با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تاریخ روابط اسلام و اروپا

دانلود و خرید کتاب تاریخ روابط اسلام و اروپا

تاریخ سوءتفاهمات و پیشداوری‌ها

۲٫۶ از ۸ نظر
۲٫۶ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخ روابط اسلام و اروپا  نوشته  فرانکو کاردینی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تاریخ روابط اسلام و اروپا

فرانکو کاردینی از برجسته‌ترین مورخان و محققان تاریخ قرون وسطا محسوب می‌شود. مورخ ایتالیایی در این اثر درخشان که با استقبال فراوان محافل علمی و دانشگاهی اروپایی و غیر اروپایی هم روبه رو شده به بررسی ۱۳ قرن مناسبات پر فراز و نشیب اسلام و اروپا پرداخته است.

۱۳ قرن مشحون از سوء تفاهم، پیش داوری، برداشت‌های اشتباه، پنداره‌ها و اطلاعات نادرست که دیدگاه اروپائیان را درباره اسلام شکل داده و آن را به حدی مخدوش کرده است که آثار آن تا امروزه نیز از بین نرفته و این همه طول زمان موجب بیگانگی میان اسلام و اروپا شده است.

در این اثر کاردینی بسیاری از وقایع و مناسبات ودرگیری‌های میان جهان اسلام و اروپا را بررسی کرده است. وقایعی مثل جنگ‌های صلیبی، فتوح عثمانی در اروپا، عقب راندن ترکان از بالکان، ارتباطات زبانی، سیاسی، اقتصادی و روابط متنوع و رنگارنگ فرهنگی و تمدنی و...

به اعتقاد نویسنده، امروز هم اسلام پشت دروازه‌های اروپا می‌کوبد، درست مانند قرن‌های اولیهٔ اسلامی‌ مصادف با ۷ و ۸ میلادی، که سپاهیان مسلمان بخش‌های وسیعی از حوزه مدیترانه و شبه جزیره ایبری را به گونه‌ای فتح کردند که شدت و سرعت و وسعت آن فقط یک بار در تاریخ بشر اتفاق افتاده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
mahdi
۱۳۹۹/۰۳/۰۱

کتاب کشش لازم را در روان بودن فهم کلمات برای خوانندگان را ندارد.. هر صفحه شاید ده ها ارجاع تاریخی دارد و همین مسئله کمی خسته کننده در خواننده ایجاد میکند

