با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
درس هایی برای دنیای پساکرونا

دانلود و خرید کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا  نوشته  فرید زکریا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا

کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا نوشته فرید زکریا و محمدعلی شفیعی است. کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا را انتشارات معرفت برای دنیای پس از همه‌گیری منتشر کرده است.

درباره کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا

این کتاب نه به همه‌گیری، که به دنیایی می‌پردازد که در نتیجۀ همه‌گیری و از همه مهمتر، دنیایی که در نتیجۀ عکس‌العمل‌های ما به آن در حال شکلگیری است. هر شوک بزرگی اثرات متفاوتی خواهد داشت. این اثرات به موقعیت جهان در زمان بروز آن و شیوهٔ عکس‌العمل انسان‌ها بستگی دارد، عکس‌العملی که ممکن است به‌صورت ترس، انکار یا تطبیق‌پذیری بروز پیدا کند. اثر ویروس جدید کرونا تحت تأثیر این واقعیت‌ها خواهد بود که اولاً همهٔ دنیا عمیقاً به یکدیگر وابسته‌اند، ثانیاً اکثر کشورها برای مقابله با همه‌گیری آمادگی ندارند و ثالثاً در لحظهٔ ظهور آن، بیشتر کشورها، ازجمله ثروتمندترین کشورهای جهان، جامعه و اقتصاد خود را به‌طور بی‌سابقه‌ای در تاریخ بشر تعطیل کردند.

این کتاب دربارۀ دنیای پَساکرونا نوشته شده است، نه به این دلیل که کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم، بلکه به این دلیل که از یک آستانهٔ حیاتی گذر کرده‌ایم. تقریباً همهٔ افرادِ در قید حیات از تجربۀ طاعون جان سالم به در برده‌اند. اما اکنون می‌دانیم که همه‌گیری چگونه است و از مشکلات و هزینه‌های مقابله با آن باخبریم. همه‌گیری کووید۱۹ ممکن است ادامه پیدا کند، اما حتی اگر از بین برود، ظهور بیماری‌های دیگر در آینده تقریباً قطعی است. با این آگاهی و تجربه، اکنون در عصری جدید زندگی می‌کنیم: عصر پساهمه‌گیری. 

زندگی پساکرونایی برای کشورها، شرکت‌ها و به‌ویژه افراد متفاوت خواهد بود. حتی اگر اقتصاد و سیاست به رویۀ معمول خود بازگردد، انسان‌ها به آن روزها باز نخواهند گشت. آن‌ها آزمایشی سخت و غیرعادی را پشت سر گذاشته‌اند و احساس می‌کنند فرصت جدیدی را، آن‌هم به‌سختی، به دست آورده‌اند. این کتاب سعی دارد این دنیا را بررسی کند. 

خواندن کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به همه پیشنهاد می‌کنیم زیرا تصویری دقیق از حال همه مردم است.

بخشی از کتاب درس هایی برای دنیای پساکرونا

پس از جنگ سرد، نظام بین‌المللی جدیدی بر جهان حاکم شد که سه مشخصه داشت: ژئوپولیتیک، اقتصادی و تکنولوژیک بودن، که در آمریکا با قدرت، بازار آزاد و انقلاب اطلاعات شناخته می‌شود. به نظر می‌رسید همهٔ این‌ها در یک راستا حرکت می‌کنند تا جهانی آزادتر و سعادتمندتر به وجود بیاورند. اما جهان همچنان مملو از بحران‌ها بود، بحران‌هایی که برخی از آن‌ها انگار از کنترل خارج شده‌بودند: جنگ‌های بالکان، فروپاشی اقتصادی آسیا، حمله‌های یازده سپتامبر، بحران مالی جهانی و امروز کووید۱۹. این بحران‌ها، با وجود تفاوت‌هایشان، در موضوع بسیار مهمی باهم اشتراک دارند. همهٔ آن‌ها شوک‌های نامتقارنی هستند؛ آغازی کوچک دارند، اما درنهایت امواج مخربشان همهٔ دنیا را فرامی‌گیرد. این موضوع مشخصاً در سه واقعه‌ای که به‌عنوان ماندگارترین بحران‌ها از آن‌ها یاد می‌شود درست و دقیق است: یازده سپتامبر، بحران مالی ۲۰۰۸ و ویروس کرونا.

