با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب سیری در کودکی اثر آلن دوباتن

دانلود و خرید کتاب سیری در کودکی

کند و کاوی در آسیب‌های دوران کودکی و نمود آن‌ها در بزرگسالی

۴٫۲ از ۶ نظر
۴٫۲ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سیری در کودکی  نوشته  آلن دوباتن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سیری در کودکی

کتاب سیری در کودکی از کتاب‌های مجموعه مدرسه زندگی آلن دوباتن، فیلسوف زندگی است. این اثر کند و کاوی در آسیب‌های دوران کودکی و نمود آن‌ها در بزرگسالی است.

درباره کتاب سیری در کودکی

شخصیت امروزِ ما در بزرگسالی تا حدّ بسیار زیادی متأثر از رویدادهایی است که تا قبل از پانزده‌سالگی‌مان رخ داده است. نوع نگاه ما به عشق و نحوه‌ رفتار ما در روابط عاطفی، نوع آدم‌هایی که برای‌مان جذاب به نظر می‌رسند، درک ما از موفقیت و رویکردمان به کار جملگی تحت تأثیر رویدادهایی است که در دوران کودکی برایمان اتفاق افتاده است.

ما مجبور نیستیم زندانی گذشته‌ خود بمانیم. اما برای رهایی از قید و بندهای پیشینه‌ خود نخست باید از وجود آن‌ها و ماهیّت آن‌ها کاملاً آگاه شویم. در این کتاب با مفهوم رشد شخصیت، مفهوم میراث عاطفی، شکل‌گیری برداشت شخص از خوب یا بد بودن، و تأثیر کیفیت روابط عاطفی والدین بر ما در انتخاب یار / همسر برای خود آشنا می‌شویم. در هر مبحث، پس از ریشه‌یابی موضوع، راهکارهای واقع‌بینانه برای رفع مشکل پیشنهاد می‌شود.

خواندن کتاب سیری در کودکی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به کتاب‌های روان‌شناسیو فلسفه و زندگی مخاطبان این کتاب‌اند.

بخشی از کتاب سیری در کودکی

یکی از دارایی‌های خاص نجیب‌زادگان اروپایی تا قرن‌ها روایت مفصل شجرهٔ خانوادگی‌شان بود، که دودمان آن‌ها را طی نسل‌ها نشان می‌داد. قصد آن‌ها این بود که شخصی که در پایین این درخت نشسته خود را محصول و وارث همهٔ پیشینیان خود بداند.

شاید دغدغهٔ عجیبی به نظر برسد، که کاملاً به دوران گذشته مربوط می‌شود و فقط معدود خانواده‌های بزرگ و باستانی به آن علاقه دارند. ولی فکر ایجاد چنین درختی از دغدغه‌ای همگانی و، در عین حال، بسیار مرتبط نشئت گرفته است: همهٔ ما وارثان احساسات خاص هستیم؛ این احساسات تا حدّ بسیاری برای ما ناشناخته است، و بر رفتار روزانه‌مان ـ معمولاً در جهات منفی یا پیچیده ـ تأثیر می‌گذارند. ما باید جزئیات میراث عاطفی‌مان را بفهمیم تا مبادا زندگی خود و دیگران را با پیروی کورکورانه از آن تباه کنیم.

بخش اعظم میراث عاطفی‌مان مانع رضایت و سعادت ماست، چون منطق آن ریشه در زمان حال ندارد؛ این میراث شامل تکرار رفتار و انتظاراتی است که در کودکی شکل گرفته و آموخته شده، و هنوز در بزرگسالی نیز فکر می‌کنیم آن آموخته‌ها بهترین راه برای مواجهه با موقعیت‌های دشوار است. متأسفانه، به نظر می‌رسد که بخشی از ذهن ما متوجّه نشده که شرایط خارجی‌مان عوض شده؛ و همچنان اصرار دارد که همان رفتارهای دفاعی قدیمی‌مان را بروز دهیم، حتا در رویارویی با افراد یا در لحظاتی که سزاوار نمی‌دانیم. جدول زیر بعضی از رفتارها و احساساتی را که ممکن است به ارث برده باشیم و تأثیر احتمالی آن‌ها بر زندگی ما در بزرگسالی را نشان می‌دهد.

البته این فقط آغاز راه است. واژه‌نامهٔ اختلالات دوران کودکی تقریباً جلد پایان ندارد. ما مسئولیم این احساسات حاکی از روان‌رنجوری را شناسایی کنیم تا از انتقال آن به نسل بعدی جلوگیری کنیم.

چالش‌های برخاسته از دوران کودکی

تمایل شخص به افراد کژرفتار

به لحاظ نظری، امروزه، ما آزادیم که هر کسی را دوست داشته باشیم. ما خود را از قید و بند رسم و رسوم اجتماعی، خویشاوندان سلطه‌جویی که می‌خواستند برای‌مان همسر پیدا کنند، و از اوامر سنّت رها کرده‌ایم. ولی، در واقعیت انتخاب‌های ما بسیار محدودتر از آن است که تصور می‌کنیم. بعضی از محدودیت‌ها در انتخاب دوست و جذب شدن به دیگران ریشه در دوران کودکی دارد. پیشینهٔ روانی ما قویاً بر ما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود به سنخ خاصی از افراد جذب شویم و از بقیه دوری کنیم.

