با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی اثر ویکتور فرانکل

دانلود و خرید کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی

۴٫۲ از ۶ نظر
۴٫۲ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی  نوشته  ویکتور فرانکل  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
معرفی نویسنده
عکس ویکتور فرانکل
ویکتور فرانکل
اتریشی | تولد ۱۹۰۵ - درگذشت ۱۹۹۷

ویکتور امیل فرانکل روانپزشک و نویسنده اتریشی است که اوایل قرن بیستم در وین به دنیا آمد و از سال‌های دبیرستان در مسیر روانکاوی و خلق تئوری‌های جدید آن گام برداشت و تا پایان قرن بیستم در همین مسیر حرکت کرد؛ او زاده ۲۶ مارس سال ۱۹۰۵ است و در سال ۱۹۹۷ در سن نودودوسالگی بر اثر سکته قلبی جان سپرد.

او در طول زندگی حرفه‌ای خود کتاب‌های متعددی در حوزه روان‌درمانی منتشر کرد، ده‌ها مدرک دکتری افتخاری گرفت و به عنوان استاد مهمان در بهترین دانشگاه‌های جهان تدریس کرد؛ دانشگاه‌هایی همچون هاروارد، ساترن متدیست، دوکسن و ....

ویکتور فرانکل از زمان کودکی به پزشکی علاقه داشت و در دوران دبیرستان علاقه‌اش به روان‌درمانی و فیلسوفان این حوزه بیشتر شد. او در این زمان در سخنرانی‌هایی با موضوع روانشناسی کاربردی شرکت می‌کرد. نوجوان بود که یکی از یادداشت‌های خود را در زمینه روانکاوی برای فروید فرستاد و بعدتر همین یادداشت در نشریه بین‌المللی روانکاوی منتشر شد.

ویژگی مهم ویکتور فرانکل این بود که هیچگاه و در هیچ دوره زمانی از زندگی‌اش کار و حرفه خود را متوقف نکرد. او در سال ۱۹۲۸، زمانی که دانشجوی پزشکی بود و مشغول روانپزشکی و عصب‌شناسی با تمرکز بر خودکشی و افسردگی بود، مرکز مشاوره رایگان نوجوان را در وین مدیریت می‌کرد و چند شعبه در باقی شهرها راه‌اندازی کرد و روان‌شناسان مشهوری چون شارلوت بولر و اروین وکسبرگ با او در این پروژه همکاری کردند. پس از این توجه بین‌المللی به فرانکل بیشتر می‌شود؛ او به برلین، پراگ و بوداپست دعوت می‌شود تا درباره حرفه و رویکردش سخنرانی کند.

سال ۱۹۴۲ بود که فرانکل را به همراه همسر، پدر، مادر و برادرش دستگیر کردند و به اردوگاه کار اجباری ترزین (Thereisienstadt) بردند. یک سال پیش از آن فرانکل با همسرش، تیلی گروسر، پرستار بیمارستان روچیلد ازدواج کرده بود. پدر او ظرف شش ماه در آنجا به خاطر فرسودگی حاصل از کار اجباری از بین رفت. در طول سه سال، فرانکل میان ۴ اردوگاه کار اجباری، از جمله آشویتس، جایی که برادرش و مادرش کشته شدند، منتقل شد. همسر او در برگن بلزن –یکی از بزرگترین اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها که در سال ۱۹۴۰ در جنوب غربی شهر برگن تأسیس شد- درگذشت. در این اردوگاه بیش از ۵۰ هزار یهودی، لهستانی و روس به قتل رسیدند.

در ۲۷ آوریل ۱۹۴۵ اردوگاه توسط نیروهای آمریکایی آزاد می‌شود و ویکتور فرانکل درمی‌یابد که دیگر خانواده‌ای ندارد. او تا زمانی که در اردوگاه‌های کار سعی در حفظ جان خود داشت، امیدوار بود که دوباره خانواده خود را خواهد دید و تمام تلاش خود را می‌کرد تا باقی زندانیان را از خودکشی بازدارد. اما از اعضای خانواده‌اش تنها خواهری مهاجرت‌کرده به استرالیا برایش باقی ماند.

