با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب کتاب کار استدلال اثر دیوید آر مارو

دانلود و خرید کتاب کتاب کار استدلال

دوره‌ی کامل تفکر انتقادی

۲٫۶ از ۵ نظر
۲٫۶ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کتاب کار استدلال  نوشته  دیوید آر مارو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب کتاب کار استدلال

کتاب الکترونیکی «کتاب کار استدلال» نوشتهٔ دیوید آر مارو با ترجمهٔ یاسر خوش‌نویس در انتشارات اختران چاپ شده است. در این کتاب «مطرح کردن یک استدلال» به معنای ارائهٔ مجموعه‌ای از دلایل یا شواهد در پشتیبانی از یک نتیجه است. در اینجا استدلال صرفاً بیان دیدگاه‌هایی خاص نیست و تنها بحث و جدل هم نیست. استدلال‌ها تلاش‌هایی برای تأیید یا پشتیبانی از دیدگاه‌ها بر مبنای دلایل هستند. در این معنا استدلال‌ها بی‌فایده نیستند، بلکه در واقع ضروری‌اند.

درباره کتاب کار استدلال

این کتاب با بررسی استدلال‌های نسبتاً ساده آغاز می‌شود و سپس به استدلال‌های مبسوط و کاربرد آن‌ها در مقالات و سخنرانی‌های شفاهی می‌پردازد. فصل‌های ۱ تا ۶ کتاب دربارهٔ نوشتن و ارزیابی استدلال‌های کوتاه هستند. 

فصل ۷ شما را در زمینهٔ ارائهٔ طرحی از استدلال‌های مبسوط و سپس نوشتنِ تفصیلی این گونه استدلال‌ها راهنمایی می‌کند. در فصل ۸ به سراغ نوشتن مقالات استدلالی خواهید رفت. فصل ۹ قواعدی را معرفی می‌کند که به طور اختصاصی به سخنرانی شفاهی مربوط هستند. مجدداً باید گفت که تمامی فصل‌های بعدی کتاب به فصل‌های ۱ تا ۶ وابسته‌اند، چراکه استدلال‌های مبسوط اساساً چند استدلال کوتاه را ترکیب می‌کنند و بسط می‌دهند و استدلال‌های کوتاه در فصل‌های ۱ تا ۶ بررسی شده‌اند. بنابراین، حتی اگر از ابتدا به این دلیل به کتاب مراجعه می‌کنید که در نوشتن مقاله یا ارائهٔ سخنرانی به شما کمک کند، از فصل‌های ابتدایی عبور نکنید. دست‌کم بخش‌های مربوط به توضیح هریک از قواعد را بخوانید. با این کار، هنگامی که به فصل‌های بعدی و موردعلاقه‌تان رسیدید، ابزارهای موردنیاز خود را در اختیار خواهید داشت. مدرسان ممکن است فصل‌های ۱ تا ۶ را در ابتدای نیمسال تدریس کنند و فصل‌های ۷ تا ۹ را هنگامی درس دهند که قرار است دانشجویان مقالاتی بنویسند یا سخنرانی کنند.

بخش اول کتاب با سه پیوست به پایان می‌رسد. پیوست یکم فهرستی از مغالطه‌هاست؛ یعنی انواعی از استدلال‌های گمراه‌کننده که چنان وسوسه‌کننده و رایج‌اند که حتی نام‌های اختصاصی دارند. پیوست دوم سه قاعده را برای ساختن و ارزیابی تعریف‌ها مطرح می‌کند و پیوست سوم نیز که در ویرایش قبلی کتاب نبود، به ترسیم نقشه‌های استدلال‌ها اختصاص دارد. ترسیم نقشه ابزاری قدرتمند برای فهم این امر است که چگونه اجزای یک استدلال کنار هم قرار می‌گیرند. هنگامی که به این پیوست‌ها نیاز پیدا کردید، به سراغ آن‌ها بروید.