ما در مسیری حرکت می‌کنیم که در کودکی شکل گرفته است. به دنبال کسی هستیم که از جنبه‌های مختلف احساسات آشنای دوران کودکی را برای‌مان بازسازی کند. متأسفانه، عشقی که ما در دوران کودکی احساس کرده‌ایم احتمالاً سرشار از سخاوت، محبّت، و مهربانی نبوده است. این عشق جنبه‌هایی دردناکی برای ما داشته است: احساسی دال بر این که به اندازهٔ کافی خوب نیستیم؛ عشق به پدر یا مادری که زودرنج یا افسرده بوده است؛ این احساس که نباید پیش عزیزانمان در ابراز خود آزاد باشیم... .

این شرایط ممکن است ما را طوری بار بیاورد که در بزرگسالی در جستجوی کسی باشیم که پیش از هر چیز برای‌مان آشنا باشد.

این تفاوت هرچند ظریف، اما بسیار تأثیرگذار است

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Eleanor
۱۴۰۰/۰۸/۲۵

متن و ترجمه عالی این کتاب توضیح میده خیلی از رفتار های ناخوداگاه ما ریشه در نتایجی دارن که در کودکی از بازخورد های والدینمون گرفتیم ک بیشترشون هم سوء تفاهم بوده و همین سوء تفاهم ها همچنان دارن اعمال و احساسات

- بیشتر
رضا د.ب
۱۴۰۰/۰۷/۱۶

طبق معمول، کار نویسنده عالی، کار مترجم هم عالی. ممنون از چاپ این کتاب. این کتاب توسط انتشارات دیگری هم چاپ شده.

کاربر ۱۱۴۱۳۶۲
۱۴۰۰/۰۹/۰۷

جز کتابهایی که باید چندبارخوند… یه نقشه میده دستت تا بری خودت رو پیدا کنی و پسش بگیری