یک سال پیش از دستگیری و انتقال ویکتور فرانکل به اردوگاه کار اجباری او مشغول نوشتن اولین نسخه از کتاب دکتر و روح بود؛ کتابی که منطق ساختاری روان‌درمانی او را شرح می‌داد. این اثر منتشر نشد و دست‌نوشته‌های فرانکل در انتقال به اردوگاه با لباس‌هایش از او گرفته شد و او محبوس در اردوگاه تلاش می‌کرد تا آن را دوباره به قلم درآورد.

در سال ۱۹۴۶ او نخستین نسخه از کتاب Aerztliche Seelsorge را منتشر کرد؛ با فصلی درباره روانشناسی اردوگاه‌های کار اجباری. این کتاب جزو نخستین کتاب‌های چاپ‌شده در وین، پس از جنگ است.

ویکتور فرانکل ظرف ۹ روز کتابی منتشر کرد که تا امروز استقبال بی‌نظیری از آن شده است؛ انسان در جستجوی معنا. البته نام آلمانی این کتاب در آن سال چیز دیگری بود؛ روانشناس اردوگاه کار اجباری.

این کتاب در سال ۱۹۵۹ با نام انگلیسی «انسان در جستجوی معنا» در آمریکا منتشر شد و در سال ۱۹۹۱ به عنوان یکی از ده کتاب تأثیرگذار آمریکا شناخته شد. این اثر فرانکل به عنوان الهام‌بخشترین و یکی از مهم‌ترین آثار قرن بیستم محسوب می‌شود.

فرانکل در این کتاب سه مرحله از سازگاری با زندگی در اردوگاه‌های کار اجباری را بیان می‌کند:

  • شوک یا انکار در طول پذیرش اولیه
  • بی‌تفاوتی نسبت به دیگران
  • مسخ شدن و سرخوردگی بازماندگان

او در میان سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۹ هشت عنوان کتاب منتشر کرد که همگی در راستای گسترش نظریه روان‌درمانی فرانکل بودند. یکی از این کتاب‌ها آری به زندگی است که مجموعه سخنرانی‌های فرانکل در سال ۱۹۴۶ درباره اهمیت یافتن معنا و پذیرفتن زندگی است. در سال ۱۹۵۰ نیز مجموعه سخنرانی خود درباره حمایت از انسان‌های رنج‌دیده در کتابی با نام «Homo Patient» منتشر کرد.

در سال ۱۹۶۶ او اثر دیگری را منتشر می‌کند با نام اراده به معنا.

در سال ۱۹۹۵ فرانکل زندگینامه خود را می‌نویسد و منتشر می‌کند. این خودزندگینامه شامل همه دوران‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای اوست.

سال ۱۹۹۷ بود که آخرین کتاب ویکتور فرانکل با نام انسان در جستجوی معنای غایی منتشر می‌شود.

معرفی کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی

علی رغم همه چیز، آری به زندگی اثری از ویکتور فرانکل نویسنده کتاب معروف «انسان در جستجوی معنا» است. علی رغم همه چیز، آری به زندگی یکی از آثار مجموعه کتاب‌هایی برای زندگی بهتر نشر روزگار است. کتاب‌های این مجموعه از خوشبختی، از قدرشناسی و سپاسگزاری از خالق هستی، از نور و روشنایی، از شادی و امید بیشتر به امروز و فردا سخن می‌گویند.

درباره کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی

مطالب کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی برگرفته از سخن‌رانی‌های ویکتور فرانکل در سال ۱۹۴۶، یعنی یازده ماه پس از آزادی وی از اردوگاه کار اجباری است.

سخنرانی‌ها توسط فرانکل به شکل کتاب گردآوری و در همان سال برای اولین‌بار توسط فرانتس دوتیک، ناشر وینی، منتشر شد. نسخه‌های آن نایاب و کاملاً به فراموشی سپرده شد تا این‌که ناشری دیگر به نام بلتز، کتاب را بازیابی کرد و پیشنهاد چاپ مجدد آن را ارائه داد. علی رغم همه چیز، آری به زندگی پیش از این به زبان انگلیسی منتشر نشده است.