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۳)
در ترجمه فارسی کتاب حاضر، برگردان‌های آلمانی و انگلیسی از متن اصلی (به زبان ایتالیایی) کتاب را مورد استفاده قرار داده‌ام. آقای کاردینی و مخصوصا مترجمان آلمانی و انگلیسی کتاب در ذکر برخی اسامی و اماکن اسلامی دچار اندک خطاهایی شده‌اند که در برخی محافل اروپایی به این نکته اشاراتی رفته است. در مراوده و مکاتبه شخصی با آقای کاردینی این نکته را با وی در میان گذاشتم و ایشان با ارسال مکتوبی به اینجانب اختیار تام دادند که در اسامی مذکور و حتی برخی مطالب و موضوعات کتاب تصحیحاتی به عمل آورم. در موارد ضروری به این کار مبادرت ورزیده‌ام. در برگردان فارسی پیرامون بسیاری از اسامی، شخصیت‌ها، اماکن، رویدادها و موضوعات مختلف، شرح و تفسیرهایی در صفحات و پاورقی‌های متعدد کتاب اضافه کرده‌ام تا به درک بهتر مفاهیم کتاب کمک نماید و مزید بر آگاهی علاقمندان و پژوهندگان موضوعات تاریخی گردد
س
آیا قرن سیزدم عصر دنباله روی از اسلام بود؟ بی تردید این قرن یکی از بزرگ ترین دورآن‌ها در تاریخ اروپا محسوب می‌شود و هویت فرهنگی قاره در این قرن ریشه و شکل گرفت. در این دوران مسیحیت و اسلام- علی رغم جنگ صلیبی و یا شاید به واسطهٔ آن؟- به شکل بی سابقه‌ای به هم نزدیک شدند.
محمد طاهر پسران افشاریان
آسیزی اعتقاد داشت که علم خود مظهر قدرت است.
محمد طاهر پسران افشاریان
یک مترجم انگلیسی زبان عربی اینگونه تعبیر کرد که خداوند به تازه اسرائیلیان (مسیحیان) فرمان داده است که آثار مصریان را بربایند، همان که موسی پیش تر چنان کرد: "بیائید به فرمان پروردگار و به کمک او خردمندی و فن بیان فلاسفه مشرک را بربائیم، بیائید از این لامذهبان بربائیم و با آن دین و ایمان خویش را غنا بخشیم. "فیلسوف" عنوانی بود که علمای لاتینی در این میان به عرب ها داده بودند در حالی که "بیسواد illitterati" نام "مشرکان" و "لامذهبان" بود
محمد طاهر پسران افشاریان
گروهی که با حمایت و هماهنگی پتروس معزز به کار ترجمه روی نهاده بود کارش فقط به ترجمه قرآن و به موضوعات اسپانیا محدود و منحصر نمی‌شد. حداقل سه مرکز برای این امر مهم ایجاد کرده بودند: یکی در اسپانیا، یکی در انگلستان و یکی هم در جنوب ایتالیا و موضوعات شبه جزیره ایبری البته اولویت اساسی داشت. متون و معارف اسلامی که توسط مترجمان اروپایی به زبآن‌های لاتینی برگردان شده بودند نظیر کارهای یوهانس هیسپالنسیس، دومنیکوس گوندیسالینوس ، هرمان دالماسیایی، پلاتوی تیوولیایی و ژرار کرمونایی و آثاری که از روی اینگونه متون و معارف جدید پدید آمدند، بهترین منابع اطلاعاتی و آگاهی‌های اسلامی غربیان را در قرون وسطی تشکیل می‌داد.
محمد طاهر پسران افشاریان
مارکوس تولدویی متعاقبا به ترجمهٔ دیگری از متن قرآن مبادرت ورزید که از متن موجود قبلی بهتر و دقیق‌تر بود. نکته قابل توجه اینکه مارکوس علاوه بر ترجمهٔ کتاب آسمانی مسلمانان به ترجمه آثار جالینوس از عربی به لاتینی پرداخت.
محمد طاهر پسران افشاریان
مارکوس تولدویی از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار بود. عالمان زمانه اش هیچگاه چون او سرشار از عشق به تعقل و اخلاص در خردورزی نبودند و فعالیت‌های آنان بیشتر اهداف منازعه برانگیز و عملیاتی را دنبال می‌کرد: آنان می خواستند اسلام را بهتر شناسایی کنند تا با آن هرچه موثرتر به مباحثه و مخالفت برخیزند. چنین قصد و نیتی برای نوع تفکرات مغرب زمینی البته قابل توجیه بود و با منطق و روش آبلار که از دوستان نزدیک پتروس معزز محسوب می‌شد همخوانی داشت. اما معلوم نبود که چنین تفکراتی از لحاظ تبلیغی و میسیونری چه فوایدی در بر داشت زیرا در سرزمین‌های اسلامی موعظه و ترویج هر آنچه غیر از شریعت اسلامی بود، موکدا قدغن بود.
محمد طاهر پسران افشاریان
این وجود مسلمانان هرچه بیشتری خارج از قلمرو دارالاسلام زندگی می‌کردند: ساکنان نواحی سوریه- فلسطین و منطقه ایبری که به تصرف مسیحیان در آمده بود و همچنین بازرگانان و اسیران.
محمد طاهر پسران افشاریان
این ترتیب ریکولدو شاهد نقش بر آب شدن رویای بزرگ نصرانیان مغرب زمین بود که همانا آرزوی بزرگ نصرانی شدن اقوام تاتار در آسیای مرکزی بود. اگر این آرزو تحقق می. یافت امکان برپایی یک کارزار صلیبی مشترک از جانب شرق و غرب برای به شکست کشاندن سلطان مسلمان ممالیک مصر فراهم می‌آمد.
محمد طاهر پسران افشاریان
در این اثنا واقعیت تازه دیگری در حال شکل گیری و ظهور بود و آن فراگیری هرچه مشتاقانه تر زبان عربی بود. این اشتیاق نه فقط به خاطر این که عربی زبان "مقدس" بود و کتاب آسمانی به این زبان نازل شده بود (سوای اینکه چه کسانی به این امر اعتقاد داشتند و یا نداشتند)، بلکه بیشتر به این دلیل که عربی یک زبان فرهنگی محسوب می‌شد و اغلب آثار اندیشمندان و خردمندان بزرگ یونان باستان به آن زبان ترجمه شده بود. منابعی هم از دانشمندان باستان به زبان یونانی وجود داشت ولی برای متفکران غربی دسترسی به این منابع از طریق حوزه فرهنگی بیزانس کمتر میسر بود و امکان دسترسی به منابع عربی موجود در شبه جزیره ایبری خیلی آسان تر بود.
محمد طاهر پسران افشاریان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۷۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۵/۲۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۲۴-۶۱۷-۵
تعداد صفحات۵۷۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۵/۲۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۲۴-۶۱۷-۵