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
این‌که ما گذشته را فراموش کرده‌ایم فقط از روی تنبلی نیست. در اصل، ما می‌توانیم مکرر به فضاهای عاطفی که قبلاً در آن‌ها بوده‌ایم وارد شویم. این‌که ما خاطرات را کنار می‌گذاریم و عمداً کمتر به سرگذشتمان می‌اندیشیم دلایل عمیق‌تری دارد. ما از خودمان فاصله می‌گیریم، چون از این نگرانیم که بخش اعظم آنچه که می‌توانیم کشف کنیم عذاب‌آور باشد. شاید کشف کنیم که در گذشته عمیقاً از افرادی خاص خشمگین و متنفر بوده‌ایم، در حالی که قرار بوده فقط دوستشان داشته باشیم. شاید کشف کنیم چقدر بهانه وجود داشته است که در رابطه با خطاها و قضاوت‌های غلطِ بسیارمان احساس بی‌کفایتی کنیم و خود را مقصر بدانیم. ممکن است متوجّه شویم چقدر در روابط و مشاغلمان مصالحه کرده‌ایم و نیاز به تغییر در آن‌ها وجود داشته است.
کاربر ۲۴۴۴۲۷۵
یک شخص مناسب را صرفاً به این دلیل که به عقده‌های ذهنی ما در خصوص عشق توجّه نمی‌کند رد کنیم. مثلاً در توصیف یک فرد می‌گوییم «جذاب نیست» یا «حوصله‌سربر» است، در صورتی که منظور واقعی‌مان این است که: او نمی‌تواند من را همانطوری که سابقاً نیازمند رنج بودم زجر بدهد تا در اثر آن عشق را حس کنم.
احسان رضاپور
این خوشبختی است که احساس می‌کنیم پدر و مادرمان پشتیبان ما هستند آن هم صرفاً به این دلیل که ما وجود داریم، نه به این شرط که در کار و زندگی به موفقیت برسیم؛ خوشبختی وقتی است که آن‌ها می‌توانند این احساس را به ما بدهند که حتا اگر دنیا علیه ما باشد در کنار ما خواهند بود؛ و می‌توانند به ما بیاموزند که همهٔ انسان‌ها به رغم خطاها و انگیزه‌هایشان مستحق مهربانی و توجّه هستند.
احسان رضاپور
جای تعجب نیست که اغلب فرزندان افاده‌ای‌ها در مدرسه و دانشگاه بسیار خوب درس می‌خوانند. و بعد، در بازار کار نیز بسیار خوب عمل می‌کنند. این عقیده که شخص مستحق زنده ماندن نیست مگر این‌که معیارهای موفقیت جهانی را کسب کند، روی بهره‌ور بودن فرد تأثیرات شگفت‌انگیزی دارد.
me
رفته‌رفته معلوم می‌شود که آیندهٔ طلایی هرگز محقق نخواهد شد، ولی پاداشی بزرگ‌تر در پیش است: احساس آزادی از انتظاراتی که هیچ‌وقت ربطی به واقعیت نداشته است. کودک طلایی رها می‌شود و به حقیقتی بسیار مهم می‌رسد: نیاز نیست زندگی طلایی باشد تا ارزشمند باشد؛ می‌توانیم در قالب فلزات کم‌بهاتر، مثلاً قالب‌های مسی یا آهنی ـ به جای طلایی ـ زندگی کنیم، و باز هم محبّت ببینیم و عزیزمان بدارند. و هر چند این موفقیت ربطی به انتظارات اولیه‌ای که برعهده فرد گذاشته می‌شود ندارد، به‌واقع به دستاوردی استثنایی بدل می‌شود.
me
یک جامعهٔ واقعاً منصفانه جامعه‌ای است که در آن افزایش سالیانهٔ میزان خوشحالی جاری در جامعه به اولویت ملی بدل شود – و در آن از عشق، توجّه، و پیوند بین آدمها به میزان کافی حمایت کنند و این مسائل ترویج و تشویق شود، چون ”ثروت“ واقعی همین است.
احسان رضاپور
ما در مسیری حرکت می‌کنیم که در کودکی شکل گرفته است. به دنبال کسی هستیم که از جنبه‌های مختلف احساسات آشنای دوران کودکی را برای‌مان بازسازی کند. متأسفانه، عشقی که ما در دوران کودکی احساس کرده‌ایم احتمالاً سرشار از سخاوت، محبّت، و مهربانی نبوده است. این عشق جنبه‌هایی دردناکی برای ما داشته است: احساسی دال بر این که به اندازهٔ کافی خوب نیستیم؛ عشق به پدر یا مادری که زودرنج یا افسرده بوده است؛ این احساس که نباید پیش عزیزانمان در ابراز خود آزاد باشیم... . این شرایط ممکن است ما را طوری بار بیاورد که در بزرگسالی در جستجوی کسی باشیم که پیش از هر چیز برای‌مان آشنا باشد.
احسان رضاپور
در دنیای امروز، سه راه عمده برای آرامش بخشیدن به ذهن وجود دارد: دارودرمانی، رفتاردرمانی شناختی، و روان‌درمانی. هر یک از این راه‌ها مزایا و معایب خودش را دارد. در وضعیت بحرانی که ذهن چنان تحت تأثیر ترس، اضطراب یا ناامیدی است که نمی‌تواند مسائل را حل کند دارو ممکن است بهترین گزینه باشد. قرص‌ها اگر درست تجویز شود، بدون آن که نیاز به همکاری آگاهانهٔ ما داشته باشد، با مغز ما طوری عمل می‌کند که به کمک آن می‌توانیم خودمان تا فردا ـ و فرداهای بعد ـ زنده نگه داریم. ممکن است در روند درمان بسیار خواب‌آلوده شویم، کمی دچار تهوع یا سرگیجه شویم، ولی حداقل به زندگی ادامه می‌دهیم – و کم و بیش فعال هستیم. بعد رفتاردرمانی شناختی را داریم که عموماً روانشناسان و روان‌درمانگرها در شش تا ده جلسهٔ یک‌ساعته تجویز می‌کنند. این شیوهٔ درمان فنونی را ما می‌آموزد تا بتوانیم با عوامل آزاردهنده‌های درونی‌مان ـ بدگمانی، عزت‌نفس پایین، شرم و هراس ـ مقابله و در مواقعی آن‌ها را مهار کنیم.
me
با این حال، روان‌درمانی، در موارد خاص، انتخابی بسیار مؤثر است که درد را، نه با شانس یا جادو، بلکه به سه دلیل بسیار محکم تا حدّ زیادی کاهش می‌دهد: ۱- احساسات ناخودآگاه ما خودآگاه می‌شود روان‌درمانی می‌گوید که ما به لحاظ روانی ناخوش و دچار اختلال یا ترس‌هایی هستیم، به این دلیل که به اندازهٔ کافی از دشواری‌هایی که از سر گذرانده‌ایم آگاهی نداریم. جایی در گذشته، موقعیت‌های خاصی را از سر گذرانده‌ایم که به لحاظ سطح دشواری و احساسی فراتر از تحمل ما بوده است و مجبور بوده‌ایم آن‌ها را از افکار روزانه‌مان بیرون برانیم
me
می‌توانیم از وینیکات ممنون باشیم که به ما یادآوری کرد احساس رضایت و درک حقیقت وجودمان بعد از طی مراحل خودخواهی شرورانه و تقریباً بی‌پایان به دست می‌آید.
me

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۷,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۱/۲۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۴۰۳۳۰-۵
تعداد صفحات۱۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۷,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۱/۲۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۴۰۳۳۰-۵