در سال‌های طولانی اشغال نازی‌ها، مخاطب سخنرانی‌های منتشر شدهٔ ویکتور فرانکل، تشنهٔ انگیزش‌های اخلاقی و فکری پیشنهادی او بوده و به‌شدت نیازمند مختصات تازهٔ اخلاقی بودند. در این دوران بسیاری از یهودیان قربانی نازی‌ها شدند و مادر و همسر باردار فرانکل نیز از همین دسته بودند؛ اما علی‌رغم این مصیبت‌های شخصی و غم عمیق اجتناب‌ناپذیری که این حوادث برای فرانکل به بار آورده بود او توانست این رنج را از منظری بیان کند که الهام‌بخش میلیون‌ها خوانندهٔ کتاب معروفش، «انسان در جستجوی معنا»، باشد و سخنرانی‌های کتاب حاضر نیز این چنین است.

 فرانکل در این اثر درباره ارزش زندگی و حیات سخن می‌گوید. 

 خواندن کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 در دنیای کنونی که پر از رنج و سختی و مصیبت است، خواندن این کتاب می‌تواند برای همگان الهام بخش باشد.

دربارهٔ ویکتور فرانکل

ویکتور فرانکل استاد عصب‌شناسی و روانپزشکی دانشگاه وین بود و مدت بیست‌وپنج سال ریاست پلی‌کلینیک مغز و اعصاب وین را به عهده داشت. معنادرمانی و تجزیه‌وتحلیل وجودی که وی بنیان‌گذار آن بوده است به عنوان «سومین مکتب روان‌درمانی وین» نیز شناخته می‌شود. وی استاد مدعو دانشگاه‌های هاروارد، استندفورد، متدیست جنوبی و دانشگاه دوکسن و استاد برجستهٔ معنادرمانی در دانشگاه بین‌المللی ایالت متحده واقع در سن‌دیگوی کالیفرنیا بود. 

فرانکل در سال ۱۹۰۵ در وین چشم به جهان گشود. او موفق به گرفتن دکترای پزشکی و بعدها دکترای فلسفه از دانشگاه وین شد. در زمان جنگ جهانی دوم سه سال از عمرش را در اردوگاه کار اجباری داخاو در آشویتس و اردوگاه‌های دیگر گذراند. او به مدت چهل سال تورهای سخنرانی بی‌شماری در سراسر جهان برگزار کرد. در مجموع، بیست‌ونه دکترای افتخاری از دانشگاه‌های آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی و شمالی دریافت کرده است. جوایز متعددی نیز به او تعلق گرفته است از جمله جایزهٔ اسکار فیستر از انجمن روانپزشکی آمریکا و عضویت افتخاری در آکادمی علوم اتریش. 

تا به امروز سی‌ونه عنوان از کتاب‌های فرانکل به پنجاه زبان ترجمه شده است. میلیون‌ها جلد از نسخهٔ انگلیسی کتاب «انسان در جستجوی معنا»ی او به فروش رفته و بر اساس تحقیق کتابخانهٔ ملی کنگره آمریکا و انجمن کتاب ماه، در فهرست ده کتاب تأثیرگذار آمریکا قرار گرفته است.

ویکتور فرانکل در سال ۱۹۹۷ در وین چشم از جهان فرو بست.

بخشی از کتاب علی رغم همه چیز، آری به زندگی 

امروزه، در نحوهٔ نگرش ما به زندگی به‌ندرت جایی برای اعتقاد به معنا وجود دارد. ما در دوران معمول پس از جنگ زندگی می‌کنیم. گرچه در این‌جا از عبارت تا حدی ژورنالیستی استفاده می‌کنم اما امروزه حالت و شرایط روحی یک فرد متوسط به طرز دقیق‌تر به عنوان «بمباران معنوی» وصف شده است. این مسئله به‌تنهایی می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد اما با این واقعیت که، در عین حال، به‌شدت تحت سلطهٔ این احساس هستیم که هنوز در دورهٔ پیش از جنگ زندگی می‌کنیم، بدتر نیز می‌شود. اختراع بمب اتم ترس از فاجعه را در مقیاس جهانی تشدید کرده و نوعی روحیهٔ «پایان دنیای» آخرالزمانی، اختیار امور بخش آخر دورهٔ هزارهٔ دوم را بر عهده گرفته است. ما چنین روحیات آخرالزمانی را از قبل می‌شناسیم. آن‌ها در آغاز هزارهٔ اول و پایان آن وجود داشتند. در قرن اخیر، احساس پایان قرن بر همه‌جا حاکم بود و این احساس تنها حس مأیوسانهٔ موجود نبود؛ ریشهٔ تمام این احوالات در "جبری‌گری" است.