بخش دوم کتاب شامل نمونه پاسخ‌هایی برای تمرین‌های شماره‌های فرد کتاب است. بیشتر این پاسخ‌ها با شرح‌هایی همراهند که نقاط قوت و ضعف آن‌ها را توضیح می‌دهد.

بخش سوم کتاب حاوی فعالیت‌های بیشتری در زمینهٔ تفکر انتقادی است که برمبنای قواعد و تمرین‌های بخش اول شکل گرفته‌اند. برخی از این فعالیت‌ها را می‌توانید به‌تنهایی انجام دهید، اما برخی دیگر باید در کلاس یا با مشارکت همکلاسی‌هایتان انجام گیرند.

کتاب کار استدلال را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب به کسانی که مایل به بررسی انواع استدلال‌ها و تفکر انتقادی هستند، پیشنهاد می‌شود.

بخشی از کتاب کار استدلال

اولین گام در تنظیم یک استدلال این است که از خودتان بپرسید: «سعی داری چه چیزی را ثابت کنی؟» به یاد داشته باشید که نتیجه جمله‌ای است که دلایلی را به نفع آن مطرح می‌کنید. جملاتی که دلایل شما را بیان می‌کنند مقدمه هستند.

جملات زیر از وینستون چرچیل را در نظر بگیرید:

من خوش‌بین هستم. به نظرم چیز دیگری بودن ثمرهٔ چندانی ندارد.

این یک استدلال و همچنین طنزی جالب‌توجه است، چراکه چرچیل دلیلی را برای خوش‌بین بودن خود مطرح می‌کند. مقدمهٔ او این است: «به نظرم چیز دیگری بودن ثمرهٔ چندانی ندارد.»

مقدمه‌ها و نتایج همواره آشکار نیستند. برای‌مثال، شرلوک هولمز باید یکی از استنتاج‌هایش را در «ماجرای شعلهٔ نقره‌ای» توضیح دهد:

توی اسطبل سگی بسته بودند اما بااینکه کسی داخل اسطبل بود و اسبی را بیرون آورد، سگ پارس نکرد. ... روشن است که ... سگ او را به‌خوبی می‌شناخته.

هولمز دو مقدمه دارد. یکی از آن‌ها آشکار است: سگ به مرد پارس نکرد. مقدمهٔ دیگر واقعیتی کلی است که همهٔ ما دربارهٔ سگ‌ها می‌دانیم و هولمز آن را مفروض می‌گیرد: سگ‌ها تنها به غریبه‌ها پارس می‌کنند. این دو مقدمه در کنار یکدیگر نتیجه می‌دهند که مرد غریبه نبوده است. سپس، معلوم می‌شود که همین نکته کلید حل معماست.

هنگامی که از استدلال‌ها به‌صورت ابزاری برای کاوش و بررسی استفاده می‌کنید، ممکن است گاه تنها از نتیجه‌ای آغاز کنید که قصد دارید از آن دفاع کنید. پیش‌از هر کاری، نتیجه را به‌روشنی بیان کنید. ممکن است بخواهید استدلال چرچیل را گامی فراتر ببرید و استدلال کنید که من و شما نیز باید خوش‌بین باشیم. در این صورت، این امر را به‌صراحت بیان کنید. سپس از خود بپرسید چه دلایلی برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای دارید. چه دلایلی می‌توانید برای اثبات این امر ارائه دهید که همگی باید خوش‌بین باشیم؟

می‌توانستیم به مرجعیت فکری چرچیل متوسل شویم. اگر چرچیل خوش‌بینی را توصیه می‌کند، ما که هستیم که روی حرف او حرفی بزنیم؟ اما این توسل شما را چندان پیش نخواهد برد، چون افراد دیگری با همین شهرت بدبینی را توصیه کرده‌اند. باید خودتان به این موضوع بیندیشید. دلیل شما برای این دیدگاه که باید خوش‌بین باشیم چیست؟

