کتاب داستان کودکانه صوتی

کتاب داستان کودکانه صوتی

خیلی از ما به عنوان پدر و مادر دغدغه‌ها و نگرانی‌های زیادی برای آینده فرزندانمان داریم و به دنبال روش‌های صحیح تربیت و انتقال ارزش‌هایمان به آ‌ن‌ها هستیم. خوب است به این نکته توجه کنیم که سال‌های کودکی نقش پررنگی در شکل‌گیری شخصیت و علایق فرزندانمان دارند. اگر می‌خواهیم فرزند خود را به قصه خواندن علاقه‌مند کنیم باید از سنین پایین دست به کار شویم. در سا‌ل‌های اول زندگی کودک کتاب پارچه‌ای و پلاستیکی بهترین گزینه‌ها هستند. بعد از آن کودک کم کم به داستان‌های آهنگین و شعر‌های کودکانه علاقه نشان می‌دهد، سپس آرام آرام با قصه ارتباط برقرار می‌کند. از زمانی که کودک توانست شعر و داستان‌های طولانی‌تر را دنبال کند می‌توانیم علاوه بر خواندن کتاب، قصه صوتی کودکانه هم برای او پخش کنیم.

وقتی کودک به کتاب گوش می‌دهد در ذهنش صحنه‌هایی از داستان را خلق می‌کند، رفتار شخصیت‌ها را پیش بینی می‌کند و گاهی پایان داستان را به میل خود در ذهنش تغییر می‌دهد. او خودش را به جای شخصیت‌های داستان قرار می‌دهد و رفتار‌ها و واکنش‌های آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند و از خودش می‌پرسد اگر او به جای قهرمان قصه بود چه می‌کرد؟ اگر واژه جدیدی را در داستان بشنود علاوه بر اینکه دایره واژگانش گسترش می‌یاید، تلاش می‌کند تا معنی درست آن کلمه را تشخیص بدهد.

با توجه به تاثیر عمیقی که قصه ها بر ذهن کودک می‌گذارند، انتخاب درست کتاب اهمیت ویژه‌ای دارد. کتاب مناسب کودک کتابی است که در خلال داستان، ارزش‌های اخلاقی را بیان کند، دغدغه‌ای اجتماعی متناسب با سن کودک را مطرح کند، کودک را به فکر وادارد، و نتیجه بد حاصل از یک رفتار غلط را نشان بدهد. 

down