به‌هرحال، با چنین احساس جبری‌گری نمی‌توانیم در جهت نوسازی معنوی گام برداریم. ابتدا باید بر آن غلبه کنیم. اما برای چنین کاری، باید در نظر بگیریم که امروزه نمی‌توانیم با خوش‌بینی بی‌قید هر آنچه این سال‌های اخیر به بار آورده است را به تاریخ بسپاریم. ما بدبین شده‌ایم. دیگر به پیشرفت و تکامل والای انسانیت به عنوان عنصری که می‌تواند خودبه‌خود موفق شود، اعتقادی نداریم. اعتقاد کورکورانه به پیشرفت خودبه‌خود تبدیل به نگرانی‌ای شده است که فقط افراد از خودراضی و مغرور را تحت تأثیر قرار می‌دهد- امروزه چنین اعتقادی واپس‌گرایانه است. امروز می‌دانیم که بشر قادر به انجام چه اموری‌ست. و اگر تفاوتی اساسی بین روش درک دنیای پیرامون در گذشته و حال‌حاضر وجود دارد، بهترین روش تمیز دادن آن‌ها از هم بدین صورت است: در گذشته، عمل‌گرایی و خوش‌بینی به هم پیوسته بودند درحالی‌که امروزه عمل‌گرایی نیازمند بدبینی‌ست زیرا هر انگیزه‌ای برای عمل کردن ناشی از دانشی‌ست که هیچ‌گونه پیشرفت قابل‌اطمینانی ندارد. اگر امروز ما می‌توانیم با بطالت دست روی دست بگذاریم دقیقاً به این علت است که هر یک از ما تعیین می‌کند که امور چطور و تا چه اندازه پیشرفت کنند. در این مورد، می‌دانیم که پیشرفت باطنی فقط برای هر فرد امکان‌پذیر است درحالی‌که پیشرفت جمعی شامل پیشرفت فنی می‌شود که تنها به دلیل زندگی کردن در عصر صنعتی روی ما تأثیر می‌گذارد. اکنون، اعمال ما می‌تواند فقط ناشی از بدبینی‌مان است. ما هنوز فرصت‌های زندگی را از منظر شک‌گرایی به دست می‌آوریم درصورتی‌که فلسفهٔ خوش‌بینی قدیمی به ما رضایت از خویش را القا می‌کند و موجب جبرگرایی می‌شود، ولو جبرگرایی امیدبخش. من یک عمل‌گرای میانه‌رو را در هر زمانی به جبرگرای خوش‌بین ترجیح می‌دهم.نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
AS4438
۱۳۹۹/۱۲/۲۱

عالی.

علی
۱۴۰۰/۱۰/۰۷

ایده‌های اصلی کتاب: • زندگی انسان‌ها با چیزهایی مثل کار و فعالیت، عشق و روابط و ... معنا پیدا می‌کند. • نویسنده می‌گوید رنج کشیدن هم می‌تواند معنادار باشد. • در اردوگاه نازی‌ها آنهایی که هدف و معنایی در زندگی داشتند توانستند جان

- بیشتر
سمیرا میرزایی
۱۳۹۹/۱۱/۲۹

اولین کتابی بود که از دکتر فرانکل خواندم و اسمش برام خیلی جذاب بود. مطالب کتاب هم مثل عنوان کتاب امیدبخش و تفکر برانگیزه. حتما انسان در جستجوی معنا رو هم میخوانم.

