با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
رمزگشایی؛ نگاهی به نیما یوشیج و صادق هدایت

دانلود و خرید کتاب رمزگشایی؛ نگاهی به نیما یوشیج و صادق هدایت

۳٫۸ از ۸ نظر
۳٫۸ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رمزگشایی؛ نگاهی به نیما یوشیج و صادق هدایت  نوشته  جلال آل احمد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب رمزگشایی؛ نگاهی به نیما یوشیج و صادق هدایت

«نیما برای من آغازی بود. می‌دانید نیما شاعری بود که من در شعرش برای اولین بار یک فضای فکری دیدم و یک‌جور کمالِ انسانی؛ مثل حافظ.» جلال آل احمد این جمله را در ابتدای کتاب «رمزگشایی» نوشته است که نگاهی دارد به آثار و افکار دو غول ادبیات فارسی که هرکدام سرآغاز تحولی بودند و روزنه‌ای به دنیایی تازه با اندیشه‌ها و افق‌های تازه در ادبیات گشودند. کتاب جلال دو بخش دارد. یک بخش به نیما می‌پردازد و یک بخش به صادق هدایت. در بخش نیما یوشیج دو گفتار می‌خوانید. یکی درباره سبک سیاق شاعری نیما و نوع نگاهش به شعر و دیگری «پیرمرد چشم ما بود» که خیلی‌ها در کتاب‌های ادبیات فارسی دبیرستان آن را خوانده‌اند و لذتش را برده‌اند. این بخش درباره خلق و خو و رفتار و منش نیما و روزهای واپسین زندگی او از زبان شیرین و شیوای آل احمد است. در بخش دوم، رمزگشایی جلال از صادق هدایت، با هدایت «بوف کور» روبه‌روییم تا از خلال حال و هوای بوف کور، خالقش را بیشتر بشناسیم. شخصیتش را، تنهایی‌اش را، انزوایش را و مهم‌تر از همه، آنچه درون او را «همچون خوره می‌خورْد»: «تا زنده بود هم‌چنان ناشناس ماند و اکنون هم__ که در عالم واقع نقش قهرمان داستان «تاریکخانه» را بازی کرده‌است__ از دوستان و آشنایان دمخور او هیچ‌کس برنخاست تا از خود او سخنی بگوید؛ نامه‌ای، یادداشتی، نشانه‌ای و اثری از او پیش روی ما بگذارد که ما را در شناختنش کمک کند.» خواندن آن چه جلال آل احمد در وصف این دو مرد نوشته است قطعا شیرین است و مهم‌تر از آن بسیار وسوسه انگیز؛ چون جلال کسی است که اصولا نمی‌توان از نوشته‌هایش گذشت.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
حسین
۱۳۹۸/۰۶/۱۸

چرا کتاب غرب زدگی جلال آل احمد نیستش؟

Fāřñäż
۱۳۹۹/۰۹/۲۹

خیلی دوست داشتم.

maryam😊
۱۳۹۸/۰۳/۱۲

عالی

محمد مهدی
۱۴۰۰/۰۲/۰۳

بسم الله راستش من این کتاب را برای تحقیقی که برای مدرسه لازم داشتم گرفتم، اما بعد از خوندن چند تا صحفه واقعا برام نگاه مرحوم آل احمد به این دو بزرگوار چقدر جالبه. هم نیما یوشیج، و هم صادق هدایت در

- بیشتر
fatemeh
۱۳۹۸/۰۳/۰۵

انتظار نداشتم کتاب غرب زدگی از آل احمد در طاقچه نباشه. لطفا اون و هم اضافه کنید

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۲۰
تعداد صفحات۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۲۰