یک دلیل می‌تواند این باشد که خوش‌بینی انرژی ما را برای تلاش با هدف موفقیت افزایش می‌دهد، درحالی‌که اگر ازپیش احساس شکست کنیم، هرگز تلاش را آغاز نخواهیم کرد. احتمال اینکه خوش‌بینان موفق شوند و به اهدافشان دست یابند بیشتر است (شاید چرچیل هم همین نکته را در نظر داشته). اگر مقدمهٔ شما چنین است، آن را صریحاً بیان کنید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
مهدی
۱۴۰۱/۰۱/۱۹

اگه میشه یه تخفیف برا این کتاب بذارید. من وضعیت مالیم خیلی خرابه ولی با این حال تنها دلخوشیم تو زندگی کتاب خوندنه

F .Malooze
۱۴۰۱/۰۵/۰۹

لطفا در طاقچه بی نهایت قرارش بدید

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
تفکر نقاد اندیشیدن دربارهٔ خود تفکر را به ما می‌آموزد. یاد می‌گیریم این ماشین ذهن چطور کار می‌کند، و می‌آموزیم که چطور با در اختیار گرفتن تفکرمان، فرمان اعمال خود، فرمان احساسات خود، فرمان نفس خود را در دست گیریم و مسئولیت زندگی‌مان را بپذیریم. مجموعهٔ تفکر نقاد طرحی است برای بهبود کیفیت روابط، یادگیری، و زندگی. برای اخلاقی زیستن. برای آزادی.
احسان رضاپور
قاعدهٔ ۸: از مثال‌هایی استفاده کنید که نمایندهٔ جمعیت باشند حتی تعداد زیادی مثال هم ممکن است در حکم نمایندهٔ مجموعه‌ای که تعمیم دربارهٔ آن مطرح شده نباشند
محمد طاهر پسران افشاریان
استدلال‌هایی که از همبستگی به علت می‌رسند اغلب متقاعدکننده‌اند. بااین‌حال یک مشکل ثابت درمورد چنین ادعاهایی وجود دارد. مشکل این است که هر همبستگی را می‌توان به طرق مختلفی تبیین کرد. اغلب با توجه کردن به خود همبستگی نمی‌توانیم دریابیم که بهترین راه برای توضیح علل نهفته در پس همبستگی چیست.
محمد طاهر پسران افشاریان
اولاً، برخی همبستگی‌ها ممکن است صرفاً تصادفی باشند. بعید است که انبساط کیهان موجب افزایش قیمت گوجه‌فرنگی یا کتاب‌های درسی شود. هم کیهان و هم قیمت‌ها درحال تورم‌اند، اما رابطه‌ای علّی میان آن‌ها وجود ندارد
محمد طاهر پسران افشاریان
ثانیاً، حتی اگر واقعاً رابطه‌ای در میان باشد، همبستگی به‌خودی‌خود جهت رابطه را مشخص نمی‌کند. اگر ر ۱ با ر ۲ همبسته باشد، هم ممکن است ر ۱ علت ر ۲ باشد و هم برعکس: ممکن است ر ۲ علت ر ۱ باشد. برای‌مثال، درست است که افرادی که نگرش «می‌توانم، پس انجام می‌دهم» دارند به طور میانگین ثروتمندترند، اما اصلاً روشن نیست که این نگرش موجب ثروت می‌شود. کاملاً ممکن است که قضیه برعکس باشد، یعنی ثروتمندی علت این نگرش باشد. هنگامی که از قبل موفق و ثروتمند بوده‌اید، بیشتر آمادگی دارید فکر کنید که در آینده هم موفق خواهید بود. بنابراین ممکن است ثروت و نگرش مذکور همبسته باشد، اما اگر ثروتمند نیستید و می‌خواهید بشوید، صرف کار کردن روی نگرشتان احتمالاً کمک زیادی به شما نخواهد کرد.
محمد طاهر پسران افشاریان