کاوه
۱۳۹۹/۱۰/۲۲

بسیار عالی و امید بخش

Fateme Sh
۱۴۰۰/۰۳/۰۸

کتاب خوب و با مفهومی هست .ولی متن و ترجمه روانی ندارد.گاهی ترجمه باعث دیر فهم شدن موضوع می شود

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۵)
خوابیدم و در رؤیا دیدم که زندگی خوشی‌ست. بیدار شدم و دیدم که زندگی مسئولیت است. کار کردم و دیدم که مسئولیت خوشی‌ست.
Fafa
«هر که چرایی‌ای برای زندگی کردن دارد می‌تواند تقریباً هر چگونگی‌ای را نیز تحمل کند.»-
AS4438
«شجاعتی که با آن سرنوشت را تحمل می‌کنی از خودِ سرنوشت قدرتمندتر است.»
AS4438
«زندگی چیزی نیست، زندگی فرصت انجام چیزی است.»
کاربر ۱۸۲۰۳۷۹
این طبیعت عشق است که باعث می‌شود معشوق‌مان را منحصربه‌فرد و فردی خاص ببینیم.
AS4438
اگر ما فناناپذیر بودیم می‌توانستیم همه‌چیز را به تعویق بیاندازیم، واقعاً همه‌چیز را. زیرا اصلاً اهمیتی نداشت که کار خاصی را همین حالا انجام دهیم، یا فردا، یا پس‌فردا، یا یک سال دیگر، ده سال دیگر یا هر وقت. نه مرگی در کار بود و نه پایانی پیش روی‌مان نمایان می‌شد، در این صورت احتمالات ما هیچ حدوحصری نداشت. هیچ دلیلی نداشتیم که کار بخصوصی را هم‌اینک به انجام برسانیم یا مثل حالا خود را تسلیم یک تجربه کنیم- زمان همیشه بود، ما نیز همیشه وقت داشتیم، وقت نامتناهی. برعکس، این واقعیت که ما مرگ‌پذیریم، زندگی‌مان فانی است، زمان و احتمالات‌مان محدود است انجام هر کاری را برای‌مان معنادار می‌کند؛ کارهایی از قبیل این‌که از امکان پیش روی‌مان استفاده کنیم و برای عملی کردنش آن را به واقعیت تبدیل کنیم، از وقت‌مان بهره‌مند شویم و آن را به خود اختصاص دهیم. مرگ بی‌اختیار ما را به انجام چنین کارهایی وادار می‌کند. بنابراین، مرگ زمینه‌ای فراهم می‌کند تا بودن‌مان به مسئولیت‌پذیر بودن تبدیل شود.
بهاره مظاهری
شاد بودن به‌خودی‌خود چنان هدفی را برآورده نمی‌کند، خوشی‌ها به زندگی ما معنا نمی‌بخشند. در مقابل، او یادآور می‌شود که حتی قسمت‌های تیره و غمگین زندگی‌مان می‌تواند برای ما دوران بلوغ و یافتن معنا به شمار آید. او حتی ادعا می‌کند که هر چه زندگی دشوارتر باشد، مشکلات و چالش‌ها نیز معنادارتر است. وی پی برده است که روش برخورد ما با بخش‌های دشوار زندگی‌مان نشان‌دهندهٔ شخصیت وجودی ماست.
Mrs. rahimian
زندگی به معنای تحت پرسش قرار گرفتن و پاسخگو بودن است؛ هر فرد باید مسئول وجود خود باشد. زندگی دیگر در نظر ما امری مفروض نیست بلکه موهبتی‌ست که ما اهدا شده و هر لحظهٔ آن یک وظیفه است. بنابراین، هر چه زندگی دشوارتر باشد معنای غنی‌تری خواهد داشت
Mrs. rahimian
منحصربه‌فرد بودن وجود ما در جهان، برگشت‌ناپذیر بودن عمرمان، فسخ‌ناپذیر بودن هر آنچه انجام می‌دهیم- یا انجام‌نشده رها می‌کنیم، هستی‌مان را مهم و معنادار می‌کند.
Fafa
در واقع، نمی‌توان عشق را به دست آورد، عشق پاداش نیست، بلکه یک موهبت است. بنابراین در مسیر عشق، فرد چیزهایی از سرِ «لطف» به دست می‌آورد که درغیراین‌صورت باید برای‌شان تلاش می‌کرد یا دست به اقدامی می‌زد: تحقق منحصربه‌فرد بودن و فردیت. زیرا این طبیعت عشق است که باعث می‌شود معشوق‌مان را منحصربه‌فرد و فردی خاص ببینیم.
Mrs. rahimian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۸/۲۱
شابک۹۷۸۶۲۲۲۳۳۱۱۸۴
تعداد صفحات۱۴۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۸/۲۱
شابک۹۷۸۶۲۲۲۳۳۱۱۸۴