حملات یازده سپتامبر جهان را شوکه کرد و توجه‌ها به این نوع واکنش خاص و شدید به دنیای جدید معطوف شد، موضوعی که غرب تا پیش از آن نادیده‌اش می‌گرفت. این حملات خشم موجود در اسلام رادیکال، تنش‌های خاورمیانه، و روابط پیچیدهٔ غرب با هردوِ این موضوعات را به مرکز توجه آورد. بعد از آن، ایالات متحده عکس‌العملی وحشیانه‌نشان داد و گرچه امنیت داخلی خود را توسعه داد و تشدید کرد، اما به افغانستان و عراق هم اعلام جنگ کرد و دست به عملیات‌هایی در نقاط دیگر زد و با یک تخمین ساده، ۵.۴میلیارد دلار در «جنگ با ترور» هزینه کرد. مجموعهٔ این کارها منجر به ریختن خون‌های بسیار، انقلاب، سرکوب، بحران مهاجران، تلفات میلیونی و پیامدهایی شد که تا به امروز ادامه دارد. 

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
کاربر ۱۴۰۶۲۸۱
۱۴۰۰/۰۵/۲۹

به نظرم انقدر این کتاب ارزشمند هست که نسخه فیزیکیش رو تهیه کنیم. سیاستمداران و نخبگان علوم انسانی و مخصوصا علوم سیاسی و روابط بین الملل حتما باید دیدگاه های فرید زکریا درباره فضای پسا پاندمی رو بخونن.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۱)
برخی از کشورها، شامل آلمان، سوییس و مهم‌تر از همه هلند، با سنت ریشه‌دار دولت توافقی و سرمایۀ اجتماعی قدرتمند، تمرکززدایی از دولت را به‌خوبی مدیریت کرده‌اند. ایالات متحده در کمتر موضوعی توانسته به این مهم دست یابد.
سمجد
به نظر می‌رسد کووید۱۹ نیز از خفاش به انسان منتقل شده باشد. این حیوان میزبان ویروس‌های بسیارِ دیگری مانند هاری و ابولا نیز هست. چرا خفاش؟ بدن این جانور دستگاه ایمنی و مکانیزم دفاعی بسیار پیشرفته‌ای دارد، مثلاً دمای بدنش هنگام پرواز بسیار بالاست و در این دما، فقط ویروس‌های قوی‌تر زنده می‌مانند. خفاش می‌تواند در مقابل ویروس‌هایی که دیگر حیوانات را به‌سرعت ضعیف و نابود می‌کند مقاومت کند، به همین دلیل احتمال انتقال ویروس توسط خفاش بسیار بالاست. خفاش‌ها همچنین در شمار زیاد و در فاصلهٔ اندکی کنار هم تجمع می‌کنند که این بستر مناسبی برای انتقال ویروس مهیا می‌کند
سمجد
احتمالاً برای ویروس جدید کرونا نیز اتفاق مشابهی رخ داده است؛ این ویروس بدن یک میزبان واسط (احتمالاً مورچه‌خوار که از فلس‌های آن در تهیۀ داروهای سنتی چینی استفاده می‌شود) را آلوده کرده و از این طریق به انسان منتقل شده است.
سمجد
حتی ایالات متحده نیز همچنان رگه‌هایی از یک ساختار مبتنی بر رابطه و لابی‌گری، اگر نگوییم موروثی، دارد که اساساً به‌صورت فساد مشروع و قانونی عمل می‌کند. وقتی از یکی از افراد رده‌بالای وزارت خزانه‌داری پرسیدم: «آیا منطقی است که بانک‌ها هم‌زمان زیر نظر پنج یا شش کمیتهٔ کنگره و چندین بخش مختلف قانون‌گذاریِ ایالتی باشند.» این کار پیچیدگی‌های بی‌پایان و متناقضی را در فرایند معمول نظارت به وجود می‌آورد. مشخصاً جواب او «نه» بود، بااین‌حال این وضعیت هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند. او گفت: «هرکدام از کمیته‌ها و سیاست‌مداران ایالت‌ها از این بانک‌ها برای کمپین‌های انتخاباتی خود پول جمع‌آوری می‌کنند. اگر نظارت را از وظایف آن‌ها حذف کنی، پول موردنیازشان برای انتخابات را حذف کرده‌ای!»
سمجد
مسئلهٔ قانون مالیاتی آمریکا یکی از طولانی‌ترین قوانین در دنیاست و فقط یک علت دارد: سیاست‌مداران، در ازای جمع‌آوری کمک‌های مالی انتخاباتی، هزاران بند اصلاحی به این قانون اضافه کرده‌اند.
سمجد