همچنین همبستگی میان افزایش خشونت در تلویزیون و افزایش خشونت در جامعه ممکن است به‌جای آنکه حاکی از این باشد که تلویزیون درحال نابود کردن اخلاق است، در واقع حاکی از این باشد که اخلاق بد ما درحال نابود کردن تلویزیون است؛ یعنی افزایش وقوع خشونت در جهانِ واقعی است که موجب می‌شود خشونت بیشتری در تلویزیون نشان داده شود.
محمد طاهر پسران افشاریان
ثالثاً، ممکن است علت نهفتهٔ دیگری در میان باشد که هر دو سوی همبستگی را تبیین کند؛ یعنی ممکن است ر ۱ با ر ۲ همبسته باشد، اما به‌جای اینکه ر ۱ علت ر ۲ باشد یا ر ۲ علت ر ۱ باشد، چیز دیگری مثلاً ر ۳ علت هر دو آن‌ها شده باشد. برای‌مثال، این واقعیت که دانشجویانی که در ردیف‌های جلو کلاس می‌نشینند نمرات بهتری می‌گیرند، به‌خودی‌خود نشانگر این نیست که یا نشستن در ردیف‌های جلو علت نمرات خوب آن‌هاست یا اینکه نمرات خوب آن‌ها باعث می‌شود در ردیف‌های جلو کلاس بنشینند، بلکه ممکن است تعهد برخی دانشجویان برای آنکه تکالیف تحصیلی خود را به‌خوبی انجام دهند، هم علت نمرات خوبشان باشد و هم علت نشستن آن‌ها در ردیف‌های جلو کلاس.
محمد طاهر پسران افشاریان
درنهایت، ممکن است عللی چندگانه یا پیچیده در کار باشند که در یک زمان واحد در جهاتی مختلف عمل کنند. برای‌مثال، افزایش خشونت در تلویزیون یقیناً بازتابی از افزایش خشونت در جامعه است، اما درعین‌حال می‌تواند این خشونت را تشدید نیز بکند. کاملاً محتمل است که علل دیگری نیز در کار باشند، مانند سست شدن نظام‌های ارزشی سنتی و نبود سرگرمی‌های سازنده در جامعه.
محمد طاهر پسران افشاریان
ازآنجاکه معمولاً چندین تبیین برای یک همبستگی مطرح‌اند، چالش اصلی پیش روی یک استدلال خوب مبتنی‌بر همبستگی، یافتن محتمل‌ترین تبیین است.
محمد طاهر پسران افشاریان
توجه کنید که محتمل‌ترین تبیین بسیار به‌ندرت از جنس توطئه‌اندیشی یا مداخلات فراطبیعی است. البته ممکن است مثلث برمودا واقعاً جن‌زده باشد و کشتی‌ها و هواپیماها به این دلیل ناپدید شوند. اما احتمال این تبیین بسیار ضعیف‌تر از تبیینی ساده‌تر و مبتنی بر وقایع طبیعی: اینکه مثلث برمودا یکی از پرترافیک‌ترین مناطق در کشتی‌رانی و پروازهای هوایی است و آب‌وهوای حارّه‌ای دارد که گاه غیرقابل‌پیش‌بینی و خشن است. این را هم در نظر داشته باشید که برخی افراد دوست دارند داستان‌های جن و پری عجیب و غریبی بسازند و چنین تبیین‌هایی که مدام دلهره‌آورتر و پیچیده‌تر هم می‌شوند، قاعدتاً قابل‌اعتمادترین تبیین‌ها نخواهند بود. داستان‌های عجیب و غریبی را که به درد فیلم‌های تخیلی می‌خورند بعید است بتوان مقدمه‌هایی قابل‌اعتنا برای استدلال‌های علمی دانست.
محمد طاهر پسران افشاریان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۴۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۹/۱۵
شابک۹۷۸۹۶۴۰۰۰۰۰۰۰
تعداد صفحات۵۴۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۹/۱۵
شابک۹۷۸۹۶۴۰۰۰۰۰۰۰