با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نخستین دموکراسی (چالش اندیشه‌ای از دوران باستان)

دانلود و خرید کتاب نخستین دموکراسی (چالش اندیشه‌ای از دوران باستان)

۴٫۶ از ۸ نظر
۴٫۶ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نخستین دموکراسی (چالش اندیشه‌ای از دوران باستان)  نوشته  بهزاد قادری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نخستین دموکراسی (چالش اندیشه‌ای از دوران باستان)

«نخستین دموکراسی (چالش اندیشه‌ای از دوران باستان)» نام کتابی از پال وودراف (-۱۹۴۳) است که به بررسی زیرساخت‌های جامعۀ یونان باستان، به‌ویژه در دو سدۀ شکوفایی آرمان دموکراسی، می‌پردازد. وودراف نخست به مفاهیم کلیدی، مثل دولت‌شهر، قانونگذاری، عرف و سنت، مذهب، ادبیات و تئاتر برخاسته از عرف و مذهب، و آموزش و پرورش نوین در فرهنگ یونان باستان و دولت‌شهرهای آن می‌پردازد . او این کتاب را با این انگیزه نگاشته‌است تا «بدل»‌های دموکراسی را برای مردم آمریکا روشن و ثابت کند سطحی‌نگری تودۀ آمریکاییان آنان را به ورطۀ جهل مرکب کشانده است، و این بی‌خبری تا حدی است که آنان تفاوت بین خودسری دوحزبی و مبتنی بر ثروت را دموکراسی پنداشته‌اند. وودراف نخست به مفاهیم کلیدی، مثل دولت‌شهر، قانونگذاری، عرف و سنت، مذهب، ادبیات و تئاتر برخاسته از عرف و مذهب، و آموزش و پرورش نوین در فرهنگ یونان باستان و دولت‌شهرهای آن می‌پردازد تا، سپس، نشان دهد در نبود این مفاهیم، یا بیگانه بودن آمریکاییان با بیشتر این مفاهیم، یا آشنایی آنان با تحریفی از این مفاهیم، نه مردم آمریکا از دموکراسی برخوردارند و نه دولت برخاسته از چنین کژپنداری‌هایی صلاحیت دارد که خود را پرچمدار دموکراسی در جهان بداند. پس کتابی که پیش رو دارید، به سه دلیل خواندنی است: ۱) این روزها، دموکراسی را صادراتی یا پدیده‌ای اعطایی معرفی می‌کنند؛ ۲) از دید نویسندۀ این کتاب، مبانی فلسفی، سیاسی و اجتماعی دموکراسی هرچه باشد (که در این کتاب کم از آن‌ها سخن نرفته)، بخش بزرگی از دموکراسی یونان باستان حاصل آرمان تراژیک در ادبیات و آیین نمایشی یونان باستان است؛ ۳) بررسی تطبیقی بین نخستین دموکراسی در یونان باستان و آمریکای قرن بیست‌ویکم یکی از موارد کمیاب است، به‌ویژه آنکه پژوهشگرش آمریکایی‌تبار و استاد دانشگاه باشد و این پژوهش را در فضای مشترک بین فلسفه، تاریخ و تئاتر مطرح کند. بریده‌ای از کتاب: بدون همسازی، دموکراسی‌ای در میان نیست. همسازی به دولت قوت و آرامش درونی می‌بخشد. همسازی از بروز جنگ داخلی جلوگیری می‌کند و به مردم اجازه می‌دهد که به خیر و صلاح خودشان بر خود حکومت کنند. اگر همسازی نباشد، مردم منافع مشترک ندارند. آن‌وقت اگر مردم دچار چنان تفرقۀ شدیدی باشند و چیزی در میان نباشد که همه، با هم، خواستارش باشند، «حکومت برای مردم» چه معنایی دارد؟ بدون همسازی، دولت به نفع گروهی و به قیمت نادیده انگاشتن منافع گروه دیگر حکومت می‌کند. اگر همسازی شکست بخورد، خیلی‌ها دلیلی برای مشارکت در حکومت نخواهند داشت.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
تاروش
۱۳۹۹/۰۸/۰۲

کتابی عالی درباره‌ی سرگذشت دموکراسی و رفته‌رفته دزدیده‌‌شدن این مفهوم توسط سرمایه‌داری. هرچند نویسنده خیلی دوست نداره بی‌پرده سرمایه‌داری رو نقد کنه و گویی جاهایی هم تعارف می‌کنه اما در کل پژوهشی سزاوار خواندنه.

mabad
۱۳۹۹/۰۸/۲۳

ارزش مطالعه رو داره.برای درک بهتر دموکراسی باید این کتاب را خواند

طناز
۱۳۹۹/۰۵/۱۴

به نظرم خوبه ...ولی این کتاب رو یه انسان خنثی نموشته ..ایشون که روسا و خوب به نظرم تقابل و جنگی که بین این دو ابر قدرته..باعث شدن نویسنده از کاه کوه بسازه...و از نظر من دکوکراسی امریکا خیلی بهتر

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۰۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۰/۰۴
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۷۸۰۶-۳۸-۸
تعداد صفحات۳۰۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۰/۰۴
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۷۸۰۶-۳۸-۸