با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مکانیزم‌های دفاع روانی

دانلود و خرید کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

۳٫۱ از ۱۲ نظر
۳٫۱ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی  نوشته  زیگموند فروید  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

مکانیزم‌های دفاع روانی مجموعه مقالات زیگموند فروید پایه‌گذار علم روان‌شناسی نوین، درباره  دربارهٔ مکانیزم‌های دفاعی ضمیر ناخودآگاه است که از سایت‌های اینترنتی و مقالات و کتب تألیف شدهٔ مختلف گردآوری و ترجمه شده است.

درباره کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

 فروید عقیده دارد که شخصیت از سه سطح تشکیل شده است. نهاد» یا «اید» که با نیازهای جسمی سر و کار دارد و مطابق اصل لذت‌طلبی عمل می‌کند؛ «فرامن» یا «سوپرایگو» که همان وجدان است و با اخلاقیات در ارتباط، و «من» یا «ایگو» که وظیفه‌اش برقراری تعادل بین خواسته‌های «نهاد» و «فرامن» است. بنابراین «من»، مهم‌ترین هستهٔ شخصیت فرد است که می‌تواند در برابر هیجانات، اضطراب‌ها، شکست‌ها، تحقیرها و... مورد تهدیدات جدی قرار بگیرد. در این میان مکانیزم‌های دفاعی دست به کار شده، با محافظت از «من» در برابر این مشکلات عاطفی، سعی می‌کند تا با ایجاد سازگاری و تسکین اضطراب، آرامش را به فرد بازگرداند. از مهم‌ترین مکانیزم‌های دفاعی که فروید در مقاله‌های خود بیان نموده است، می‌توان به سرکوبی، برتری، بازگشت، برابرسازی و... اشاره نمود که در این کتاب به صورت بسیار مختصر به آن‌ها پرداخته شده است.

خواندن کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

 پژوهشگران علم روان‌شناسی و روان درمانی و علاقه‌مندان به آثار فروید مخاطبان اصلی این کتاب‌اند.

 بخشی از کتاب مکانیزم‌های دفاع روانی

جبران یا تلافی، وسیله‌ای است که روان شخص برای پوشش گذاشتن بر روی کمبودها و مشکلاتش به کار می‌بندد و از این طریق در وجود فرد، تعادلی برقرار می‌سازد که پیش از جبران وجود نداشته و یا از بین رفته است. در فردی که یکی از پاهایش از پای دیگر کوتاه‌تر است و بدن او را به یک طرف خم کرده، ستون فقرات به تلافی این خمیدگی به جهت عکس آن متمایل می‌شود؛ یک قلب اگر گرفتار جراحتی گردد، از حد طبیعی خود بزرگ‌تر می‌شود تا از این طریق کمبود خود را جبران کند و به هنگام فعالیت یا ورزش که نیاز غذایی و تنفسی بیش‌تر می‌شود، با سرعت بخشیدن به ضربان قلب و تنفس، به جبران این کمبود می‌پردازد. تنگی دریچهٔ قلب به وسیلهٔ افزایش انرژی و بزرگ شدن عضلهٔ آن جبران می‌گردد. گاهی اوقات کمبود بینایی باعث تقویت حس‌های دیگر مثل حس لامسه یا شنوایی می‌شود... به همین ترتیب هرگاه در یکی از اندام‌ها یا حواس نقصان یا کمبودی به وجود آید، بدن شروع به جبران می‌کند و تا حد زیادی هم موفق هم می‌شود.

واضح است که در زمینه‌های روانی، این اقدامات جبرانی بسیار گسترده‌تر و به مراتب پیچیده‌تر است، بنابراین جبران عبارت است از مبالغه کردن در یکی از رفتارهای شخص به منظور کاهش احساس حقارت و کمبودهای او.

برخی از روانشناسان نیز این اصطلاح را برای کسانی به کار می‌برند که می‌خواهند سرپوشی بر روی ضعف‌ها و معایب خود بگذارند و یا از این طریق آن‌ها را از میان ببرند؛ به این ترتیب مکانیزم مذکور روشی است برای رویارویی با کمبودها. به بیان دیگر می‌توان گفت جبران، توسط توانایی یک فرد در امری، ناتوانی او در امری دیگر را می‌پوشاند و افراط در یک صفت پسندیده، سبب جبران یک صفت ناپسند می‌گردد. به زبان ساده‌تر، خودبزرگ‌بینی‌ها و ادعاها و لاف زدن‌ها، همه نمونه‌هایی از تلاش فرد در مخفی ساختن ضعف‌هایش به شمار می‌آیند.نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Travis
۱۳۹۹/۱۰/۱۶

کتابی که کمک می‌کند به درک عمیق‌تری از رفتارهای ناخودآگاه خود برسیم و به ریشه برخی رفتارهای خود پی ببریم.