یک قرن پیش از افلاطون و در سرزمین‌هایی دورتر از غرب، کنفوسیوس از دولت‌مردانی به نیکی یاد می‌کند که به‌جای استفاده از قوۀ قهریه، از اخلاق برای حکم‌رانی استفاده می‌کنند و هدفشان پروراندن اصول شرافتمندانۀ اخلاقی و حیا در میان مردمان است. چین با بهره‌گیری از آموزه‌های کنفوسیوس یکی از اولین آزمون‌های استخدامی کارمندان دولتی را پایه‌گذاری کرد. طلایه‌دار این ایده امپراتوری هان بوده است، اما تکمیل و راه‌اندازی این نظام در زمان سلسلۀ تانگ اتفاق افتاد که بین سال‌های ۶۱۸ تا ۹۰۷ پس از میلاد حکم‌رانی می‌کرده‌اند. در این آزمون از داوطلبان دربارۀ اطلاعاتشان راجع به آیین کنفوسیوس و همچنین تاریخ نظامی و اصول استراتژیک سؤال می‌شد. در سلسله‌های بعدی این آزمون‌ها گسترده‌تر شد با این هدف که علاوه بر پر کردن جایگاه‌های دولتی امپراتوری چین، قدرت پادشاه متمرکزتر و دست رؤسای قبایل محلی از آن کوتاه شود. ایدهٔ امتحانات و این رویۀ نخبه‌گرایانه و شایسته‌سالارانه در تمام شرق آسیا به‌ویژه ژاپن، کره و ویتنام اشاعه یافت.
سمجد
مسافران پرتغالی که در زمان سلسلهٔ مینگ از این کشور بازدید کرده بودند از مسئولان عالی‌رتبهٔ چینی با عنوان ماندارین‌ها یاد می‌کردند، اصطلاحی که تا به امروز نیز برای توصیف بروکراسی‌های قدرتمند در هرجایی استفاده می‌شود.
سمجد
فرانک اسنودنِ تاریخ‌دان معتقد است طاعون قرون وسطا یکی از عوامل به وجود آمدن دولت ـ ملت‌ها بود، زیرا به‌علت نیاز به اِعمال قرنطینه، احساس نیاز به دولتی قدرتمند به وجود آمد.
سمجد
ژاپن، طی فرایند مدرن شدن خود در قرن نوزدهم، آگاهانه و هوشمندانه از بروکراسی پروس تقلید کرد و تا چندین نسل بعد، مؤثرترین و کارآمدترین دولت آسیا را داشت. شیلی در آمریکای لاتین، به‌علت داشتن دولتی ریشه‌دار و بسیار کارآمد، یک سروگردن از دیگر کشورهای منطقه بالاتر است. این دولت بعدها رشد پایدار اقتصادی ایجاد کرد. (دربارۀ علت این استثناگرایی شیلیایی بسیار بحث شده است. احتمال می‌رود این امر تحت تأثیر فرهنگ متکثر، رهبری و شانس بوده باشد). به عنوان مثال، سنگاپور الگوی این پدیده است. یعنی استفاده از ریشه‌های فرهنگیِ همبستگی اجتماعی، سنت ماندارین بروکراسی نخبگانی و میراث بریتانیایی نظام باز و شفاف، و البته تا حدی اقتدارگرایانه. این کشور همچنین رهبری متمرکز و بسیار منظمی دارد. امروزه دولت سنگاپور در ردهٔ موثرترین دولت‌های جهان قرار دارد.
سمجد
مارک آندرسن، کارآفرین حوزۀ فناوری، در واکنش به بیماری همه‌گیر سال ۲۰۲۰ مطلبی طولانی در وبلاگ خود نوشت و بیان داشت: «اکنون زمان سازندگی است.» او با شکست حکومت آمریکا در مواجهه با این بیماری آغاز کرد، اما پا را از این موضوع فراتر گذاشت و سؤال کرد چرا ایالات متحده دیگر توانایی اجرا و حتی تصور پروژه‌های بزرگ مثل ساخت خانه‌های بیشتر، زیرساخت‌های بهتر، احیای تولیدات خانگی، توسعهٔ تحصیلات عالی برای میلیون‌ها نفر و نمونه‌هایی از این دست را ندارد. او برای توضیح این موضوع به این چند دلیل اشاره می‌کند: سکون، نبود ابتکار و تأثیر حاکمانی که از رقابت گریزان‌اند. اما دلیل واقعی ریشه‌دارتر از این‌هاست. آمریکا تبدیل به چیزی شده است که فرانسیس فوکویاما آن را وتوکراسی می‌نامید. نظام توازن قوا، که در همهٔ سطوح حکومت تکثیر شده، نظامی به وجود آورده است که باعث می‌شود هر عمل مثبتی بالاخره در سطحی با ممانعت کسی روبه‌رو شود. آمریکایی‌ها به ملت نه‌گو و مخالف تبدیل شده‌اند.
سمجد

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۳/۱۰
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۳۷-۸۶-۶
تعداد صفحات۲۵۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۳/۱۰
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۳۷-۸۶-۶