را مطالعه می‌کنید.

آیا امکان دانلود کتاب‌های صوتی هم به صورت رایگان وجود دارد؟

بله بخشی از کتاب‌های صوتی در طاقچه به صورت رایگان در دسترس شماست. شما می‌توانید به راحتی با مراجعه به بخش کتاب صوتی وارد قفسه کتاب‌های صوتی رایگان شوید. در این یادداشت هم یک کتاب صوتی رایگان معرفی کردیم.

680,492 بازدید

Avatar

طاقچه


اشتراک گذاری یادداشت
3.2 18 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
112 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
یادداشت های مشابه

دانلود کتاب از اپلیکیشن طاقچه

نصب طاقچه