کاربر ۱۹۷۷۷۳۱
۱۳۹۹/۰۳/۱۶

این کتاب خیلی مسخرس فقط خلاصص

sina
۱۳۹۹/۰۳/۱۶

مضخرف ترین و غیر علمی ترین کتابی که درباره روانکاوی منتشر شده، نویسندگان گویی یک خط هم از فروید نخوانده اند و مسخره تر اینکه یک به اصطلاح استاد دانشگاه هم بر آن مقدمه نوشته و توصیه اش کرده!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶۸)
به طور مثال زنی که انگیزهٔ مادری‌اش در دورهٔ کودکی توسط انگیزهٔ قدرت‌طلبی‌اش سرکوب شده است، حتی اگر بعدها بتوان انگیزه را در او ایجاد کرد، مادر شایسته‌ای نخواهد بود.
طاقچه طاها و بدرالله
۱ - لذت بردن از خود: در این مرحله کودک از اعضای بدن خود لذت می‌برد که از بدو تولد تا سن ۲ سالگی ادامه می‌یابد. ۲ - عشق ورزیدن به خود: که سن ۲ تا ۴ سالگی را در بر می‌گیرد. ۳ - عشق به پدر و مادر: که از سن ۴ تا ۷ سالگی است. ۴ - مرحلهٔ نهفته : در این مرحله انگیزه و هدف مشخصی برای محبت وجود ندارد و از سن ۷ تا ۱۲ سالگی است. ۵ - عشق ورزیدن به همجنس یا جنس مخالف: که از ۱۲ تا ۱۶ سالگی به بعد آغاز می‌گردد. با توجه به مراحل فوق مشخص می‌شود کسی که از مرحلهٔ "عشق ورزیدن به خود" نگذشته باشد، شور جنسی او در این مرحله متوقف شده است.
طاقچه طاها و بدرالله
خودبزرگ‌بینی‌ها و ادعاها و لاف زدن‌ها، همه نمونه‌هایی از تلاش فرد در مخفی ساختن ضعف‌هایش به شمار می‌آیند.
Travis
با آن که «من» شخص نمی‌گذارد که افکار آزاردهنده و ناخوشایند به خودآگاه راه پیدا کند، اما همان‌طور که هر گاز فشرده شده‌ای از اولین شکاف ممکن بیرون می‌جهد، به همان شکل هم افکار سرکوب شده به دنبال مسیری برای راهیابی به دنیای خودآگاه هستند.
Travis
انسان به ندرت متوجه می‌شود که تمام فعالیت‌های او در جهت هرگونه خدمات، قدرت لازم را از انگیزه‌ها و تمایلات اولیهٔ خود که مقاصد خودخواهانه‌ای را در پی داشته است، به دست می‌آورد. دانشمندی که در حال تحقیق برای حل همهٔ مشکلات و سختی‌های بشر است نمی‌داند که تلاش‌های او، حس کنجکاوی برتری یافتهٔ درونی اوست.
طاقچه طاها و بدرالله
بسیاری از جنبش‌های سیاسی و اجتماعی نیز حاصل رویاها و خیالپردازی‌های فیلسوفان رنج‌دیده‌اند؛ بنابراین خیالبافی تنها برای تسکین و آرامش فرد نیست بلکه می‌تواند به سازندگی و نبوغ اجتماعی نیز کمک کند.
Travis
درون افکنی زمانی شدت می‌یابد که انسان آن چه را که دوست می‌دارد از دست بدهد. در این مورد فرد، تصور ذهنی آن چه از دست داده را در روح خود جذب کرده و آن را به عنوان جزئی از «من» می‌پذیرد.
Travis
بازی و هنر و حتی رویا، پدیده‌هایی هستند که به واسطهٔ آن‌ها تمام تمایلات سرکوب شده، با اشکال متفاوتی جلوه‌گر شده و برآورده می‌گردند.
Travis
در حقیقت در فراسوی شکوفایی هر قهرمان، کمبودها، تحقیرها، محرومیت‌ها و آمال ناکام‌ماندهٔ طرفداران آن‌ها پنهان شده است.
nasim
مکانیزم تثبیت همهٔ بخش‌های شخصیت فرد، از همان آغاز طفولیت باید با تغیرات تدریجی سیر تکاملی را طی کند. به روند رشد شخصیت که فرد بالغ را در برخی موارد نابالغ نشان می‌دهد، تثبیت گفته می‌شود. نظریات مختلفی در مورد علت اصلی این پدیده وجود دارد. برحسب یکی از نظریه‌های معتبر، تثبیت به علت تجربه‌ای است که شخص از ارضای شدید تمایلات خود به دست آورده و اینک به راحتی نمی‌تواند از آن بگذرد. ناکامی و سرکوب کردن شور جنسی در طول مراحل تکامل، «تثبیت شور جنسی» گفته می‌شود. به عقیدهٔ روانکاوان این شور جنسی باید در مراحل مختلف زندگی، به ترتیب مدارجی را پشت سر گذارد: ۱ - لذت بردن از خود: در این مرحله کودک از اعضای بدن خود لذت می‌برد که از بدو تولد تا سن ۲ سالگی ادامه می‌یابد.
طاقچه طاها و بدرالله

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۱/۲۳
شابک۹۶۴-۸۶۷۳-۲۷-۶
تعداد صفحات۱۲۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۱/۲۳
شابک۹۶۴-۸۶۷۳-۲۷-۶